• Romantický

Božské děti (1997)

Neskutočne poetický film o jednom malom chlapcovi, jeho sestre a teniskách. Jeho krása spočíva v jednoduchosti ako podáva čaro ukryté v malých veľkých drobnostiach, čistých prejavoch lásky a spolupatričnosti. Naplno vás pohltí, chytí za srdce a vykúzli vám ešte dllllllllllllho dllllllllllho nemiznúci úsmev na tvári. Jeden z najcitlivejších filmov aké som kedy videla. Nádhera!

Slečna Chambonová (2009)

Trochu a la Madisonske mosty a pritom úplne iné. Dostal ma charizmaticky Vincent, zaujímavá Sandrine a práve pomalé tempo filmu, ktoré pomáha naplno precítiť vnútornú rozpoltenosť hlavneho protagonistu a vyhranené emócie, ktoré tryskajú pod zdanlivo nezúčastneným správaním. Kto niekedy v živote prežíval podobnú dilemu, ocení autentickosť s akou je vykreslená- bez príkras, prehnaných klišé a romantických scén. Oceňujem na filme práve tu jednoduchosť, ktorou je povedané všetko. A Vám aj po skončení beží hlavou, ktorú cestu by som si zvolil ja? Ak chcel Brize docieliť v závere práve toto, tak sa mu to podarilo.

Knír (2005)

Tak tento film si určite zaslúži minimálne 4*. Za skvelé obsadenie Marca a Agnes, božskú hudbu Philipa Glassa, vynikajúcu kameru a to hlavné, absolútne nepredvídateľný dej, čo sa nezmení do konca filmu. A vy len môžete hádať, kde je vlastne pravda. Kto je skutočne šialený a či vôbec. Ja tieto filmy skrátka milujem a to, že režisér divákovi nenaservíruje všetko na tanier ale necháva pracovať jeho vlastné mozgové závity a predstavivosť vnímam ako veľké plus. O triedu lepšie ako Premena, kde práve záverečné odhalenie filmu ublížilo. Emmanuel, za mňa bravo !

Hvězdy nám nepřály (2014)

Obdobný námet ako "Now is good", kde musim povedat, ze britsky film ma chytil za srdce viac ako toto americke spracovanie temy na rakovinu umierajuceho dievcata, ktore sa zamiluje. Na tomto podani mi vadi typicky americky rukopis - obaja protagonisti bojuju so smrtou, zazivaju neuveritelne prihody pocas navstevy svojho literárneho idolu v Amsterdamu, emotivne prejavy o vecnej laske, nesmrtelnosti a podobne. V "Now is good" sa reziserovi omnoho lepsie a najma uveritelnym spôsobom podarilo vykreslit pribeh, vztah oboch protagonistov aj blízkeho okolia. Americka verzia ponuka opat prehnany patos bezmedznej rodicovskej lasky na sposob "Nic na nerozdeli". Tri * davam za vyborne herecke vykony Shailene a Ansela, vdaka ktorym ma film bavil, ale kvôli celkovému prevedeniu staci vidiet raz.

Vina Lucie de B. (2014)

Zaujímavá téma, pútavé podanie. Podobne ako "Hon" aj tu divák sleduje ako davová hystéria dokáže takmer zničiť nevinného človeka a že sila masmédií je bohužiaľ stále obrovská, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.

Rezistence (2015)

"Rezistencia" ma bavila rovnako ako "Divergencia", aj ked namet uz trochu stratil caro tajomna z prvého dielu a dej bol viac predvidatelny. Shailene bola opat vo svojej role presvedciva a myslim, ze v pripade Thea sa rodi nova superstar ako v pripade Roberta z Twilightu, aj ked Tris a Stvorka posobia jednoznacne prirodzenejsie a podavaju o triedu lepsie herecke vykony ako Bella a Edward. Akcia aj romantika su opat spravne nadavkovane a da sa zvladnut aj trochu priehladny zaver. Aj vdaka posobivym animaciam a efektom celkovo hodnotim za 4* a tesim sa na dalsie pokracovanie.

Walk the Line (2005)

Skutočne podarená autobiografia. Hoci Reese Witherspoon osobne veľmi nemusím, tu na plnej čiare predbehla výkonom Joaquina. Obaja protagonisti predviedli skvelé spevácke výkony a v prípade Reese dokonca predčujúce originál. Napriek tomu, že film trochu samoúčelovo zobrazuje napätejšie životné obdobie Johnyho Casha, film ma bavil a stvárnenie tejto kultovej love story pôsobilo na mňa v skutku vierohodne.

Divergence (2014)

Musím povedať, že Divergencia ma skutočne bavila. Zaujímavý námet, slušne herecké výkony Shailene, Thea a tradične vynikajúcej Kate. Správny mix akcie a romantiky. O tom, že po jednotke bude nasledovať dvojka nie je pochýb a už teraz som zvedavá ako Rezistencia príbeh vygraduje.

Lepší svět (2010)

Emočne jeden z najsilnejších filmov, aké som videla. Skvelá psychologická dráma nastoľujúca kontroverzný pohľad na zmysel pomsty a násilia. Vynikajúce herecké výkony, výborne vystavaný dej a scenár. Napriek silným momentom sa Sussane Bier neuchyľuje ku klasickým klišé ale naopak veľmi citlivo podáva eticky vyhranené situácie. Konfrontuje diváka s etickými dilemami ospravedlnitelňosti násilia v extrémnom prostredí decimovaných Afričanov ale aj v našom každodennom živote. Zároveň odkrýva zraniteľnosť detskej duše a možné dramatické následky vyplývajúce z nepochopenia a nepovypovedanej traumy. Skutočne dych berúci film!