Star Trek: Nová generace (TV seriál)

• CZ název

Star Trek: TNG

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1987, 178x45 min

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg, Diana Muldaur, Colm Meaney, Majel Barrett, Michelle Forbes, John de Lancie, Rosalind Chao, Brian Bonsall, Carel Struycken, April Grace, Dwight Schultz, Andreas Katsulas, Marc Alaimo, Armin Shimerman, Natalia Nogulich, Tony Todd, Jerry Hardin, Gwynyth Walsh, James Cromwell, John Putch, Anne Ramsay, Jennifer Hetrick, Max Grodénchik, Julie Warner, Marco Rodríguez, John Hancock, Susan Gibney, Richard Allen, Jana Marie Hupp, Ashley Judd, Leonard Nimoy, Joanna Miles, Stephen Root, Malachi Throne, Daniel Roebuck, Georgia Brown, Ronny Cox, David Warner, Daniel Davis, Alan Scarfe, Cristine Rose, Glenn Morshower, Susanna Thompson, Tricia O'Neil, James Horan, Richard Lynch, Alan Altshuld, Stephen Lee, Clyde Kusatsu, Mike Hagerty, Lee Arenberg, Thomas Kopache, Brooke Bundy, Tracey Walter, Mike Gomez, Stanley Kamel, Victoria Dillard, Brenda Bakke, Robert Knepper, Nan Martin, Raye Birk, Lawrence Tierney, Mike Genovese, Dick Miller, Patricia McPherson, Gene Dynarski, Katy Boyer, Clayton Rohner, Marsha Hunt, Michael Pataki, Brenda Strong, Walter Gotell, Tasia Valenza, Wyatt Knight, Vincent Schiavelli, Julia Nickson, Richard Lineback, Michelle Phillips, Isabel García Lorca, Michael Berryman, Anthony James, Leon Rippy, Seymour Cassel, Earl Boen, Kieran Mulroney, Joe Piscopo, Randy Oglesby, Barbara Alyn Woods, Patricia Smith, Brian Thompson, Peter Parros, Mädchen Amick, Thalmus Rasulala, Sam Anderson, Noble Willingham, Nikki Cox, Ann Gillespie, Daniel Benzali, Tzi Ma, Jon DeVries, Robert Costanzo, Mick Fleetwood, Lance LeGault, Diedrich Bader, Ken Jenkins, Mark L. Taylor, John Anderson, Ray Wise, Pamela Adlon, Gabriel Damon, Albert Hall, Steve Rankin, Matt McCoy, Elizabeth Hoffman, Castulo Guerra, Dan Shor, Kevin Peter Hall, Lisa Wilcox, Nancy Parsons, Christopher Pettiet, Mark Margolis, Christopher McDonald, Nicolas Coster, Reiner Schöne, Jeff Rector, Michael Cavanaugh, Harry Groener, Nehemiah Persoff, Saul Rubinek, Rocco Sisto, Ethan Phillips, Jeremy Kemp, Samantha Eggar, Theodore Bikel, Cory Danziger, Sherman Howard, Chad Allen, Beth Toussaint, Basil Wallace, Kim Hamilton, Bob Gunton, Marta DuBois, George Coe, George Hearn, Clive Revill, Bebe Neuwirth, Brian Tochi, Saxon Trainor, David Coburn, Jean Simmons, David Ogden Stiers, John Fleck, Michele Scarabelli, Timothy Carhart, Paul Winfield, Frank Collison, Cliff Potts, Ellen Geer, Erika Flores, Graham Jarvis, Erick Avari, Matt Frewer, Dey Young, Ron Canada, Liz Vassey, Caroline Kava, Kelsey Grammer, Ray Walston, Robert Duncan McNeill, Ed Lauter, Richard Fancy, Jacqueline Brookes, Albie Selznick, Famke Janssen, Mickey Cottrell, Noley Thornton, Jeff Allin, Richard Riehle, Scott Jaeck, James Doohan, Stacie Foster, Olivia d'Abo, Megan Parlen, Caroline Junko King, John Pyper-Ferguson, Joy Garrett, Lou Wagner, Stephanie Beacham, Renée Jones, Reg E. Cathey, Barry Lynch, Ned Vaughn, Marcus Nash, Alexander Siddig, David Spielberg, Tim Russ, Patricia Tallman, Wendy Hughes, Salome Jens, John Cothran Jr., Maurice Roëves, Linda Thorson, Norman Lloyd, Andrew Prine, Kevin Conway, John Neville, Stephen Hawking, Alex Datcher, Benito Martinez, Michael Reilly Burke, Barbara Williams, Eric Pierpoint, Madge Sinclair, Ben Vereen, Bruce Gray, Derek Webster, Kirsten Dunst, Fionnula Flanagan, Terry O'Quinn, Paul Sorvino, Penny Johnson, Brian Markinson, Duncan Regehr, Dan Gauthier, Mark Rolston, Tom Jackson, Ned Romero, Ken Olandt, Shannon Cochran, Schae Harrison, Kenneth Tigar, Teri Hatcher, Scott Grimes, Amy O´Neill, Corbin Bernsen, Amy Pietz, Jane Sibbett, Jason Marsden, Shauna O'Brien, Larry Hankin, Mic Rodgers, Mark Allen Shepherd, Howie Seago, Barbara Tarbuck, J. Downing, Marc Lawrence, Robin Gammell, David Huddleston, Wyatt Weed, Michael Bofshever, William Morgan Sheppard, Richard Herd, Erich Anderson, Vyto Ruginis, Spencer Garrett, Richard Cox, Peter Mark Richman, Dendrie Taylor, Michael Ensign, Bill Erwin, Alan Oppenheimer, John McLiam, William Boyett, Henry Darrow, George Murdock, Paul Lambert, Robert Ellenstein, Robert Ito, Clement von Franckenstein, James Greene, Georgann Johnson, Grainger Hines, Charles Lucia, Andrew Bicknell

