Návrat domů (2006)

Herecké výkony na úrovni školního divadla, efekty, kterým dokáže čelit možná jen Bollywood, činíní z tohoto nadějného námětu zbytečnou podívanou.

Řek Zorba (1964)

Dnes již těžká klasika, která má pořád co říct. Trgikomická podívaná, kdy úsměv střídal smutek. Scéna s kamenováním a následnou exekucí mě dost překvapila, bohužel i tohle ještě nedávno patřilo k běžnému koloritu života. Zejména se mi líbilo ztvárnění Bosse panem Batesem. Scéna, když si to "Boss" špacýruje přespolní s cigárem a narazí při své stydlivosti na objekt svých tužeb, nemá chybu. 75%

V Bruggách (2008)

Vánoce 08´ v Bruggách, 6 dní, 3* hotel v centru, cena 16 040 Kč (dvojlůžkáč). Pěkná upoutávka.

Láska nebeská (2003)

Vložky typu, promazaná videonahrávka ze svatby, Firth učící se portugalštinu, "přiložíme ještě snítku skořice" nebo zamilovaný bubeník na závěr mě fakt dostaly :-)

Napola: Hitlerova elita (2004)

"povedete říšské župy, Los Angeles, Moskva, Londýn", aneb názorná ukázka, že všichni jsme jen lidi!

10 000 př. n. l. (2008)

Co to bylo??!! Některé záležitosti se fakt nedaly, a to i přes to, že jsem se snažil v průběhu filmu nepřemýšlet. Například, cesta lovců. Logický začátek pravděpodobně někde na území dneší Ukrajiny, následuje asi přechod přez Kawkaz, další štace, tropický prales rovníkové afriky vč. třetihorních potvor (v uváděném roce 10 000 BC!), další zastávka středoafrické kmeny (všichni mluví stejným jazykem vč. Egypťanů), a hurá na "Egypt", či co to bylo. Tak nevím jestli Emmerich na něčem ujíždí nebo si z googlu vytáhl mapu Pangey a zkrátil si tak přemýšlení. Tak či onak, vidět mamuty plně zarostlé srstí v pouštních podmínkách, zažít přátelskou komunikaci člověka s jeskynním lvem, ty kung-fu mlaty a další pikantnosti mě přesvědčily, že Emmerich najíždí na kolej legendárních Ed Woodovských trháků!

Monstrum (2008)

Snímek po všech stránkách slušný. Bohužel, až na ten "originální" konec, který mě dokázal leda tak n.a.s.r.a.t! Nezbývá než si počkat na další díly, abych se alespoň náznakem dozvěděl, na co, že jsem se to 84 min. díval. 70 %

1612: Kronika smutných časů (2007)

Zábavný dobrodružný snímek s řadou fantasy vložek, který pobaví, nikoliv nadchne. Efekty a výprava na velmi slušné úrovni, hůře je na tom ten politický podtext vlastenectví. Toto dílko muselo určitě potěšit naše severní sousedy. 65%

Králova přízeň (2008)

Rychle se zamilovat a stejně tak rychle odmilovat, podobně jako uměl Jindřich VIII. Když si s odstupem jednoho dne vybavím jak to všechno na mě zapůsobilo, zjišťuji, že dojmy jsou vlažnější a vlažnější. Příběh je obstojný, herecké výkony výborné, ale tak nějak vše bylo vláčné, celkově fádní. Chtělo to okořenit něčím dobovým, nějakou zajímavou situací. Ono, asi se tomu v celku nedá nic moc vytknout, ale ........, možná by to vylepšila lepší hudba, nevím.

Bathory (2008)

Je minimálně diskutabilní, zda se má Bathory řadit do žánru historický dramat. Jakubisko tento snímek pojal podobně jako před deseti lety Besson Johanku z Arku. Na jedné straně má diváka přesvědčit o krutosti doby, mocenských intrikách a příčinách všech spáchaných ohavností, a na straně druhé, celé toto dějství zlehčuje vložkou Da Vinciho následovníkův v podobě investigativních mnichů, a pár dalších komických postaviček. Natočení žánrově hybridních filmů se už mnohým režisérům nevyplatilo. Nicméně i přes tento pokus se podařilo natočit zajímavý příběh, který sice otočil pohled na Čachtickou paní o 180 stupňů, ale proč ne, kreativitě ve filmové branži se meze nekladou. Celkový dojem působí vcelku zajimavě, když pominu absolutní minelu s obsazením Noska, Vondráčkové, rovněž ty hospodské půtky v podobě „bitev“, a v neposlední řadě ty krásné avšak do oči bijící zánovní kostýmy, tak ve finále to hodnotím jako zdařený risk. Jakubisko opět dokázal, že dokáže výborně pracovat s jednotlivci. Pod jeho taktovkou dokázali hlavní aktéři svými výkony dovést tuto podívanou na důstojnou úroveň. Závěrem přeji Jakubiskovi mnoho štěstí s jeho chystaným projektem Svatopluk, jen ve skrytu duše doufám, že si náš poslední Velkomoravský kníže nebude zkracovat cestu z Velehradu do Nitry na rogalu, a že to naší Velkomoravští hoši pěkně natřou Maďarským agresorům. 70 %