• Pohádka

Příliš vzdálený most (1977)

Podle mě nejlepší válečný film. Člověk musí se zatajeným dechem sledovat, jak ambiciózní válečná operace postupně selhává, jak nejvyšší velení do poslední chvíle ignorují důležitá fakta (viz pancéřová divize v oblasti operace) a jak se velitelé jednotlivých výsadků snaží dosáhnout nemožného. Nejoblíbenější: R. Redford a přechod Rýna, A. Hopkins v obklíčeném městě a G.Hackman jako skeptický velitel polské jednotky.

Síla odvahy (2008)

Skvěle natočený válečný film o pěti odvážných ženách z francouzského odboje. Podobně jako Charlotta Grey ukazuje, že odbojáři nebyli nadpozemskými hrdiny, ale lidmi z masa a kostí, jejich důvody k zapojení se do odboje byly různé, někdy selhali a někdy vyvázli s neskutečným štěstím. Napětí až do konce.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Příběh nabral zcela jiné tempo, než v utahaném Zatmění. Vše šlo podle plánu - svatba, tanec s vyvoleným i zavrženým, odjezd na líbánky a najednou osudový zvrat... v životě Edwarda, Belly i Jacoba. Film obstojí nejen jako úvod do 2. části Rozbřesku. Už jeho finální scéna dává tušit, že v posledním díle bude všechno jinak. Zajímavost - snad první scéna s Jacobem bez toho, aby u toho byla Bella nebo Edward (na pláži).

Twilight sága: Zatmění (2010)

Podle mě nejslabší díl celé ságy. Celá zápletka spočívá v tom, že upířice Victoria, z důvodu pomsty za smrt svého přítele Jamese, stále pronásleduje Bellu. Upíři a vlkodlaci se musí spojit, aby společně čelili armádě novorzených upírů, které Victoria stvořila. Bella je stále rozpolcena mezi láskou k Edwardovi a příteli Jacobovi (který, kdyby měl trochu hrdosti, už by ji definitivně musel poslat někam za to, jak s ním vyběhla na konci Nového měsíce). Pouze z oddanosti k sáze dávám 3.

Hlavně nezávazně (2011)

Sice to takhle obvykle nechodí, u holek to prostě funguje jinak a ne přes postel, ale proč ne? Nemůže to prostě nezávislá, pracovně vytížená, ale přitom atraktivní a žádostivá žena mít jinak? N. Portman zjevně ano. Rozuzlení bylo samozřejmě nepřekvapivé, ona zjistila, že ho vlastně chce nejen na sex a od té doby už film doběhl do finále v obvyklých klišé, ale přesto jsem se u filmu bavila. Vzájemné sexuální přitažlivosti hlavních hrdinů nebylo těžké uvěřit, ona je krásná, on prostě k nakousnutí, jako páru jim to sedlo. Dobrých romantických komedií je jako šafránu a u téhle jsem se prostě pobavila. Co víc si od filmu tohoto žánru přát?

Stmívání (2008)

Zajímavý film, který je podle mého podhodocený - jako u každého fenoménu funguje buď uctívání nebo zatracování. Film má zvláštní pochmurnou atmosféru severu USA, kde slunce svítí málokdy a všichni nejsou jen krásní a happy. Chemie mezi hlavními hrdiny Bellou a upírem Edwardem zde funguje (na rozdíl od Nového měsíce a Zatmění) a i herecké výkony jsou zde dobré (patrné zejména u Edwarda, který v dalších dílech víceméně jen postává se svěšenými rameny). Jacob se v tomto díle ještě směje a je uvěřitelnější než jako pozdější vlkodlak. Oblíbená scéna: Edward s Bellou, která právě odhalila jeho tajemství, v lese, kde se ji naposledy, ačkoliv jej velmi přitahuje, snaží zastrašit. Slabší část filmu následuje po zlomu na baseballovém hřišti a následném útěku před stopařem Jamesem. Velkým plusem je samozřejmě strhující hudba.

Nezapomeň na mě (2010)

R.Pattinson tentokrát vynikající!!! Film je opravdový, dojemný a strhující, milostný vztah hlavních hrdinů zahraný zcela přirozeně, chemie v tomto případě funguje. Stejně tak je uvěřitelné pouto mezi hlavním hrdinou a jeho mladší sestřičkou. P. Brosnanovi role zaneprázdněného otce taky sedla. I když jsem celou dobu čekala nějaký osudový zvrat, tak závěr byl pro mě šokující.

Probuzení (2007)

Nesnáším filmy, ve kterých je na začátku odhalen závěr a pak se příběh odvíjí v retrospektivě, proto jsem k Probuzení přistupovala s nedůvěrou. Ale nakonec nic není, jak se zdá - ani matka se svojí opičí láskou, ani milující přítelkyně, ani oddaný přítel-chirurg. Dostaly mě zejména dialogy operovaného hrdiny (H. Christensen-ne tak prkenný jako ve SW) s jeho matkou (skvělá Lena Olin) v "meziprostoru" mezi životem a smrtí a to, jak hrdina v duchu vstal z operačního stolu, aby vykřičel svoji hrůzu a nakonec s překvapením zjistil, kdo mu vlastně lže a usiluje o život. Skvělý film, ve kterém o překvapení není nouze.

Bez dechu (2011)

Celkem uvěřitelný špionážně akční film pro mladé publikum. Ač jsem ze začátku nechápala, co je to za otce, který syna boxuje do obličeje a nutí ho do bitky, důvod vyšel brzy najevo. Hrdina neoplýval nadpozemskými schopnostmi, jeho přítelkyně byla sympatická nenápadná kráska a padouchem nejen nájemný mezinárodní specialista, ale jak to tak bývá, i někdo uvnitř státní bezpečnostní organizace. Body navíc i za to, že si tvůrci odpustili očekávání happy end ve formě padnutí si do náruče biologického otce a odloženého syna po 15 letech, namísto toho zůstal otec dál mužem beze tváře.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Edward dočasně opouští scénu, Kristinino srdce si postupně dobývá oddaný Jacob, prožívající svoje období proměny ve vlčího muže. První setkání s upírským klanem Volturiových během festivalu na oslavu vyhnání upírů z Voltury (sic!).Kristin zachraňuje Edwarda před upíří sebevraždou a dozvídá se na základě Alicina proroctví, že i ona bude jednou proměněna. Opět by se film dal sestříhat na polovinu, nůžky slyším cvakat zvláště v místech Kristina vzdychání po odešlém Edwardovi, včetně scén s jeho našeptávajícím „přízrakem“. Část sbližování se s Jacobem je příjemná teenagerská love story (bodejť by se Kristin rozhodla pro něj). Celkově je to filmařsky ucházející a v kontextu toho, že jsem viděla už celou ságu, musím ocenit, že se dějové nitky z tohoto i dalších dílů postupně (i když hroozně pomalu) sbíhají.