Asi nejlepší série celé prozatimní startrekovské existence. Volba shakespearovského herce do role kapitána hvězdné lodi se ukázala být skvělou volbou. Moudrost, klid a rozvaha, to jsou nové hodnoty, které přináší Jean Luc Picard na palubu hvězdné lodi Enterprise, spolu se sexy komandantem Rikerem (ale až od doby, kdy si nechá narůst fousy) a androidem Datem, snažícího se pochopit lidské chování. S novými trikovými možnostmi navíc dostal celý vesmír Star Treku konečně tvář, jakou si zasloužil a s příchodem Borgů tu nejzajímavější zápornou rasu celé galaxie a nejen jí. Nepřestalo mě to bavit ani po letech.(22.3.2004)

Absolutní vítěz mezi Star Treky. Scénáristi jezdili jako fretky celých těch sedm let co nás navštěvoval kapitán Jean Luc Picard a jeho posádka, kterou netřeba představovat. A celé to doprovázela řádně efektní podívaná, takže kdo najde chybu, má u mě pivo:) a já dávám seriálu jako celku (při té délce značících hóóóódně vysokou kvalitu) 80%.(2.6.2005)

Naprosto dokonalý seriál kvůli, kterému jsem v pátek v podvečer seděl u televize a nadával na inteligentní pány v Čt1, kteří pořád dokola dávali reklamy na pomazánku a jogurty :o). Je pravda, že některé díly dokázali uspat, ale např. díly s Borgi byli naprosto dokonalé a převyšovali ostatní díly(např s bytostí Q apod. ) nejmín o vesmírny parsek... Tato nová generace zachránila seriál a dala mu novou tvář.(13.7.2004)

Nejlepší článek startrekovského kultu, zřejmě i proto, že je to náš "současník". Za 40 let se mu budou diváci pravděpodobně smát, jak se my dnes smějeme původnímu seriálu, ale přesto mi ta velká rodina pod velením charismatického "skinheada" Jean-Luca Picarda přirostla k srdci. I díky Příští generaci se stal ze Star Treku masivní fikční svět s neskutečnou propracovaností. Celá trekovská série je oslavou lidské fantazie a mnohdy i pokladnicí skvělých řemeslných výkonů (některé díly patří k tomu nejlepšímu, co seriál jakožto žánr zplodil). Potěšující je i dovedné začleňování literárních klasik do jinak hi-tech děje. Zkrátka díky Enterprise libovolné řady se můžeme vydat tam, kam se dosud nikdo nevydal.(26.1.2004)

