Matrix (1999)

Tak jako sci-fi žánr ovlivnil VETŘELEC, zde menší revoluci zařídili bratři Wachovští, a to MATRIXEM. Nesmírně svěží námět s originálním podáním znamená jistě nejlepší sci-fi snímek 90. let. Herecké výkony sice jsou lehce nad průměrem, ovšem co Vás pohltí, je perfektně vybudovaná atmosféra a skvěle dávkované scénky, na které nelze zapomenout. Mým želízkem v ohni je pak Hugo Weaving, který konečně pořádně prorazil a hned v takovém trháku. Další díly jsou bohužel jen odvarem kvalitní jedničky, i tak je však MATRIX série jedna z nejoriginálnějšíchj filmařských počinů poslední doby. Námět: ***** Scénář: **** Režie: ***** Herecké výkony: **** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: ***** Atmosféra: *****

Leon (1994)

Luc Besson na vrcholu své kariéry rozehrává velmi slibně svůj akční thriller s ledově chladným a přitom vnitřně rozhozeným a zranitelným nájemným zabijákem milující mléko LEONEM. Tomu propůjčil své proporce a kvality Jean Reno a stejně jako v případě Bessona, i tady jde o patrně nejlepší výkon. Do třetice toho nejlepšího přibývá Gary Oldman a jeho psychicky narušený a drogám holdující Stanfield. Přičtěme ještě nevinnou Natalii Portman a vynikající napětí s francouzskou pachutí. Akčních sekvencí není moc, ale patří ke špičkám svého žánru (závěrečný duel, Leon vs. policisté, Stan a jeho záchvat zuřivosti v pozadí s klasickou hudbou). Patřičně drsný, avšak hluboce promyšlený snímek s perfektně našponovanou atmosférou. Director's cut jsem neviděl a těch 26 minut by mě opravdu zajímalo. Námět: **** Scénář: **** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: **** Kamera: **** Střih: *** Atmosféra: ****

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Různých kriminálek, detektivek a kdoví ještě čeho je ve filmovém průmyslu habaděj. Ze série CSI jsem viděl pouze LAS VEGAS a MIAMI. Vyjádřit bych se chtěl pouze k CSI: LAS VEGAS, protože u MIAMI, jak záhy pochopíte, by byl můj komentář naprosto zbytečný. Ze začátku to vypadá, že se tvůrci snažili o jiný způsob natočení obligátní detektivní zápletky. Pár úvodních dílů to jakž takž funguje a dá se na to dívat. Ale nevím, kdy se to stalo (cca po 9-10 dílech) se postup stále opakoval, kamera se stále dynamicky měnila se střihem v doprovodu s vysvětlením kriminalistů, jak na onen zločit přišli. Každý díl se řeší většinou více vražd, někdy naprosto odlišné, někdy se navzájem spojují, jindy je díl pouze o jedné vraždě. Výsledkem je ale vždy dopadení zločince a cesta k němu je lemována několika pokusy a moderními metodami kriminalistů. Abych to zkrátil. Po čase začíná být seriál stereotypní a nesnesitelně nudný. Ano, podobný postup má většina kriminálek, ale třeba u takového COLOMBA je to o třídu výš lepší podívaná.

King Kong (2005)

Jak už tu někdo psal, dobré triky film neudělají. Já naprosto souhlasím. PÁNA PRSTENŮ považuji za jednu z nejkvalitnějších trilogií v historii filmu. Nějak jsem ovšem tušil, že KING KONG zrovna nebude to pravé ořechové, alespoň v mém případě. Jackson rozehrává snímek velice slibně a do odplutí lodi nás seznámí se všemi hlavními postavami. Naomi Watts dokázala, jak z ní roste skvostná herečka a Jack Black se svou přirozeností přehrává veškeré herecké obsazení v čele s nevýrazným a poněkud toporným Adrienem Broodym. Ztroskotání na ostrově a následných pár minut do unesení Naomi Watts je vkusně natočeno s nefalšovaným nádechem tajemna. Poté jakoby si Peter Jackson zašel do kavárny a dotočil to za něho Ridley Scott. Jako přechod mezi výpravnou hodinou filmu a efektními dvěma hodinami mi navodil Jackson scény s "hrátky" Naomi a Konga, bitka Konga s Tyranosaury a následný útok ještěrů na zbytek výpravy. Všechny tyto scény ještě s chytáním Konga a rádoby monumentálním finále jsou samoúčelné a velmi mě iritovali. Celé dění na ostrově mohlo být natočeno daleko citlivěji, tajemněji a propracovaněji. Tak je to jen sled triků a efektů (i když nádherných). K režii jsem řekl své, hudba je dle mého názoru v některých pasážích přeumělkovaná, ale budiž. Suma sumárum KING KONG je pomézní sen jednoho režiséra, který má bezchybnou audiovizuální stránku. Námět: ** Scénář: ** Režie: *** Herecké výkony: *** Hudba: **** Kamera: **** Střih: *** Atmosféra: ***

Kill Bill (2003)

Tak jako u většiny Tarantinova filmů nemusí každý s jeho prací souhlasit a já to chápu. Tarantino má svůj vlastní svět, do kterého když Vás vtáhne, už z něj nevyjdete. Tohle se přesně stalo u Kill Bill Vol.1 i Vol.2. Jako vždy, nechybí tu absurdní až kýčovitě podané scény, opravdu stovky hektolitrů krve, typicky drsný a hrubý scénář a prostý námět, ze kterého Tarantino vždy vytříská tu správně vygradovanou atmosféru, jak neumí nikdo jiný. Jsem si jistý, že kdyby námět dostal do rukou někdo jiný, byla by to buď katastrofa anebo typicky klišovitý snímek, jakých jsou tisíce. Jednička nás ihned vrhne do děje a zní to možná absurdně, ale bez dvojky by jednička neměla smysl a bez jedničky dvojka smysl měla. Dvojka je daleko lépe řemeslně zvládnutá a celkový dojem z celé série zvyšuje o hodně větší hodnotu. Pořád se nemohu zbavit dojmu, že jeden film by byl daleko lepší a tříhodinový Tarantino by byla pro většinu z nás lahůdka. I tak ovšem plný počet. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: **** Střih: ***** Atmosféra: *****

