Reportéři ČT (2004) (pořad)

Velmi kvalitiní publicistický pořad moderovaný Markem Wollnerem, poukazující na stěžejní události nejen v politických kuloárech, ale i napříč celou naší společností. Je rozhodně dobře, že takový pořad veřejnoprávní televize svým divákům nabízí, protože těmito reportážemi si diváci mohou svým způsobem udělat i lepší obrázek o skutečnostech, o nichž například neměli dostatek informací.

13. komnata - 13. komnata Rostislava Nováka (2017) (epizoda)

Souhlasím s uživatelem anitae. Ani na mě nezanechala tentokrát tato Třináctá komnata moc pozitivní dojem, i když bezesporu životní příběh Rostislava Nováka st. je ze všech úhlů pohledu zajímavý a poučný. A jak již bylo zmíněno, deprese v kombinaci s alkoholem jsou téměř smrtící kombinací, z níž se jen horko těžko hledá cesta zpět na pevnou zem.

První republika - Díl druhý (2017) (epizoda)

I druhý díl druhé řady seriálu "První republika" na mně zanechal veskrze pozitivní dojem a navnadil mě na své další pokračování. Podle mého soudu je a bude tato série daleko lepší a zajímavější než ta první, ale to samozřejmě můžeme hodnotit až po jejím skončení. V každém případě souhlasím i s ostatními diskutujícími v tom směru, že herecky zatím vyčnívají Jiří Vyorálek a Pavel Batěk, ostatní postavy zatím působí takovým neslaným, nemastným dojmem. Ale je to teprve druhý díl a pro začátek to rozhodně není vůbec špatné, ba naopak.

Policajt nebo rošťák (1979)

Podle mého soudu jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší komediální snímek s Jeanem Paulem Belmondem v hlavní roli. Z mého pohledu se v něm nevyskytuje žádné hluché místo, při kterém by se divák nudil, snímek má plynulý vývoj a tento film rovněž nabízí celou řadu vynikajících komických situací, zejména se mi potom nejvíc líbila scéna, kdy komisař Borowitz (J.P. Belmondo) přišel do baru, po kterém rozlil benzín a posléze podnik zapálil. Zrovna tak byla výborná scéna z letiště, kde odhalil pašeráka drog, které mu posléze zlikvidoval. Perfektní krimikomedie, zejména vhodná na víkendový odpočinek, při kterém chce divák přijít na jiné myšlenky.

Bezva finta (1985)

Komedií v hl. roli s J. P. Belmondem byla natočena celá řada, včetně těch s kriminální tématikou. Tento film patří rovněž k těm úspěšnějším, ale zdaleka na mě nezanechal takový dojem, jako např. "Velký šéf", kde Belmondovi zdatně sekundoval v roli "parťáka - zlodějíčka" další slavný francouzský herec "Bourvile". Tento snímek hodnotím třemi hvězdičkami, protože jsem viděl nejen lepší a zábavnější filmy s Belmondem, ale i daleko horší.

13. komnata - 13. komnata Ivana Haška ml. (2017) (epizoda)

Velmi zajímavý a hezký pohled do života Ivana Haška mladšího, syna veleúspěšného fotbalového internacionála a později i trenéra Ivana Haška. Přístup Ivana Haška ml. na mě zanechal velmi silný dojem, protože se kvůli závažnému onemocnění musel vzdát své skvěle nastartované kariéry profesionálního fotbalisty a začít svůj "nový život" takřka od samého počátku. Jeho přístup a boj s touto nepříjemnou nemocí by mohl být vzorem nejen pro pacienty s podobnou chorobou, ale i pro ostatní lidi na celém světě. Tento dokumentární film ukázal i to, jak byl Ivan Hašek ml. v životě správně veden svými rodiči, že se nesoustředil výhradně na sport, ale věnoval se i studiu, protože sportovní kariéra není u žádného sportovce nekonečná. Domnívám se, že Ivan Hašek ml. je prototypem nejen dobrého sportovce ale i člověka. Míním tak především z toho důvodu, že sport se neskládá jen z toho sportovního hlediska, ale i z hlediska výchovného a socializačního. Sport by měl každému sportovci ukázat, že není jen o velkých či drobných vítězstvích a úspěších, ale je i o porážkách, zklamáních, pádech, bolestech a ranách, které přináší nejen samotný sport, ale hlavně život. Z tohoto úhlu pohledu mi vychází, že Ivan Hašek ml. takovým člověkem skutečně je, protože se dokázal se svým osudem sportovně popasovat, zatnout zuby a čelit novým životním výzvám a nástrahám. Je velká škoda, že to takhle neplatí u každého sportovce a člověka.

