• Pohádka

Zbožňovaný (2021)

Petr Kolečko se přes šílené Kdyby byly ryby nebo hodně podprůměrné Bajkery a Padesátku zmohl na vcelku koukatelný film o muži, kterého dohnala vlastní minulost. To co vyčítal svému zeťákovi na něj vyplulo na povrch. Jenže zároveň s tím přišel i trest boží a to skoro doslova. Zhrzená manželka pak logicky reaguje po svém. Chvílemi to úsměvná komedie je, chvílemi není, místy sledujeme tragikomedii. Herecké obsazení je nadstandartní, to si řekněme rovnou, podle toho jsou i herecké výkony skvělé, hudba je výborná, ale má to své mouchy. Zdeněk dělá rychlé pokroky, skoro až zázračné a dokonce je brzy schopen řídit auto, což ale nepodpoří dalším zlepšením po dokončení jízdy. Je to jistě možnost zamyslet se nad vlastními hříchy, které nás jednou doženou, na druhé straně manželka o jeho nevěře věděla a to jsem tušil o dost dřív, než se k tomu přiznala. Pak je ale otázkou, proč nevěru tolerovala a proč také reagovala neochotou se o muže starat, když pro ni odhalení překvapivé nebylo. I tak si ale myslím, že Petr Kolečko by se přeci jen mohl oprostit od klasických stereotypů v těchto typech filmů a více se zaměřit na vytěžení veškeré komediálnosti.

Harold a Maude (1971)

Harold by klidně mohl být dalším členem Adamsonovy rodiny, ostatně jeho záliba v pohřbech a krvelačných vtípcích to jen potvrzuje. Je jiný, což cítí i členové rodiny a nejbližší okolí. A zřejmě proto ho zaujme stejně bláznivá Maude. Ty dva rozděluje věk, jinak ale nic. Ona ho naučila, jak si život užít a jak ho  prožít naplno. Harold moc nesnese autority, Maude je spíše ignoruje. Od obou skvělý výkon, hlavně od Buda Corta. To vše zahaleno do zajímavé atmosféry, kdy jsem si dlouho myslel, že se jedná o děj odehrávající se na britských ostrovech. Dalším skvělým doplňkem je hudba. Na to, že Colin Higgins s tímto scénářem absolvoval, tak klobouk dolů. Na druhé straně napsal a natočil jen tři scénáře a filmy.

Rudý labyrint (1997)

Chápu, že tu máme snímek o kritice porušování práv v Čínské lidové republice. Jenže ústřední motiv není vymyšlený nebo zinscenovaný, což by si komunisti asi u amerického občana, tím spíš tohoto typu, nedovolili, ale jde o vraždu, která se doopravdy stala. Samozřejmě, že logicky je Jack Moore podezřelým číslo jedna. Čiňané se ale vyšetřování moc nezaobírají. Já si ale přese všechny oprávněné kritiky Číny myslím, že ve skutečnosti by samotný případ vyšetřili až moc důkladně, protože by jisté obavy pojali ač by je nedávali najevo. Film je navíc ozvláštněn trochu obligátním pojetím jistých sympatií právničky ke klientovi. Na druhé straně jde krásně vidět, jak i Čína samotná chápe, že se dá ze západu přivést něco slušného, aby její obyvatelé neměli až takový pocit omezenosti ačkoli demokratickou zemi zasypávají pravidelnou dávkou kritiky a vůči obyvatelům i propagandou. Za mě jde o docela průměrný film, který zvedají především herecké výkony a pak skutečné reálie této asijské země. Jinak mi ale přijde i samotný konec až moc happy endovský, naivní a hollywoodský.

Korunní svědek (2019)

Korunní svědek je bohužel opravdu špatný film a skoro se nabízí otázky: kolik za to Bruce Willis dostal a proč měl zapotřebí do toho vůbec jít. Nakonec scénárista se na žádném dalším filmu nepodílel a režisér sám má za sebou jen pár filmů, přiznávám, že jsem je neviděl, a tak čistě podle hodnocení odtud usuzuji, že o mnoho lepší asi nebudou. Jenže B. W. točil v posledních letech zběsilým tempem. Jako by snad svou současnou situaci předvídal a chtěl toho mít za sebou co nejvíc. Vypovídajícím faktem je, že snímek nebyl natočen ani za dva týdny a hlavní hvězda filmu měla své scény za pouhé dva dny. Vždyť se také ve snímku objevuje dost sporadicky, přestože by měla úloha poručíka Wakese vzhledem k povaze snímku být větší. Celý děj je ale postaven na hlavu. Dva policisté, chovající se mj. v jistých chvílích jako totální amatéři, honí po nemocnici zraněnou ženu. Krom šíleně špatného scénáře jsou i dialogy opravdu slabé. Bruce W. ale získal pro režijní práci Matta Eskandariho zřejmě nějakou slabost, protože se objevil i v jeho dalších třech filmech. Béčková záležitost přesně pro Primu v čase někdy v hluboké noci.