Forrest Gump (1994)

Jestli budete hledat nahořklou komedii o jednom výstředním člověku, FORREST GUMP půjde vždy zdárným příkladem. Mohl bych polemizovat, jestli se vůbec jedná o komedii, ale je jisté, že Robert Zemeckis vyměřil všechny důležité formy filmu na vážky přesně tak, jako se tomu podaří jednou za pár let a poté vznikne takový skvost. V tomto snímku je všechno poetické, citově podbarvené a výborně podané, aby divák neměl pocit, že se jedná o čistý nesmysl. Hudba celou "podivnou" atmosféru jen zvýrazňuje a výkon Toma Hankse je jeden z těch, na který vzpomíná celý svět s otevřenou pusou a jazykem na kravatě. Mezi nejsilnější okamžiky filmu řadím posledních 10-15 minut a monolog Forresta u hrobu pod stromem. Nejoblíbenější mi bude ovšem Forrestovo dětství a povídání na lavičce. Všechno spojuje jeden velký příběh a Zemeckis si pohrává s city a emocemi diváků, jak si jen zamane. Já na Forresta nezapomenu, protože v jistém slova smyslu překročil fenomén slova "film". Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: ***** Atmosféra: *****

Collateral (2004)

COLLATERAL považuji za příkladný thriller moderní doby. Michael Mann zvládl snímek skvěle a navodilá atmosféra se do Vás pustí s vervou svojí vlastní. Za nejlepší část filmu považuji tu prostřední až do dění v kanceláři. Bohužel, scénka v metru a následný konec dojem prudce kazí a snad bych dal i plný počet, nebýt tak klišovitého závěru. Jamie Foxx hraje opravdově a Tom Cruise vytvořil jednu z nejuvěřitelnějších a nejobdivovatelnějších záporných postav ve 21. století. Nikdy bych neřekl, že by Cruise podal bravurní výkon, ale tady musím smeknout. Hudba je božská a jen podtrhuje celou napjatou atmosféru. Spolu s TELEFONNÍ BUDKOU je tento film ukázkou precizně provedené filmařiny v oblasti kriminálního dramatu. Námět: **** Scénář: **** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Tomu Hanksovi evidentně válečné filmy zachutnaly a lví podíl na tom má Steven Spielberg. S trochou nadsázky lze tvrdit, že BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH je vojín Ryan roztahaný do 10 hodin. Osudy vojáků napříč 2. světovou válkou je mnohokrát omýlané téma, ale tvůrci na to šli poněkud jinak. Seriál nabírá takřka okamžitě na famózních obrátkách a od 2. dílu jsou naši bratři v terénu. Kupodivu 1. díl se mi líbil ze všech nejvíc a role Davida Schwimmera mě nejednou pobavila. Mezi extrémně povedené díly řadím i část věnovanou Ardenám a koncentračnímu táboru. Akce není tolik, ale to vůbec nevadí. Vyvážené to je dramatickými i romantickými momenty a vtipnými vsuvkami v koncertu méně známých, ale o tolik osobitějších herců. Atmosféra je v některých pasážích navozena téměř až násilně, ale díky drtivě dobře zrežírovanému zbytku se to dá prominout.

Mlčení jehňátek (1991)

Thomas Harris je výborný spisovatel a jeho styl psaní se mi velmi líbí. Kniha MLČENÍ JEHŇÁTEK je výborně vyvážená a vždy Vás udrží v pozornosti a film je ještě dvakrát intenzivnější. Obsadit lépe herecké role snad nejde, protože chemie mezi Starlingovou a Hannibalem je přesná a správně mrazivá. Anthony Hopkins se sice objeví na plátně cca. čtvrt hodiny, ale zanechá po sobě životní výkon a hlavně scénky s Hannibalem jsou ty nejděsivější (podle mého vkusu útěk Hannibala byl nejlepší pasáží celého filmu). Demme to ukočíroval skvěle, hudba je absolutně depresivní a vystihuje brutální atmosféru. Škoda, že se série o kanibalovi Hannibalovi takhle vymkla a věřím, že pokud by se všech dílů ujal Demme a obsazení hlavních rolí by zůstalo beze změn, takový intenzivní zážitek bychom zažili u každého dílu. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: ***** Atmosféra: *****

Sedm (1995)

Vynikající režisér David Fincher mě právě tímto snímkem přesvědčil a utvrdil v jeho kvality. Pro mě to je nejlepší thriller, co se masových vrahů týče. Atmosféra by se dala krájet i ve chvílích, kdy se vlastně nic "podstatného" neděje. Co je na tom, že si Fincher pomáhá soustavně špatným počasím či brutálními pohledy na mrtvoly, deprese se na Vás přisaje a dlouho po závěrečných titulcích ještě nepustí. K tomuto faktu dopomáhají herecké výkony, které jsou bez žádné výjimky skvělé, až na jeden. Kevin Spacey (možná díky své postavě) hraje naprosto excelentně a jeho pár minut jsou perlou celého filmu. Konec je správně šokující a scénář je dost kvalitní. Fincher udělal ohromný kus práce a tento kult se na něm nejvýrazněji podepsal. Je to velká naděje co se dramatických filmů týče a má obrovský talent, který doufám nadoraz splní v nějakém jeho dalším filmu. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: *****