První republika - Díl první (2017) (epizoda)

Pokračování seriálu "První republika" bylo docela určitě velmi očekávanou televizní událostí, a musím konstatovat, že mě první díl druhé řady oslovil a navnadil na své další pokračování, což je v tomto ohledu velmi pozitivní výhled. S hlavními hrdiny se setkáváme opět v roce 1928, tedy 8 let poté, co dějově končí první řada této ságy. Dcery Jaroslava Valenty vyrostly a staly se z nich hezké dospělé slečny, Vladimírův a Klářin syn také roste jako z vody, ale jen na dospělých postavách to vypadá, jako by se na nich zub času vůbec nepodepsal. Docela mě překvapilo, že např. postava Aloise Valenty (Jan Vlasák) jako by nezestárla vůbec, což se dá říci i o detektivovi Mlčochovi (Svatopluk Skopal) nebo o manželích Škvorových (Zdena Studénková a Tomáš Töpfer). V seriálu samozřejmě sledujeme i trendy tehdejší nové doby, proces ženské emancipace, rozvoj a popularita automobilismu, širší rozměr a možnosti podnikání atd.Jak již avizovali jiní diskutující, i pro mě byl první díl spíše takovým poznávacím a uvidíme, jak se celý seriál bude dále vyvíjet. Každopádně pro začátek velmi slušné.

Po strništi bos (2017)

Snímek "Po strništi bos" patřil bezesporu k největším očekáváním letošního filmového roku na poli české kinematografie. Musím se přiznat, že i já jsem se na tento film moc těšil, protože tvůrčí práci a filmy autorské dvojice Svěráků mám moc rád a vždy se na ně se zaujetím rád podívám. Tento film dějově předchází snímku "Obecná škola" a je zasazen do období Protektorátu. Nejedná se o žádný sáhodlouhý výklad historie, jedná se o vyprávění očima osmiletého chlapce, který nám svou dětskou optikou zprostředkovává své zážitky a zkušenosti ve svém novém venkovském světě, kam se rodina byla nucena přestěhovat. Ukazuje nám situace, kterými si malý Eda musel projít, než si vybojoval svou pozici v dětské partě a důležitou roli v tomto snímku samozřejmě hraje i rodina. Nechci déle rozvádět děj a vývoj samotného snímku, protože filmoví nadšenci a příznivci Svěráků si jistě cestu do kina najdou a budou určitě velmi spokojeni. Co se týče hereckých výkonů, tak velmi se mi líbil samotný Eda, kterého skvěle ztvárnil Alois Grec, který jistě ještě v herecké branži neřekl své poslední slovo. :) Zrovna tak hodnotím i ostatní členy klukovské party, která byla poskládána vskutku dobře a podle mého názoru byli tito kluci ještě lepší než v Obecné škole. Vím, že to již zde bylo zmíněno několikrát, ale i mě velmi nadchl výkon Oldřicha Kaisera v roli "Vlka", který byl pro mě úplně nejlepší a nejsympatičtější postavou celého snímku. Ačkoliv v tomto filmu toho Oldřich Kaiser moc nenamluví, tak právě ta jeho nabručenost a mlčenlivost mu dodává na sympatiích. Postupem filmu zjišťujeme, že Vlk není vůbec žádná negativní figura nebo černá ovce, ale dle mého soudu spíš ta nejlepší a nejcharakternější persona celého příběhu. Líbila se mi i postava Zdeňka Svěráka v roli ředitele školy, který si svou úlohu evidentně vychutnal a kterému tato role bezesporu skvěle sedla. Snímek se mi líbil, ne možná tak, jako Obecná škola, ale bez jakýchkoliv diskuzí se jedná a bude jednat o jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepších českých snímků letošního roku. Protože se patrně jedná o filmovou derniéru této tvůrčí dvojice, musím uznat, že je to velmi důstojné a kvalitní rozloučení, a že tento snímek v žádném případě neudělal ostudu svému velmi slavnému a populárnímu předchůdci. Já hodnotím čtyřmi hvězdičkami, protože se té komparaci mezi oběma snímky neumím vyhnout a protože Obecná škola pro mě přece jenom byla ještě o jeden stupínek výš.

Film o filmu: Bony a klid (2010) (TV film)

Výborný dokumentární "film o filmu", dnes již kultovního snímku Bony a klid, v němž se od hlavních tvůrců a protagonistů dozvídáme, jak vůbec vypadal celý ten proces výroby na svou dobu velmi odvážného tvůčího počinu, který dokonale vystihl dobu, jenž jednoznačně patřila veksláckému podsvětí. Zaujaly mě zejména postřehy a zážitky scénáristy Radka Johna, který celou tu filmovou mozaiku dokonale poskládal a výsledek stál skutečně za to. Je jen podle mě škoda, že se v tomto dokumentu neobjevili i další protagonisté, zejména "Richard" v podání Josefa Nedorosta, Eva Jeníková v roli "Evičky tričko" či režisér snímku Vít Olmer. I přesto se mi dokument moc líbil a zanechal na mě velmi pozitivné dojem.

Trumfové eso (1968)

Výborná westernová komedie, která zcela určitě pobaví nejen příznivce snímků s ústřední dvojicí Budem Spencerem a Terencem Hillem v hl. rolích. Není to sice ten klasický film, ve kterém vidíme většinou na konci filmu tu pravou nefalšovanou rvačku mezi oběma znepřátelenými tábory, ale i tento film má něco do sebe. Velmi mě bavila i role Eliho Wallaha, kterému role "záporáků" jednoznačně svědčí a který v roli podvodníčka byl opravdu nezapomenutelný, ostatně i jako v jeho dalších, známějších snímcích. Film se mi moc líbil a hodnotím po zásluze plným počtem.