Věčný Egypt (2020) (seriál)

Egypt je asi jedním z těch míst na Zemi, kde je pořád co objevovat a když už si myslíte, že o této zemi a její historii víte vše, zase vás něčím překvapí. Tím pádem i každý dokument, ačkoli jich jsou už nejspíš desítky, se prostě neomrzí. A s tím správným vizuálem a plnohodnotnými informacemi je pořád důvod se dívat.

Robot Radius (2023) (divadelní záznam)

Robot Radius zaujme především samotnou sci-fi myšlenkou a pak vizuálem. Efekty, hraní si se světlem, moderní technikou atd. To vše dohromady je působivé. Na druhé straně se mísí tanec s pohyby robota, což mi dohromady moc nešlo a hudba Michala Pavlíčka, ač jinak kvalitní, je na konci už trochu moc, neboť vlastně hraje neustále. Do divadla bych na to asi nešel, ale na jedno podívání je to zajímavé. Už kvůli úvaze, že děj navazuje na pesimistický konec Terminátora.

Bosé nohy v parku (1967)

Úplně první režijní počin Gena Sakse a hned si vybral situační komedii, která se podle mě musí vyjímat na divadle. V podstatě jde o to, že se seznámí dva rozdílní lidé, kteří se po krátké známosti vezmou a následně spolu i bydlí. Jenže bez problémů není ani byt ani manželství, ve kterém se rozdíly brzy začnou projevovat. Skvělý Robert Redford a výjimečná, živelná Jane Fonda, kteří se už potkali o rok dříve ve Štvanici. A navíc i další skvělé role a plno rozličných, humorných a netradičních situačních vtipů...já se tedy nenudil.

Balada pro banditu (1978)

Je to opravdu netradiční forma ztvárnění tohoto příběhu. Na zřícenině mezi diváky a s kytarami a jako doplněk pro filmu skutečné reálie. Obojí dohromady působilo...přinejmenším i pro mě trochu zvláštně. Na druhé straně to obsazení a písně jsou už dnes legendární.

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Já se přiznám, že z filmu tak nadšený nejsem. Zlatokopové z Arkansasu jsou pro českého diváka zajímaví především tím, že se natáčeli na našem území a podílí se na něm českoslovenští herci. Ne že by tito byli špatní, ale jejich role nebyly zrovna výrazné a je škoda, že se nepodařilo prosadit lepší herce do výraznějších rolí. Protože to by jednak zlepšilo film jako takový, ale také by mohlo našim umělcům se prosadit i v dalších a mnohem lepších filmech. Bohužel tento film je strašně průměrný a chvílemi až trapně úsměvný. Strašný je scénář a dialogy. Samotnou kapitolou jsou pak indiáni a chování některých postav...tady se ukazuje, že ačkoli se jeden ze scénáristů podílel na Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti k větší kvalitě to nestačilo. Jenže tady to bylo dané i ne moc dobrou výpravou a od počátku podprůměrným scénářem.

Mallory (2015)

Takhle nějak mohlo vypadat pokračování filmu Katka, kdyby... Jenže Mallory dokázala to, co třeba mezi slavnými Tereza Pergnerová. Vymanit se z drog a pokusit se začít žít. Bohužel jí situaci značně komplikují úřady, které, jak se bohužel ukazuje, ani nemají přílišnou snahu vyjít člověku v tísni vstříc. Nedostatečná pomoc státu selhává právě u těch, kteří chtějí změnit svůj život a obrátit loďku jiným směrem a paradoxně víc bojuje o ty, kteří o to ale vůbec nestojí. Jenže samotná hlavní hrdina si život také moc neulehčuje. Podvědomě si hledá pořád tytéž chlapy a tím se dostává do stále stejných problémů a s tím spojených depresí. Její neschopnost a částečně i smůla pak ústí v hysterické výlevy, kterých mi bylo za danou stopáž dostatečně.