• Romantický

Zabiják Joe (2011)

Ako prvé som videla divadelné spracovanie v divadle Aréna a zrejme to ovplyvnilo moje hodnotenie. Film nemá takú gradáciu, herecké výkony ani spád a šťavu. Každopádne však veľmi zaujímavá zápletka a skvelé vykreslenie postáv. Čierna skoro komédia, ktorú sa určite oplatí vydieť, ale odporúčam zájsť si na ňu radšej do divadla.

Kniha snů (1996)

Typický Greenawayov rukopis. Netradičný námet, pútavé vizuálne spracovanie, umocnené výberom miesta deja. Neoslovil síce tak ako Dieťa z Maconu, Kuchár, zlodej... alebo Prosperove knihy, ale určite stojí za zhliadnutie.

Dva životy (2012)

Zaujímavá téma. Výborná gradácia filmu. Ako sa hovorí, božie mlyny melú pomaly, ale isto a život v lži sa nedá žiť večne.

Nůž ve vodě (1962)

Skvelá Polanského prvotina. Výborná psychologická dráma o jednej žene, jednej plachetnici a dvoch rovnakých egách v rôznych etapách života.

Zlodějka knih (2013)

Napriek obľúbenému Geoffrey Rushovi a Emily Watson ma film nezaujal. Nepresvedčivý dej a vykreslenie postáv. Najlepšia asi len hudba. Nenáročný film k žehleniu :)

Přerušený kruh (2012)

Netradičná love story bluegrassového frontmana a majiteľky tetovacieho salónu. Dej má výbornú gradáciu najmä vďaka skvelému strihu, využívajúceho retrospektívu. Je zaujímavé sledovať ako odlišné vnímanie viery a životného postoja začne oboch rozdeľovať v momente, keď sú konfrontovaní ťažkou životnou skúškou v podobe smrti dieťaťa. Práve táto rozdielnosť a neschopnosť prijať a pochopiť toho druhého nakoniec vedie k tragickému koncu. Vynikajúca hudba skvele podčiarkuje vyhranenosť emócií. Výborný film, ktorý nás núti zamyslieť sa, ako by sme v takejto situácii reagovali my a či by tak príbeh mal odlišný koniec.

Schůzka (1985)

Silne vyhranené vzťahy, veľké emócie. Juliet Binoche však z tohto trojuholníku vychádza viac ako obeť mužských túžob, predstáv, za ktorými sa v každom prípade skrýva niečo iné, než ona osudová femme fatale. Techinému sa zároveň úplne nepodarilo rozohrať osobnú Quentinovu drámu a to, ako zapadá do tohto komplikovaného trojuholníka. Zaujímavé sú jednoznačne výkony Trintignanta, Wilsona a začínajúcej Juliette. Ani tie však nedokážu vykompenzovať chýbajúcu pointu. Film tak ostáva len spleťou nepochopených emócií.

Rekonstrukce (2003)

A mňa to celé veľmi bavilo! Fikcia/realita, prítomnosť/budúcnosť? Ženská hrdinka v dvojrole. Trochu a la Lynch, trochu a la Kubrick. Zaujímavé prestrihy, ktoré gradovali napätie. Výborné obsadenie, dnes už notoricky známych severských hercov, dodávalo filmu šťavu. Zvíťazí mladý milenec, prísľub tajomna a neznáma, alebo zámožný manžel, istota a rutina. Stačí sa nechať unášať dejom a netreba všetko chápať, veď ani sám život nie je jasný a vopred nalinkovaný, ale je na ňom zábavné práve to nekonečno variácií a možných koncov, presne tak ako v tomto filme :)

Celý jeden život (1974)

„Možno sa svet bohov podobá svetu ľudí. Možno že sa aj tam hore konajú voľby. Raz je u moci Boh kresťanov, inokedy sa chopí moci Boh protestantov alebo iných...A potom desať rokov či storočí vládne ostatným bohom. Niekedy je Boh prívetivý, inokedy je Boh skazonosný. Niekedy preváži Gándí, inokedy Hitler. V koncentračných táboroch si nestratil vieru? Neviem. Ateistom môžeš byť týždeň, rok, v čase vojny. Ale nemôžeš prežiť celý život bez viery. Na ateistov si dávaj pozor. Ak sa dívajú ľudia na slnko či more bez viery v Boha, potom neuveria nikdy v nič, ani v Teba.“ Zaujímavá sonda míľnikmi 20. storočia zakomponovaná do jedného rodinného príbehu. Smrť J.F. Kenedyho, Marilyn Monroe, nástup komunizmu... v skvelých rozhovoroch medzi otcom a dcérou. Divák len ľutuje, že to nemohol vypočuť viac. Príbeh rozohráva niekoľko dejových línií, ktoré sa na koniec filmu spoja do nového ľudského osudu.

Utiš vodu (2014)

„Až zostarnete, budete sa snažiť, aby ste neboli príliš veľké bremeno. Budete sa držať v úzadí, aby z vás ľudia nemali zlé pocity.“ „To je ušľachtilé. Ja by som to nezvládla.“ „Čo je na to ušľachtilé? Som iba zbabelec. Vy, mladí ľudia by ste nikdy nemali byť zbabelci. Ak chcete niečo urobiť, urobte to. Ak chcete niečo povedať, povedzte to. Ak chcete plakať, plačte. Starí ako ja už len zberajú omrvinky. Ale máte našu podporu.“ Japonské filmy majú v sebe neskutočnú poetiku. Zrodenie, život, láska, smrť, prepojené v jeden neoddeliteľný celok. Hoci film pomaly plynie, nenudí ale práve naopak pomalé tempo umožňuje divákovi naplno si vychutnať prepojenie ľudských osudov so silou prírody. Veľmi silne vyznievajú dialógy hlavných postáv, v ktorých sa snúbi životná múdrosť starých majstrov s dennou realitou moderného človeka. A tak dlhé pohľady do očí, som snáď vo filme ešte nevidela 