Tržby za predaj Blu-ray Star Trek: The Next Generation Motion Picture Collection v USA $12,981,350 //počet predaných kusov 403,125║ __▐ Tržby za predaj Blu-ray Star Trek: The Next Generation - Season Four v USA $741,613 //počet predaných kusov 12,362║ ▐ Tržby za predaj DVD Star Trek: The Next Generation Motion Picture Collection v USA $9,122,636 //počet predaných kusov 290,067/60%/(12.10.2013)

Ze seriálů z vesmíru Star Treku jde o ten jednoznačně nejlepší. Dílem díky solidnímu obsazení a především díky Borgům. Technické provedení také na svou dobu nepatří k nejhorším, takže jediné co vše sráží, ovšem výrazně, jsou neskutečně repetivní scénáře jednotlivých epizod.(17.9.2006)

Veľmi obľúbený ST. Povedal by som, že hlavne pre charizmatické herecké predstavenie. A rozhodne nemám na mysli len neakčného kapitána Picarda, ale aj jeho dravú posádku, s ktorou sa budete cítiť dobre.(2.4.2005)

Různorodost zápletek, nestejnorodost postav a vyvrcholení, inteligentní a zábavný děj, vícevrstevnatost příběhů a pointy, které skutečně jsou a není to jen moralizování na konec, dobré herecké obsazení (někdy i dobří herci), propracovanost do nejmenších detailů. U všech dílů jsem se neskonale bavil a záviděl lidem z Federace. Nebylo by to krásný, kdyby všichni odmítli konzoušskej způsob života a začali pracovat skutečně ku prospěchu celku a lidstva? Kdyby televize zanikla pro nesledovanost, lidé přestali chlastat a vraždit, dělali by něco pro ostatní prostě jen proto, že ostatní lidi existují. Krásná a nejspíš nesplnitelná pohádka. ST je seriál, který se od jiných podobných dlouhodobých SF seriálů liší tím, že tu není žádný ústřední nepřítel. Žádné spiknutí, žádné intriky, žádný jeden protivník tahající za nitky, nic takového. Borgové nebo bytosti Q nebo jiné nepřátelské rasy, všichni tu mají své zájmy a prosazují je, ale nikdy se nestanou hlavní zápletkou na víc jak pár dílů ze série. Pro mě nejzábavnější díly jsou s takovým tím filozofičtějším pohledem na svět (Picardův život v sondě, Rikerovo rozdvojení, rozdíly kultur, Geordiho zamilování se atp.) Neuvěřitelná je i skladba žánrů, od standardních space oper přes romantické, dobrodružné, dramatické, válečné, thrillerové, horrorové, kriminální, filozofické, komediální či psychologické příběhy. Jen opravdu výjimečně jsem se nebavil. Nikdy jsem se nenudil. Čas od času připadnu na drobnou chybičku, jako třeba že Picard na pouštní planeteě, kde je 50 stupňů celsia ve stínu chodí na sluníčku bez čepice atp. ale to jsou detaily. Semtam je cítit i nedostatek prostoru, kdy některé epizody by hravě zvládly převedení do celovečerního formátu. Jediný větší nešvar vidím v tom, že hlavní hrdinové jsou příliš nesmrtelní, všechno nakonec v pořádku dokážou a jsou až moc ve středu dění. Proč mít vesmírnou loď s 1081 členy posádky, když na jakejkoliv výsadek (nebezpečnej, diplomatickej, pozorovatelskej) chodí jen někdo z deseti velitelů na můstku? Když zbraně, řízení, rychlost, všechno se řídí z můstku a dokáže to jeden dva lidi? Naštěstí je tu kapitán Picard charismatickým a svým způsobem i dost tragickým hrdinou, naštěstí je tu android Dat, lidský a lidštější, než všichni ostatní dohromady. Naštěstí tu jsou čas od času ty různé zvláštní postavičky (Reggie Barclay, Lwaxana Troi, Q, Gainan, Moriarty, Ro Larenová, borg Tim), který ukazují, že ani v budoucnosti všechno nefunguje. A taková perlička nakonec, první tři série stál jeden díl 1,5 mio dollarů a potom 2,5 mio dollarů. Pěkně kulatá sumička krát 177, ne?(2.8.2007)

