Jirka vysvětluje věci (2022) (pořad)

Pokud existuje recept pro vzdělávání v informačně šíleném 21. století, Jirka Burýšek z něj má na české mediální scéně nejvíc ingrediencí po hromadě. Výsledné videa předchází tvrdá práce výzkumu a sbírání dat a mediálního materiálu, kterou následuje náročná editace a technicky profesionální audio-vizuální provedení. Jeden z mála středoevropských osobností, který svůj úspěch nevybudoval "odrážením světla", ale tvorbou, která má hutný obsah a zdravé hodnoty.

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

Po troch epizódach: Scenár, herci, výprava - všetko perfektne funguje, a strháva moju pozornosť takou intenzitou, že sa opäť cítim ako 12 ročný chlapec, keď prvý krát čítal Pána prsteňov - niet čo viac si priať.

Elvis (2022)

Je to oficiálne: Baz Lurmann je najlepší DJ na svete, a díky nemu je film Elvis obrazovo i hudobne-dramaturgicky najnápaditejším biografickým snímkom. Tie hudobné prechody mali až psychedelický účinok! --- Ak bola tá video nahrávka "Unchained melody" naozaj jeho poslednou nahrávkou v živote, tak už chápem, prečo sa stal Presley legendou. Toľko emócií, nasadenia a energie v speváckej interpretácií som možno ešte nikdy nevidel.

Top Gun: Maverick (2022)

Neskutočný tlak, ktorý ma zatlačil do sedadla kina - po dlhých rokoch. Nakoľko som konzervatívny romantik, 90-ková nostalgia miešaná s neskutočnými zábermi a strihom ma totálne dostali, a pri odchode z kina som cítil plnohodnotný pocit kinematografickej katarzie. Film, ktorý sa nebál v tejto premäkčenej dobe "mať gule" a tiež staromódne srdce plné emócií. Cruise sa vykatapultoval opäť do hereckej stratosféry rýchlosťou 12 718km/h.  --- | 27.5.2022, CC, Ústí n L | --- Jednoduchosť a krása. Srdce mi aj druhý krát plesalo tempom, že som len ťažko dýchal - tieto rezonancie na mňa majú paralyzujúci účinok v tom najlepšom slova zmysle. Viac vo video denníčku  | 7.6.2022, CS Anděl, Praha |

Boj o moc - Sbohem a neplačte (2019) (epizoda)

L to the OG! Taklhe to vypadá, pokud si sofistikovaný scénář dá záležet, a dvě sezóny směřuje všechno k jedinému katarktickému momentu. A fucking masterpiece!

Boj o moc - Večeře v Dundee (2019) (epizoda)

Nečakaný výstup Jeremyho Stronga  v hudobnom čísle, a príhovor Jamesa Cromwella robí pre mňa z tejto epizódy doterajší vrchol Succession. "L to the OG"

Nejsilnější hlas (2019) (seriál)

Dlhú dobu som nechápal, ako mohlo vzniknúť v Amerike médium, ako je Fox. The Loudest Voice mi to krásne vysvetlil. Russel Crowe a jeho herecký koncert v kombinácií so scenárom, ktorý mohol napísať naozaj len sám život.

F1: Touha po vítězství - Když na to máš, tak to ukaž (2022) (epizoda)

Pamatujme si jméno George Russel. Je to mistr světa budoucnosti, jsem o tom přesvědčen. Tolik úcty a pokory v člověku jeho postavení a oboru fungování - je obdivuhodné. Tvrdá práce takových, jako je George, je také zárukou toho, že nikdy nezapomeneme na legendu, jakou byl Sir Frank Williams.

Cobra Kai (2018) (seriál)

Asi ma nakazila kanadská skupina The Weeknd, ale poslednou dobou na mňa funguje všetko, čo má retro nádych 80. a 90 rokov... Cobra Kai je skvelá oddychovka, ktorá sa chvála bohu nebere vážne, a celú dobu balancuje medzi chcenou patetickosťou a ľahkým humorom - a ide mu to výborne. Bavil som sa aj napriek tomu, že pôvodné filmy som nevidel. A možno tak lepšie :D

Kód za miliardu dolarů (2021) (seriál)

Každá korporátní firma je odsouzená k růstu, protože její jedinou směrodatnou hodnotou je vytváření kapitálu, všechno ostatní je pro ně ve skutečnosti bezpředmětné. Všechny slogany typu "Not to be evil" nebo "Be in harmony with nature" jsou jenom marketingem, a s hlubšíma hodnotama nemůžou z podstaty věci mít nic společného. Pokud mi Apple zdelí, že od teď budou všechny macbooky ze 100% recyklovaného hliníku, můžu si být jistej, že je to proto, že se mu to náramně vyplatí, a ne proto, že je to "možná" ten správný ekologický postup. Vždy vnímám za potřebné pomáhat menším firmám nebo institucím (pokud možno lokálním), aby byly konkurence schopní, a zdravím způsobem divesifikovali trh naproti jeho monopolizaci. Občas jsou ale tyto pokusy o podporu menších výrobců nebo služeb téměř nemožné, nakolik nemají tak široký nebo kvalitní portfolio, jako světové jedničky, které narůstaj do enormních velikostí. --- Všechno, co bych napsal o The Billion Dollar Code by bylo spoileroidné, a tak napíšu jenom tolik, že všechno, co jsem si o Alphabetu myslel, se jenom potvrdilo. Již delší dobu hledám alternativy k jejím službám, a i když je Google pořád o fous méně toxický, než některý giganti ve východní Asii, Protonmail nebo Waze se najednou zdají být jako alespoň menší zlo - CHYTÁK - Waze byla sice Israelská firma, ale již v roce 2013 ji koupil kdo jinej - než GOOGLE !!! Zamezila tak vzniku jakékoliv možnosti konkurence a posílila tak své monopolní postavení na trhu... Nic není černobílé, vím. Ale algoritmický koncept Google Earthu využívá i Google Maps, takže se shodnem na tom, že Juri v Berlíně v 90. letech vymyslel něco tak geniálního, co využívá na dnes nespočet produktů, firem a lidí, a jsem rád, že díky tomuto seriálu víme, kdo byl za skutečným vznikem těchto technologií.