Dogma (1999)

Myslím, že z Dogmatu by měli Monty Pythoni radost - ujetá směska vtípků, u které zaprdění suchaři znechucením zešílí, navíc dohromady dává smysl - Life of Brian úplně jinak - o pár desetiletí později.... První film který jsem od Kevina Smithe viděl. Nebude poslední :-)

Temný rytíř (2008)

Tenhle film má všechno, co většině comixáků schází - výborný scénář, dialogy nepřetékající patosem (jen adekvátní situaci) a tempo. Hlavně scénář - několik dilemat, které byste v reálu řešit nechtěli a konec, který přesně filmu sluší. Nesouhlasím s komentáři posunujícími Christiana Balea do pozadí - líbily se mi herecké výkony všech hlavních můžských postav (ta ženská mě snad jediná trochu iritovala a měl jsem problém věřit, že je o ní takový zájem...). Je ale fakt, že Heath Ledger ve filmu asi nehrál. Obsadili rovnou Jokera, a shodou okolností byl nejpodobnější Heathovi... Teď jsem dočetl i jiné komentáře - to mělo 2,5 hodiny ?!?

Black Books (2000) (seriál)

It crowd a Black books mě nabíjí nadějí, že se točí i seriály pro mě. Sice místo dvaceti 45 min. epizod prison breaků a lostů apod. je to jen rychlostí 6x20 minut ročně, ale jak pravíme my Montypythono/Trpaslíko/Linnehano/Cimrmanovci - nemusí pršet, jen když kape:-)) Srovnávání s Trpaslíkem a IT Crowdem (ve smyslu co je lepší) nepěstuju - tyhle perly patří pěkně vedle sebe do sbírky - komu by stačilo pouhých 52 dílů Red Dwarfa a nebo nedejbože jen 12 dílů IT Crowdu? "Bernard, look, Bernard, Bernard, Bernard, look ....."

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Jednoznačně nejlepší StarTrek. Charismatický Pickard je největší devizou této série. On opravdu HRAJE i když se zrovna zoufale drží papundeklových kulis... Výborné jsou "bonusové" postavy - Guinan a (samozřejmě) Q. Častá klišé a seriálové schéma se daří dostatečně často přebít originálními nápady. A hodně se mi líbí řešení filosofických / morálních dilemat budoucnosti (Prime directive, práva androidů...). Pro nejlepší dojem doporučuji podávat v originále s titulky i bez !

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Proč se u spousty dnešních seriálů a filmů nepobavím, nezasměju? Protože přežvýkávají 100x dokola stejné klišé, otravujou mě věcmi co jsem viděl mockrát. Rozčiluju přítelkyni tím, že vím co se za dvě minuty stane... "Ale vždyť to není možné být originální!". Ale jasně že je :-) Můžou být některé skeče i celé díly slabší, ale ten pocit, když poprvé uvidíte scénky jako "Dead parrot", "Mr Hilter" - neopakovatelný. Někdo MontyPythony neskousne a nechápe dodnes. "Vždyť tam jenom dělají blbosti,já to nechápu". Podívejte se pořádně na rok výroby - 1969. To musel být v té době šok :-))

Ajťáci (2006) (seriál)

Parádní seriál, první po dlouhé době, který mi dal vzpomenout na Červeného trpaslíka. Po scéně "nice screensaver" jsem se chlamal asi tak půl dne... Sqěle strávené dvě a půl hodiny u první série a zbývá jen čekat na sérii druhou. Nebo že bych si to dal znova? Asi jo:-)

Vratné lahve (2007)

Nepamatuju si, kdy jsem se naposledy tak dobře bavil u českého filmu. Vlastně pamatuju - Obecná Škola, Kolja, Vesnička ... Příběh celkem obyčejný - o to je působivější a pravdivější. Dialogy mistrovské - a skvěle zahrané. Smál jsem se od začátku do konce - ale film mi z hlavy nezmizel pár vteřin po titulcích, jako jiné "taškařice". Těším se, až Vratné Lahve uvidím znovu. ad Pád z kola - připomíná mi to jiné "trapné okamžiky" z výpravnějších filmů (Legolasovo nasedání na vrrka v LOTRovi 2, Lukův souboj s poloprůhledným Rancorem ve SW ep.6...) - člověka to na chvíli vyhodí z filmu. No a co, Lotra jsem viděl tak 8x, SW 10x, tak to 20x u Vratných lahví taky snesu :-) Soukupovu hudbu jsem nevnímal - což je u filmové hudby pochvala.

Cesta do zatracení (2002)

R to P mě nechalo naprostou většinu filmu buď chladným, nebo rovnou naštvaným. Pomalé, rozvláčné tempo, neoriginální záběry (americkou krásu evokovalo asi milion záběrů), nulové dialogy a klišovitost - to vše dělá z R to P jen jakési filmařské cvičení na téma "kamera+hudba" (a netvrdím, že nejde o cvičení kvalitní!!). Film to pro mě ale není ani průměrný, vidět znova bych jej nechtěl a v podstatě jediný důvod, proč nelituju, že jsem jím strávil 2 hodiny, je ten, že už to aspoň víckrát neudělám. Howgh

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

**** a půl, jen se nepřidám ke všeobecnému nadšení. Filmu ubližuje začátek ve stylu epizody 1 - sterilita z něj jen čiší. Nejspíše je vše zapříčiněno veselými barvičkami ve vesmírné bitvě, která se proto ani náhodou neblíží atmosféře bojů z původní trilogie. Také úvodní pogrom na droidy mi atmosférou připoměl spíše plení zahrádky v podání Přemka Podlahy (s kyblíčkem a lopatičkou je fakt šikovnej...). Postupně se ale atmosféra vrací až k úrovni staré trilogie, občas ji i překonává - a většinou je při tom na plátně Ian McDiarmid(opravdu skvěle zahráno - hraje on to vůbec?) . Co si budeme povídat - atmosféra už od roku 1977 STAR WARS táhne. Když ta zaskřípe, má divák čas sledovat občasné klenoty Lucasovských dialogů a je zle, resp. nuda a trapno. Proto je epizoda III o tolik lepší než předcházející "videohry" ep.I, ep II. Vrátila se stará známá atmosféra, díky které jsem sice vylezl z kina do reality, ale v myšlenkách jsem pořád máchal světelným mečem a kontroloval ruce, jestli z nich konečně nešlehají blesky. Mám jasno, na které straně síly stojí pořádek, spravedlnost a mír v celé galaxii. Jako astmatik přece nemůžu nefandit tomu dýchavičnému chlapkovi v černé masce:-).

Návrat do budoucnosti III (1990)

Vyhrává u mě soutěž o nejlepší díl trilogie o prsa před jedničkou, hlavně zamilovaný doc je k sežrání. Stejně jako v celé trilogii výborná hudba a dvojka MJ Fox + CH Lloyd. A líbilo se i Milwě, přes počáteční odpor k MJF :-))