• Pohádka

Noční jezdci (1981)

Za mě ryzí, horskej biják, krásný hory, atmosféra 1918 přítomna, na jedné straně umírající dědina která je připravena přestěhovat se za velkou louži i s důstojným pánem na straně druhé smysl pro kázeň a řád. Nesmyslná byrokracie a neustálé územní požadavky nově vzniklého Polského státu, mocnosti ustoupí a odevzdají území polsku. Tak se ukáže marný boj vrchního finance, který zbytečně lpěl na pořádek a řád na státní hranici. Slovenští chalani v čele s Miškom Dočolomanským, Adamovičem, Paulovičem jsou vesnictí frajeři jak se patří, jen při práci se dřevem jdou na nich poznat herci, jinak jsou zcela autentičtí dřevorubci. Přesto má scénář dramaturgicky mezery, vůdce dědiny a vesnických junáků “Marek” na mě nepůsobí jako arogantní a pyšný vůdce bandy-jak ho nařkne v zoufalství jeden malověrný kumpán při převodu a mrzačení koní přes černý žleb. Také ostatní herci Čepek, Krampol, Čálik, Paulovič neměli ve scénáři moc místa- budiž, ale něco tomu filmu chybí nebo naopak je až moc přítomné a to je marnost a neštěstí toho všeho. Takoví chlapáci a silné autority jako Dočolomanský a Brzobohatý bych radši viděl táhnout spolu a vycházet si vstříct.  proto za tu trpkost⭐️⭐️⭐️⭐️

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater (2010)

RDR2 : vydání 2018 a zvědavě se vyhlíží zda-li bude i 3. Jednička mě nabavila jen kvůli zhýčkanosti na kvalitu 2. No a slavná 2 je dokonalá skvělý scénář, dabing, námět, technické zpracování je luxusní. Je to skvělý biják který hrajete Vy. Byť nejvíce mě bavily kapitoly 1 a 2 do zasněžených hor státu Ambarina jsem se stále vracel a chtěl tam žít, jen občas jsem slezl z pásma sněhu a ledu pro doplnění zásob ( káva, munice, léky ) a prodej masa a kožešin vše pouze 3 hvězdičkové, jen do horského obchodu ve vlakové zastávce Wales station. Po celou hru jsem byl slušný proto jsem šel do nebe ( vše zalité sluncem s jelenem ) a nikoliv do pekla za Mickem ( vše ponuré a kojot zalézá do temné jeskyně. Velmi dobře filosoficky promyšleno.

Ztracené město (2022)

Ale taková nedělní oddechovka hodnotim pěknou kameru, exotickou podívanou a sexy kost Sandru 58 let ! Která zřejmě bere pilulky proti stárnutí protože bych ji typoval na sexy 40!

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Kultovní komedie, hláška za hláškou, skvělý dabing v čele s Martinem Dejdarem. V roce 2001 kdy jsem ho viděl poprvé jsem se řehtal na celé kolo… dle ovšem hodnocení z té doby jsem byl asi jediný, nikdo ho nechápal, každé holce se hnusilo když se Henk “nakojil od sexy-mlíkárný”. Dnes po 23 letech ho již oceňuje jiná generace Je tam plno černého humoru, ironie až sarkazmu, není to komedie pro každého. Podpis tvůrců : Něco na tě Mery je a Bláznivě zamilován je čitelná. Tady si tvůrci berou na paškál schizofrenii. Jim Carrey perlí a texaxanka Rennee Zellweger zdatně sekunduje. Je to komedie kde si tvůrci z oblibou berou na paškál tělesně postižené né aby se jim vysmívali ale aby jim úděl odlehčili. Zkorumpovaní policisté, propašování  tenistky Anna Kurnikovová v té době celebrita její scéna je jasně vidět jak jsou neherci toporní, Blonďatá sexy novomanželka vám zahyne a uteče s rasistickým černým liliputem, to by zamaválo se sebevědomým každého chlapa. A to ještě slibovala že by s Charlie žila na Antarktidě i přes to že by do konce života musela polykat jen rybí tuk, “Bude polykat, ale jen to co vypustím ze svého plejtváka”…

Hostel III (2011)

Moc překombinované, zdlouhavé a naivní. Tajemno a autentičnost postkomunistické východní Evropy je pryč. Tohle je spíš detektivka pro nudný diváky.

