Osvícení (1980)

Tento film mi od pana Kubricka dlouho chyběl, až jsem ho zhlédnul na ČT. Tímto snímkem se stal Kubrick nesmrtelným a stanul na vrcholu režisérského uznání. Film připomínající zlaté časy Hitchcocka začíná poměrně nevinně. Znovu film, ve kterém exceluje Jack Nicholson a role šílence mu dává v hereckém prostoru naprostou volnost svému umění a Nicholson opravdu umí. Až se film blíží k polovině a přehoupne se před ni, začíná ta pravá depresivní jízda s finišem na infarkt. Pro mě jeden z nejlepších hororů už za ty krásné interiéry hotelu a špičkovou hudbu. Námět: ***** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****

Kmotr (1972)

Když se řekne „mafie“ nebo „prohibice“, vybaví se mi ihned Marlon Brando s nadutými tvářemi, mrazivým pohledem a až skoro neslyšitelně znějícím hlasem v doprovodu ladně kmitající rukou jako důkazem gesta pomoci. Ovšem nejen na Brandovi stojí celý film (je samozřejmě skvělý), ale také na Jamesi Caanovi (podle mě jeho životní role) a Al Pacinovi (ten se ukáže víc až ve druhém a třetím pokračování). Napětí mezi rodinami by se dalo krájet a nakonec to vyústí ve skoro otevřenou válku rodin. Akční stránka filmu je tak nápaditá a originální, až se mi z toho zatajuje dech. Ve světě filmu má KMOTR své stálé místo a díky této mafiánské trilogii se proslavil Francis Ford Coppola jako schopný a pracovitý režisér, což oceňuji i já, i když pomineme-li KMOTRA, nic velkolepého už nenatočil. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****

Hoří, má panenko (1967)

Pan Forman umí a tohle je zdárný příklad toho, že vyloženě ani jeden jeho snímek nezklamal. Jde poznat, že se i Forman podílel na scénáři a filmu to viditelně prospělo. Skvělé dialogy, nezapomenutelné scénky a hlavně příkladné skloubení dramatu s humorem (černá komedie, které se snaží vyrovnat nynější snímky). Nejlepší ale na tom je, že se v podání pana Formana dočkáme ještě vypečenějších kousků. Námět: ***** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: **** Kamera: **** Střih: **** Atmosféra: *****

Amadeus (1984)

Forman se vrhnul na životopis jednoho z nejznámějších umělců a opět zvítězil. Je naprosto irelevantní hovořit o hudební stránce filmu, ta je úžasná. Pozastavil bych se na precizně zahrané postavy Tomem Hulcem a Abrahamem. Každý zabraný detail tu má svou váhu a každé slovo zapadá do obrovsky fungujícího filmu. I když je podle mě PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM o malinko lepším filmem, AMADEUS rozhodně nezklamal. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

V pořadí druhý film od pana Formana, který jsem viděl a hned můj nejoblíbenější. O režii je naprosto zbytečné se rozepisovat a dalším faktorem, nad kterým se mohu rozplývat, jsou herci a herečky. Jack Nicholson je naprosto fenomenální, stejně jako Danny DeVito, Brad Dourif a ďábelská Louise Fletcherová. Nejednou jsem se zasmál díky vtipným obratům ve scénáři a na konci jsem musel do koutku zatlačit slzu. Proto si mě snímek získal – díky naprosto precizně propracovanému scénáři v tak absolutně prosťoučkém námětu. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: **** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****