Velká válka (2014) (seriál)

Výborně zpracovaná dokumentární série o stěžejních okamžicích první světové války. V dokumentu jsou zachyceny nejdůležitější události tohoto konfliktu, jsou zde taktéž zobrazeny nejvýznamnější osobnosti, které zasáhly do dění nejen této válečné mašinérie, ale které svou postatnou roli sehrály i v následujících etapách historie nedávno minulé, jmenovitě např. generál pěchoty a pozdější prezident Německa Hindenburg, dále např. vojín a později vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nebo např. maršál Rodion Malinovskij. Své místo má v pořadu rovněž představení technických vymožeností, které v první světové válce našly své první významné uplatnění, kupř. vzducholodě nebo supertěžký moždíř nazývaný "Tlustá Berta" atd. Ačkoliv jsem viděl ze dvou epizod pouze jednu, konkrétně část Velká válka: První Vánoce, tak musím konstatovat, že mé dojmy jsou veskrze pozitivní a podoba tohoto pořadu mě velmi oslovila. Věřím, že i další epizody budou zrovna tak zajímavé, jako ty první dvě. Pořad hodnotím velmi pozitivně.

První republika - Díl pátý (2017) (epizoda)

Pátý díl druhé série se povedl a mě osobně opět velmi bavil. Po herecké stránce opět zcela dominuje nad ostatními Jiří Vyorálek, ale líbí se mi čím dál více ii postava poručíka Andrleho v podání Vladimíra Polívky a svým výkonem mě velmi zaujal i Jan Révai. Současně se konečně něco bližšího dozvídáme i k postavě německého obchodníka von Lippiho, jehož cílem je položit rodinný podnik Valentů na lopatky. Věřím, že i další díly nabídnou dobrou podívanou a bude to stále napínavější a lepší.

První republika - Díl čtvrtý (2017) (epizoda)

Čtvrtý díl druhé série seriálu První republika byl soudě i podle hodnotitelů zatím nejlepší, co jsme mohli doposud vidět. I na mě zanechal tento díl mnohem lepší dojem, než ty první tři předchozí epizody. Konečně se proud událostí vyvíjí trochu dopředu, dozvídáme se nová tajemství okolo rodiny Valentových, svoje pole působnosti dostává a jistě i dostane role Fredyho (Robert Urban), který tento koloběh ještě určitě zamotá. Kromě již ostříleného Vyorálka se mi líbí i postava poručíka Andrleho, kterého v tomto seriálu ztvárňuje Vladimír Polívka, jehož talent po rodičích je nesporný a věřím, že se s dalšími rolemi bude nadále rozvíjet. Uvidíme, co přinesou další díly, v každém případě se konečně začalo něco dít....

První republika - Díl třetí (2017) (epizoda)

Opět dle mého soudu velmi zdařilá epizoda, v níž se postupnými krůčky konečně dostáváme byť velmi útržkovitě k meritu věci. Co se týče herců, tak opět z mého pohledu nade všemi výrazně vyniká Jiří Vyorálek, ostatní protagonisté mě zatím stále nikterak nepřesvědčili. V každém případě se mi druhá série zatím zamlouvá, rozhodně to ve mě nevyvolává pocit, že bych přepnul na jiný program a pevně věřím, že ten standard, který nám tvůrci dosud nabídli se bude nadále vyvíjet k ještě výraznějším a intenzivnějším diváckým zážitkům.

Schimanski - Sourozenci (1998) (epizoda)

Herce Götze Georgeho mám rád a musím říct, že jeho ztvárnění komisaře Schimanskiho je opravdu výborné. Pokud bych chtěl porovnávat, tak bych Georgeho přirovnal k Davidu Suchetovi, který má s Georgem společnou jednu věc. Oba totiž se proslavili především coby kriminalisté, resp. detektivové a oba svou roli hráli několik let. Zatímco George se proslavil coby Schimanski, David Suchet se proslavil jako slavný belgický detektiv Hercule Poirot, kterého hrál přes 20 let. Ostatně pokud bych měl ze svého pohledu shrnout nejlepší role Georgeho, byly by zřejmě tyto tři. 1) Fred Engel ve slavné mayovce "Poklad na Stříbrném jezeře" 2) velitel KC Auschwitz - Birkenau Rudolf Höss ve snímku "Aus einem deutschen leben" podle slavné knižní předlohy Rudolfa Merleho "Smrt je mým řemeslem" a samozřejmě 3) Horst Schimanski v kriminální sérii o Schimim.

Schimanski - Touha (1999) (epizoda)

Schimanski - Krysí doupě (1998) (epizoda)

Na stopě (2000) (pořad)

Pořad "Na stopě" patří podle mého názoru k jednomu z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšímu kriministickému pořadu, který se u nás vysílá. Každý týden jsou v něm zobrazeny 2-3 případy, které se v minulosti ne/dávno minulé staly a při jejichž pátrání po pachatelích trestných činů by mohli pomoci samotní diváci tohoto publicistického pořadu. Velmi dobrý dojem na mě dělá i moderátor tohoto pořadu Roman Svoboda, který má velmi kultivovaný projev a který dokáže okolnosti případu velmi trefně a mnohdy i vtipně shrnout. Z tohoto pohledu se vůbec nedivím, že tento pořad se již na obrazovkách české televize drží nepřetržitě takřka 17 let, protože jeho kvalita je vskutku velmi vysoká.

Zátopek (2016) (TV film)

Moc hezky zpracovaný autobiograficko-dokumentární film, v němž sledujeme velká životní vítězství i porážky jednoho z našich nejvýznamnějších atletů, vytrvalostního běžce Emila Zátopka. Je úžasné, jaké osobnosti a sportovce Československo mělo a jakých grandiózních výsledků Emil Zátopek ve své sportovní kariéře dosáhl. Současně je ostudné, jakým způsobem se k němu komunistický režim v pozdějších letech zachoval. Tento snímek na mě zanechal velmi silný dojem a je velmi chválihodné, že tvůrci tyto fenomenální osobnosti ve svých filmech stále divákům přibližují, protože je důležité mít alespoň základní povědomí o legendách naší společnosti, potažmo našeho sportu.

Máte slovo (2008) (pořad)

Nechci v žádném případě hanit práci pí. Michaely Jílkové, které bezesporu je dobrou novinářkou i moderátorkou politických debat, nicméně čeho je moc, toho je příliš a byť jsem zpočátku tomuto pořadu docela přicházel na chuť, tak postupně to nadšení velmi rychle upadalo. Rozhodně se mi nelíbilo, jak neustále skákala diskutujícím do řeči, soustavně nenechávala dokončit i věcné myšlenky hlavních respondentů a vždycky jsem z ní měl pocit, že tu ústřední roli v pořadu hraje hlavně ona než zúčastnění diskutéři. Zkrátka to nejlepší ze sebe pí. Jílková vydala pravděpodobně na konkurenční televizní stanici v pořadu "Kotel", který byl svého času skutečným fenoménem a měl vysokou sledovanost. Toto už bylo dle mého názoru o dost slabší.