Hostel (2005)

Suprový film - horor i Béčkový chcete-li. Ale nikoliv pro netěšeného diváka Čecha nebo především Slováka který se těšil že uvidí konečně v americkém filmu skvěle ztvárněnou noční Bratislavu a zejména  podsvětí kde člověk zapadne a už nevylezne. No a co se našemu českému-slovenskému diváků dostalo? Bratislava alias celé Slovensko působilo jak bývalá Yugoslávská republika kde se právě přestalo válčit, Balkán jak vyšitej vše chudé oprýskané Český Krumlov jako zapadlé sídlo Grófa Drákuly. No a k ději je pravda že celý film, krom mučící továrny, působí značně amatérsky přitom měl snad působit autenticky. Ale funguje dva naivní američani kteří odrážejí evropské země jako studenti chtějí zážitky a sex, no dostanou se do soukolí obchodu z mučením. Kdyby režisér použil opravdu Bratislavu s neóny a klubem-disco pak klidně ošumtělou továrnu za městem vše by bylo pro našeho diváka v pořádku ale takhle to mohlo uspokojit jen amerického diváka který takto vnímá- vnímal bývalé postkomunistické země asi jako my rozeznévá e bývalé post-sovětské jako Ázerbájdžán, Táždikistán apod.  Jinak naši herci tam měli daleko více souvislým anglických dialogů než v Jáklově Žižkovy. Další pokračování už tak sírové-východoevropské být nedokázalo.

Lavina (1946)

Po dlouhé době jsem viděl zajímavý zapomenutý “film pro pamětníky”. Stará škola, jaká se točila za protektorátu.kde vznikaly paradoxně nejlepší české “prvorepublikové” filmy. Otomar Korbelář je cinycký  muž z pohledu dneška úplně béžný podnikatel typu “tvrdák”.

Smrt krásných srnců (1986)

Dva filmy na stejné téma A oba excelentní, tenhle je spíš o tatínkovi a je víc humorný ten s Menšíkem zas je hrdina “Prdelka” a je víc poetičtější. Tento mám přeci jen malinko radši byť jde spíš o náladu na který mám chuť. Skvěle bych vypíchnul pana Potměšila i pana Vlacha opravu Továrníci a velkouzenáři jak mají být, to byli herci co ztvárnili vše. Jako zajímavost jsem jen v nějakém rozboru četl, že rybník který pan Popr ( Heřmánek ) koupil od vykutáleného doktora-advokáta s tím že před pěti lety zakoupil násady a je tudíž plný kaprů viz. Ten Macek co se vynoří pro rohlík, se pak po humorném výlovu tohoto “Macka” vymlouval že během 5 let se o rybník vůbec neměl čas tak mu ho museli pytláci celý vylovit…

Vzpoura na lodi Caine (1954)

Skvělý film, řád, kázeň a disciplína na lodi musí být ale především to co se nedá naučit, vynutit nebo dokonce znásilnit, tj. autorita kapitána, což má vliv na další nevynutitelnou vlastnost tj. morálku mužstva. Zde si ambiciózní podporučík plete disciplínu námořníků s bojovou morálkou. Co ale když přijde psychopatický kapitán který na lodi má sice vysokou kázeň a disciplínu ale mizernou autoritu a morálku mužstva a hlavně zejména důstojníků. Stačí jeden šikovný důstojník manipulátor a už je vzpoura na světě… Když příjde vojenský soud i advokát který s toho důstojníka který kapitánovi odejmutí velení vysekal zjistí že vše je jinak a hlavní viník podjebávka navigační důstojník je alibista a zbabělec který se nechce do ničeho namočit byť má plná ústa o vojenské cti. Zajímavý snímek o tom kam má sahat loialita mužstva. Již v roce 1954 se námořnictvo zaobíralo tímto problémem.

Pozor, vizita! (1981)

Poetické ztvárnění filosofické otázky co je lepší v životě, svoboda a nejistota nebo jistota bezpečí ale všednost ? Svobodo milovník, zcestovatel za CaK monarchie tak i 1 republiky v kontrastu s ČSSR rok 1959-60 Odpověď je jasná pro nechapavce je tu do kontrastu dán starej dědek-tatínek kterej se pro děti obětoval ( nosil jim bonbóny když přišel pozdě z práce ) ti už mají své rodiny i problémy, ale dědek s nakažlivou infekcí si myslí že se o něj porvou. Opak je pravdou ale naivní dědek si to stále nechce přiznat. O co tedy přichází životní tulák Pesl absencí potomků ? Odpověď je nasnadě : O Nic, pokuď je sám nechtěl, nikoliv ovšem jako o zaopatrovníky na stáří, jak si plánoval dědek který se stále svým potomkům vnucoval a ti ho jen využívali. Svoboda , volnost a cesta to je jasná volba. Toliko poslání K.Kachyni malá kritika společenského postoje v socialismu.