Prima. K naprosté spokojenosti mi schází jistá osoba se špičatýma ušima. A snad taky to, aby se příběh trochu víc kromě triků a zápletek soustředil na postavy, které by kromě sympatičnosti mohly mít aspoň špetku jiskry, kterou tak sršela původní posádka. Ale já vím - legenda je jen jedna a nerodí se znovu na stejném místě.(25.7.2007)

Od tý doby, co ho dávají ráno na coolu, mám problémy s docházkou a musim si nadělávat. A čím dál hůř, páč se s přibývajícími díly dost zlepšuje.. @666teen: Dal bych přednost STAR TREK: Troi's licking top twenty(16.10.2012)

Tahle kultovní seriálová řada byla lepší než mnohé samostatné Star Trek filmy.(19.3.2009)

Ne-až-tak skvělý seriál, na druhou stranu, po všech těch dalších pokusech a klonech, jednoznačně nejzdařilejší série. Ať už z hlediska postav nebo příběhů. Ne nadarmo se k sérii natočilo hned několik celovečerních filmů. Obliba postav dosáhla vrcholu. Mnozí herci už lepší roli nikdy neobdrželi. Když přistoupíte na pravidla Star Treku, tuto sérii si prostě zamilujete.(31.5.2011)

Nová generace je jediná ze Star Trekovských sérií, ke které se vracím rád, bez nějakého sci-fi resentimentu. Poutavý mix vize a nakažlivého humanistického alibizmu s tou nejlepší vesmírnou posádkou v kvadrantu. Teda až na Galaxy Quest samozřejmě.(8.3.2005)

Nevím, jestli je to tím, že jsem byl v době odvysílání této série v ideálním věku a správně naladěný, ale právě tato řada trekistických příběhů se mi líbí nejvíc. Optimální herecké obsazení, hvězdnou flotilu a posádku Enterprise jsem si už tak nějak ztotožnil s Patrickem Stewartem a Jonathanem Frakesem. Slušné scénáře jednotlivých epizod, které - pravda - v některých případech vykrádaly původní seriálové řady ze 60. let. Celkový dojem: 65 %. Pozdější mutace, především Voyager, už mi přišly poněkud stereotypní předkládáním stále stejných schémat a také určitou studiovou "sterilitou".(18.4.2009)

Nová generace je sice trochu prvplánově akční a vůbec mainstreamovsky přitažlivá, to ovšem neznamená, že by bylo podřadná. Ba naopak! Star Trek nikdy nebyl poutavější a dobrodružnější! K tomu si připočtěme vysokou technikckou kvalitu (na seriál z konce osmdesátých let) a několik skvělých vymožeností, které Nová generace dala ST světu (miluju Borgy!) a máme tady jasnou legendu televizních seiálů.(31.8.2007)

Můj nejoblíbenější Star Trek. Delší komentář není třeba.(5.9.2010)

• CrypzzXD

Není Spock, není Star Trek! 0%(14.1.2011)

Neřadím se mezi fanoušky Star Trekovského vesmíru. Ale tento seriál byl velice dobrou scifárnou s propracovanými kostýmy a zajímavým dějem. A ta Sedmá z devítkami, nebo jak se vlastně jmenuje!(1.1.2007)

3,5* - nahoru zaokrouhleno díky kapitánovi, který je zkrátka kurevsky boží. Další klady: Borgové, Klingoni, ostatní emzáci, android Data. Zápory: zbytek posádky, zejména poradkyně Troi a uhrovitý mladík (žel skrytý za monitory méně často, než by se slušelo) Crusher. U některých überhumanistických či příliš sentimentálních dílů jsem též měla tendence mlátit hlavou do zdi, ale pak jsem si dala Earl Grey a dobrý.(11.4.2014)

60%(3.1.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12