Crash (2004)

Šupa medzi oči všetkým politicky korektným aj nekorektným. Stereotypy rozbité na kusy vynikajúcim poprepletaným príbehom. Lahôdka.

Král Artuš (2004)

Pekné fantasy na motívy legendy ktorú každý vidí rozlične. Stellan je veľmi charizmatický kráľ barbarov. Zamrzelo že Mads nedostal viac priestoru. Bruckheimerovská továreň masového konzumu tváriaca sa ako historický film zhadzuje na dve hviezdy. Tá istá bruckheimerovská výprava u mňa zvyšuje hodnotenie na slabé tri, pretože som sa rozhodol snímok vnímať ako historické fantasy :D

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Výborná severská jednohubka. Stellanova postava je ako tá krajina - na povrchu chladná a jednotvárna, no vo vnútri to vrie a je plné života. Príbeh sám o sebe je len nosný prvok okolo ktorého tvorcovia vystavali svet plný humorne alebo aj vážne zobrazených klišé dnešnej doby (vrátane politickej agitácie alebo "zdravého stravovania" ;). Pål Sverre Hagen je bombastický slizúň. Pre mňa je toto veľmi kvalitná komédia plná inteligentného čierneho humoru a veľmi jemnej ale zato trefnej satiry. Ostatné žánre vnímam ako sekundárne. Hviezda dole za predsa len slabo uveriteľný príbeh, čo však nie je vôbec na škodu odkazu ktorý vo mne snímok zanechal. Odporúčam milovníkom inteligentných komédií.

Splice (2009)

Malo to našliapnuté na sci-fi bombu a skončilo to prinajlepšom rozpačito. Podobná šablóna a niektoré nepochopiteľné scénaristické sprostosti ako má neskôr nakrútený Prometheus. Škoda preškoda. Stále však pozerateľné, najmä ak máte radi Cronenberga.

Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin (2013)

Pre mňa nesporne kvalitné anime. Tento diel katarzne vygraduje do čohosi, čo mi nie je ani trochu príjemné a doslova som celý záver pretrpel. Veľa z videného mi nebolo sympatické, kýble explicitného násilia a brutálnych odporností či už vizuálnych alebo charakterových boli niekedy neznesiteľné. Napriek tomu pohyblivé obrázky videné v tomto a predošlých dieloch ponúkajú ucelený a silný príbeh. Rozprávanie a odkrývanie deja mi pripadá majstrovsky spracované. Uvedomujúc si, že tieto snímky sú kompilátom seriálu, o to viac oceňujem ich kvality a neviem či by som zvládol predlohu. Získal som silný zážitok, ktorý mi rozryl dušu na niektorých z najcitlivejších miest. Ak by som vedel čo ma čaká, ani by som nezačal. Za to si Berserk: Golden Age Arc zaslúži moje vysoké hodnotenie a tento diel plný počet.

Porco Rosso (1992)

Prekrásne animované dobrodružstvo s láskavým humorom a pevnými zásadami.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čisto neobjektívne, ako fanúšik fanúšikovi by som J.J. Abramsovi rád poďakoval. Už odrastený, pred premietaním som sa obával že idem na film pre deti našich detí, ktoré si Mickey potrebuje podchytiť. Majster svojho remesla však dokázal natočiť rozprávku nostalgicky priam prešpikovanú odkazmi na originálne epizódy IV - VI, vzletne ignorujúc to čo sa mne na I-III nepáči. Zároveň sa mu podľa mňa podarilo nachytať do siete slušnú masu mladých, tvárnych budúcich Micekymu-obrat-generujúcich fanúšikov a to sa oplatí! Win-win. Dostal som stereotypne klasickú rozprávku o boji dobra so zlom s prvkami ktoré tak dobre poznám a mám na Hviezdnych vojnách rád (vrátane poctivo "analógových" priam hmatateľných efektov). May the Force be with you J.J.. PS: Napriek uspokojujúcemu ohliadnutiu späť dúfam, že nasledujúce epizódy pôjdu vlastnou cestou.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Tak od začiatku tohto marvelovsko-leeovského recyklovania sa ma snažia presvedčiť, že hrdinovia majú niečo viac, sú niečo viac alebo aspoň nie sú tak úplne ľudia. Aby sme boli v tomto dieli na ceste do spandex-pekla presviedčaní, že sú vlastne taký človek-milión. To všetko na pozadí vyhajpovanej robo-mlátičky s príbehom (spoiler alert) o dvoch vedcoch hackeroch exploitujúcich mimozemskú A.I. lebo tá pozemská je na nič aby nakoniec exploitli tú istú na-nič-pozemskú, lebo tá mimozemská je ešte viac na nič (Koniec spoileru). Ufff, všetko zle, ešte aj tie akčné scény nebavia, pretože sú nereálne keďže akcia stojí na "obyčajných ľuďoch" z mäsa, kostí, citov a komplexov predvádzajúcich krkolomnosti že majster choreograf John Woo z toho ozelenie jak kamerový filter z Matrixu. Veď snímok popiera vlastnú benevolentnú fyziku na ktorej všetky tie výmysly stoja. Možno som už starý chren a nemám toľko fantázie, ideálov a nadšenia pre sexi movie chicks in danger, no nemôžem inak. Ani po prižmúrení oboch očú nemôžem dať viac než jednu hvízdu z Ultronovej naleštenej rite z piatich. BTW, tá jedna za to že aspoň Ultron nenosí spandex.

JCVD (2008)

Netušené sa stalo skutočnosťou - JCVD vie hrať. V tejto polohe asi nie sme zvyknutí ho vidieť. Za tento film má u mňa veľký páčik a odporúčam každému.

Vlajky našich otců (2006)

Tak ako Jarhead mrazivo realisticky zobrazuje zbytočnosť vojny, tento snímok namiesto toho prihadzuje protichodné predstavy o hrdinoch. Mnohí tomuto filmu vyčítajú slabé akčné scény a naopak príliš pomalé tempo, akoby v očakávaní kvalitnej akčnej vojnovej zábavy. Keď očakávate niečo podobné, radšej si pozrite vojaka Ryana. Ja tento snímok považujem za inteligentne, premyslene a systematicky vypracovaný príbeh, ktorý má hlboké posolstvo, kde sporé akčné scény slúžia celku podobne ako studená sprcha v horúcom lete. V samotnom filme zaznie veta o tom, že najviac o vojne rozprávajú ľudia ktorí ju nezažili. A ja som vďačný za každý podobný snímok, ktorý podľa mňa realisticky ukazuje zdvihnutý prst, aby sme sa ničoho podobného nikdy nedopúšťali. Najmä ak vieme prd o tom aké to je. Plných päť s jednoznačným odporúčaním vidieť.