• Western

Komando (1985)

Arnold Schwarzenegger jako mjr.John Matrix se rozhodne na vlastní pěst dostat svoji unesenou dceru z rukou Benetta,svého někdejšího kolegy z elitní jednotky,kterého před časem vyřadil kvůli přílišné brutalitě.Klasický akční film 80.let, kde jeden "nesmrtelný" hrdina sám zlikviduje stovky protivníků,přežuje nemožné a dosáhne svého cíle.Značně naivní,přesto naprosto kultovní záležitost.

Rocky (1976)

Dnes již pro někoho značně úsměvná série o Philadelphském boxerovi,který se z outsidera stává šampionem, je pro mne další značně srdcová záležitost.Když opomeneme poněkud naivní a nepříliš reálný příběh,jednoznačně vyniká neuvěřitelná atmosféra a neméně zdařilá hudba k filmu,to vše podpořeno osobitým výkonem Sylvestera Stalloneho dělá z tohoto snímku kultovní záležitost.

Kult hákového kříže (1998)

Velice pozoruhodný pohled na rasismus v USA.Ukázka zaslepenosti a nenávisti mladého muže k menšinám,která se postupem času především díky pobytu ve vězení mění v racionální pohled na svět a opovrhování svou minulostí.Konec filmu, kdy je mladší bratr hlavní postavy zastřelen mladým členem černošského gangu poukazuje na začarovaný kruh této problematiky.Vynikající výkon Edwarda Nortona,jenž stvárnil hlavní roli.

Spalující touha (1999)

Poměrně zdařilé dílo Stanleyho Kubricka s pozoruhodným dějem plným dlouhých dialogů,mystiky a napětí.Směsice erotiky a psychologického dramatu podtrženo skvělými výkony Toma Cruise a Nicole Kidman.

Mladé víno (1986)

Tento seriál je třeba brát mírně s nadhledem a když opomeneme poněkud totalitní podtext,vyniknou naprosto úžasné herecké výkony a úsměvné scény.Naprosto neodolatelný výkon zde předvedl Jiří Sovák v roli pedantského plukovníka ve výslužbě,dodržujícího přesnou životosprávu a své pevné zásady.Jednou z jeho dokonalých hlášek v tomto filmu je bezespru konstatování ohledně modré knížky Jiřího Lábuse(na jméno role si bohužel nevzpomínám) :"Modrá knížka?Takže krypl?" Dále nesmím opomenout tradičně skvělého Vladimíra Menšíka a další výtečné herce.

Synové a dcery Jakuba skláře (1985) (seriál)

Tento Dietlův seriál je skutečným balzámem pro mou zálibu v České historii.Od mladých let Jakuba Cirkla,přes obě války až po komunistický režim,vše dokonale ztvárněno skvělými herci v čele s Luďkem Munzarem,Jaromírem Hanzlíkem,Jiřím Krampolem,Petrem Kostkou a dalšími.Dá se skutečně říci,že se jedná o jednu z mých srdcovýh záležitostí.

Podivné dědictví (1972)

Neuvěřitelně zdařilá komedie z prostředí divokého západu,kde tři ostřílení "grázlové" mají udělat "pořádného chlapa" ze vzdělaného a mírumilovného syna jejich dávného přítele.Tradičně skvělý Terence Hill nezůstal své pověsti znamenitého herce nic dlužen.Na závěr malý citát "Tome,to není humus ale kobylinec"

Vlak dětství a naděje (1985) (seriál)

Krásný seriál Karla Kachyni z doby protektorátu o osudech rodiny,žijící v pohraničí a nucené utéci před němeci až do Brna.Vynikající výkon Žanety Fuchsové i později Terezy Brodské.Dále přímo herecký koncert Stanislava Zindulky a Heleny Růžičkové.Pro mne jakožto milovníka historie tohoto období má seriál dvojnásobné kouzlo.

Tenkrát na Západě (1968)

Pro tento, dle mého, nejslavnější western jaký kdy byl natočen, mi i po mnoha shlédnutích poněkud docházejí slova a jen v němém úžasu a s notnou dávkou mrazení v zádech sleduji ty nádherně zdlouhavé scény s minimem zbytečných dialogů a nepopsatelně úžasnou hudbou.Zkrátka pan Leone byl skutečným mistrem ve svém oboru.I těch pět hvězdiček je v tomto případě málo.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Pro mě osobně je tento prostřední díl Leoneho "dolarové" trilogie ten nejoblíbenější.Tradiční zdlouhavé scény a hrající hodinky s dávnými vzpomínkami dvou ze tří hlavních postav jsou dokonale poutavým nábojem.Vše je podtrženo tradičně skvělým hereckým výkonem Clinta Eastwooda,charismatického Lee Van Cleefa a také nezapomenutelnou postavou drsného,neoholeného a lehce vyšinutého El India v podání Gian Maria Volontého.