Jude (1996)

Pokud bych měl tenhle film zhodnotit jedním slovem, řekl bych, že je hluboký. Mám pro tyhle decentní a zároveň silné filmy slabost a řeknu vám, že tenhle je vrchol své kategorie. Ačkoli jsem předlohu nečetl, je mi jasné, jakou sílu v sobě musí mít - nad scénářem se člověku vskutku otvírá huba, a když se to zkombinuje s výpravou a především hereckými výkony, má se divák opravdu, ale opravdu na co těšit. Doporučuji všem, a především těm přemýšlivým.

Občan Kane (1941)

Skvely biograficky film, ale emoce? Ani omylem. Jako zmlsany divak hodnotim z dnesniho hlediska, prestoze vim, jak moc dulezite bylo tohle dilo pro rozvoj filmu. A protoze ten film u konce nudi, tak jsou ty hvezdicky jen 3.

Proměna Placida Lakea (2003)

Skvela podivana pro vsechny, co obcas nevi, kam patri (nebo jim obcas prijde, ze jsou vsichni okolo naprosty tupci).

Tatíček a Lili Marlén (2002) (TV film)

Nostalgickym vypravovanim je nam prednesen pribeh divky, ktery by sam o sobe vydal na knihu. Autenticke zabery okamzite vytvari atmosferu prvni republiky, okolnosti jsou nam sdelovany jakoby navic, abychom si sami vybrali, zda je budeme vnimat, nebo se jen nechame unaset pribehem. Musim se priznat, ze tenhle styl me uplne pohltil, a tak jsem uprimne doufal, ze to s tou holkou nakonec precejenom dopadne dobre. Taky si clovek hned uvedomi, co vsechno pro lidi znamenala valka a povalecne odsuny lidi do Nemecka. Uzasne dilo.

Equilibrium (2002)

Celkově je Equilibrium velmi slušný snímek. Atmosféra futuristického světa bez emocí je vykreslena tak, že divák má skutečně pocit, že něco je velmi špatně a dokáže se tak ztotožnit s hlavní postavou. Akční scény jsou bohužel rozporuplné - na jednu stranu je tady dechberoucí osobitý styl, kdy je akce efektní, rychlá a definitivní, ale celé to kazí vykradené (doslova) scény z Matrixu. Naprosto nechápu, čeho tím chtěli autoři docílit. Za prvé je to nadmíru trapné a za druhé to tenhle snímek nemá vůbec ale vůbec zapotřebí. Vykradené nápady naštěstí nezabírají mnoho času a ty nejlepší stejně pochází z hlav autorů, takže film si může divák v klidu užít. Equilibrium ale není jen akční snímek, jeho vizionářská složka působí přesně tím těžkým způsobem, jak má. Musím ještě pochválit casting - Christian Bale sice na začátku působil jako špatná volba, ale na konci už jsem si nedovedl v jeho roli představit nikoho jiného.

V jako Vendeta (2005)

Stylová vizuální hra symbolů, pocitů, nadějí a (samozřejmě) idejí. Tohle mohl být pětihvězdičkový film nebýt těch děr ve scénáři. Některé bych s radostí přehlédl (vzhledem k předloze - grafická novela), ale tady jich bylo moc, a moc velkých. Dílo je to ale vskutku výjimečné - především některé hlášky stoji za to: "Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof." ; "People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people." ; "If you're looking for the guilty you need only look into a mirror."

Horem pádem (2004)

Celé mi to přišlo jako kdyby autoři vařili z vody a "půjčovali" si nápady z jiných filmů. Nejvíc to bylo poznat na konci - podobnost s Requiem for a Dream byla až podezřele velká. Přimhouřím ale oko a hodnocení dávám s vírou, že všechny nápady patří autorům.

Ohňostroj (1997)

Kitano se prostě nezapře, skvělé. Bohužel ale tenhle film nefunguje tak, jak by mohl. Velká smůla tohohle filmu je totiž jeho nedějovost. Osobitý Kitanův styl spojený s image bývalého poldy měl na to stát se klasikou. Bohužel se nestalo a je z toho "jen" další ze skvostů Kitanovy tvorby. Sledování Hana-Bi bude asi pro každého neobvyklým zážitkem a já si pohled Nishiho opřeného o auto budu pamatovat asi ještě hodně dlouho.

Smrt v Benátkách (1971)

Tímhle filmem si u mě L. Visconti získal místo filmového velikána. Je neuvěřitelné, jak dokázal předvést tolik filmařských kvalit v jednom díle, a to jak to všechno působí na diváka je kapitola sama pro sebe. Vedle naprosto unikátně (aspoň dle mě) zkomponovaných záběrů, vyprávění čistě kamerou, úžasně působícího spojení hudby a záběru (především ty skladby na piano od Gustava Mahlera) je tady neopomenutelný herecký výkon Dirka Bogarda v hlavní roli. Tenhle film ale asi není pro každého - má totiž občas dost otravné tempo a mě asi 15 minut trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Dlouhé záběry mohou působit dost nudně, zvlášť když člověk od filmu čeká nějakou tu akci či spád děje. Naprosto mě uchvátila dokonalost zobrazení Benátek jako turistického centra - děti se ve společnosti starších lidí nudí a tak pobíhají po pláži, dámy popíjí čaj ve skupinkách u stolků, společnost v restauraci se chová naprosto přirozeně a způsob jakým se na ni hlavní postava dívá je nezapomenutelný. A to vše v perfektních kostýmech a propracovaných interiérech. Také nesmím opomenout dialogy profesora von Aschenbacha s jeho přítelem - o tom zda krásu vnímáme smysly nebo duší, o umění. ("Víš kam vede zlatá střední cesta?"-"K prostřednosti!"). Ale abych vlastně řekl o čem film je - je to vlastně zobrazení psychiky člověka, a to nenuceným, ryze uměleckým způsobem. Tenhle film bych doporučil každému - pokud vás nebude nudit, budete ho milovat.

Pobřežní hlídka: Havajská noc (2003) (TV film)

Dávám jednu hvězdičku za to, jak mě tohle dílo během 5 minut pobavilo. Něco TAK blbýho se fakt nevidí každý den.