Quantum of Solace (2008)

4* za prvú polovicu... 2* za tú druhú - takže priemer za 3.

Život Briana (1979)

Na jednej strane anarchistická a neskonale pohanská šaráda, na druhej strane inteligentná, filozofická a dokonale ironicky vtipná pecka, ktorá nadobro katapultovala Pythonov na piedestál nezabudnuteľných komediálnych skupín a určite zaistila hlavným predstaviteľom doživotie v horúcom pekle. Život Briana nie je ani tak satirou jediného náboženstva, kresťanstva, je to predovšetkým film plný výsmechu zo zaostalosti niektorých ľudí a film odkazujúci jediné: „Always look on the bright side of life.“ Dokonca aj v momente keď visíš na kríži čakajúc na to posledné...

The War Symphonies: Shostakovich Against Stalin (1997)

Príbeh jedného človeka bojujúceho proti režimu doby. Režisér Larry Weinstein nám podal zaujímavý dokument o pohľade na život v dobách tvrdého komunizmu doprovádzaný pôsobivou hudbou skladateľa Dmitrija Schostakoviča, ktorý dokázal svoje diela skomponovať v časoch najväčšej nepriazne komunistického čias.

Koyaanisqatsi (1982)

Osobne ma pri tomto snímku zaujal najmä jeden fakt, a to do akého pomeru postavil autor tohto umeleckého a experimentálneho dokumentu dva základné prvky celého „deja“ (ak to dejom môžeme nazvať) – panenskú prírodu a zhon moderného sveta. Zábery prírody nám ponúka v ani nie 20 minútach – venuje sa im teda pomerne krátko, a je jasne badateľné, že sú tieto zábery koncipované do dlhších celkov, sú ťahavejšie, pomalšie, pokojnejšie. Nasledujúcu hodinu ďalej venuje zrýchleným, hektickým a až takmer hypnoticky pôsobiacim ukážkam zhýralej a rozpínajúcej sa modernej civilizácie postupne po kúskoch ničiacej všetko naokolo seba, pričom celé, takmer 90 minút trvajúce dielo je jasnou a očividnou kritikou celej civilizácie vtedajšej ale aj dnešnej doby. Záverečný dlhý záber na vybuchujúcu a horiacu vesmírnu raketu padajúcu priamo dolu na zem je iba akousi bodkou za celou touto vizuálnou a hudobnou megaskladačkou, ktorá má vo svojom žánri iba veľmi málo konkurencieschopných kandidátov.

Střemšinky (1963)

Adaptácia operety Dmitrija Šostakoviča (ktorý predlohu napísal o niekoľko rokov skôr) do muzikálu na spôsob á la vtedajšie Rusko, propagujúci to najlepšie čo Sovietsky Zväz v tej dobe dokázal ponúknuť. Režisér Gerbert Rapaport nám podáva love story so zmesou detskej bezstarostnosti, idylického priateľstva a láskyplných vzťahov na pozadí pokroku doby – a to všetko situované do rozostavaného sídliska plného panelákov. Vo filme je dominantný práve kontrast medzi celým „prekrásnym životom na sídlisku“ a vtlačeným, do očí bijúcim idealizmom danej doby, ktorý badať takmer v každej scéne. Vďaka tomuto pôsobí celý film ako 92 minút trvajúca presladená a hlavne neúspešná reklama na úžasný život Východného Bloku.

Obchodník se smrtí (2005)

Veľmi príjemne natočný film balancujúci na hranici komédie a krimi drámy riešiaci dosť závažnú tému... pozoruhodná réžia v kombinácii so satiricko-kamennou tvárou Nicolasa Cagea - dávam 5* a nehanbím sa ;-)

Skála (1996)

Ďalšia pecka z dielne kreatívnej hlavy Michaela Baya, ktorej nechýba naozaj nič :-) Raz by som si rád vyšiel do kina na maratón jeho filmov... Bad Boys (I & II), Skala, Armageddon... to by bol zážitok... Tento režisér ma vedel vždy pripútať do kresla s cieľom vychutnať si pravý americký popcornový blockbuster.