České století - Veliké bourání (1918) (2013) (epizoda)

Všechno podstatné již bylo řečeno a já bych snad jen sdělil to, že začátek série "České století" byl skutečně velmi podařený. Co se týče hereckého obsazení, tak tvůrci měli opravdu šťastnou ruku a Milan Huba v roli prezidenta Masaryka byl vskutku velmi věrohodný a sympatický, stejně jako Miroslav Donutil v roli ministerského předsedy VB Davida Lloyda George. Samozřejmě každý se pozastaví nad tím, proč nebyla v tomto filmu vystižena i úloha další významné osobnosti, která se zasloužila o vznik samostatného československého státu, M.R. Štefánika, jehož zásluhy byly opravdu velmi významné, ale kdybychom se do této problematiky ponořili hlouběji, pak bychom to penzum všech informací pravděpodobně neshrnuli ani do filmu, který by trval čtyři hodiny.

České století (2013) (seriál)

Podlé mého soudu je projekt "České století" jedním z nejlepších počinů, který v poslední době vznikl. Zachycení nejdůležitějších historických událostí naší minulosti se podařilo tvůrcům vystihnout s grácií, některé díly byly povedené více, některé zase o něco méně, ale v konečném zúčtování se jedná skutečně o nadprůměrný tvůrčí počin, který divákům může nabídnout alespoň elementární znalosti z oblasti naší historie nedávno minulé.

Nixon (1995)

Tento snímek se mi velmi líbil a musím říci, že ačkoliv trval něco přes tři hodiny, tak to rozhodně nebyla žádná nudná podívaná. Film mapuje život 37. prezidenta USA Richarda Nixona a dává nám nahlédnout nejen do politických záležitostí, ale i do zásadních životních etap, které předcházely Nixonově prezidentské kariéře. Hlavní role byla obsazena výborně, Anthony Hopkins ztvárnil svou úlohu opravdu bravurně a musím říci, že jeho ztvárnění amerického prezidenta na mě zanechalo velmi silný dojem. Těžko posuzovat, zda byl Nixon jako člověk i jako politik dobrý nebo špatný, silný nebo slabý, odvážný nebo zbabělý, přátelský nebo nepřátelský, to může posoudit pouze okruh lidí, s nimiž spolupracoval nebo s nimi byl v bezprostředním kontaktu. V každém případě mě se tento film moc líbil a zanechal na mě silný dojem a zejména závěrečný Nixonův projev na samotném konci filmu je velmi pravdivý a řekl bych i velmi inspirativní pro každého z nás.

Díky za každé nové ráno (1994)

Nevím proč, ale tento film mě příliš nenadchnul. Snímek je koncipován jako hořká komedie s autobiografickými prvky, podle knižní předlohy Haliny Pawlovské. Sám se sobě divím, že dávám relativně vysoké hodnocení, když v devadesátých letech vznikly zcela jistě podstatně lepší filmy než je tento, ale Ivana Chýlková se mi (nejen) ve filmu moc líbila a zahrála svůj standard, a především pro mě úplně neznámý Franciszek Pieczka v roli tatínka byl jedním slovem výborný a společně s Ivanou Chýlkovou bezesporu největší tahoun celého filmu. I když jinak snímek divákům žádný velký estetický zážitek nepřinese, a o komediálním žánru mám také trošku odlišné představy, tak úplný propadák to jistě nebyl, ale žádné veledílo to také nebylo.

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Výborný seriál, který za celou dobu svojí existence vůbec nezestárl. Na pozitivnu mu přidává i ta skutečnost, že vznikal v době, kdy se točil jeden propagandistický seriál/film za druhým a tomuto seriálu se jakákoliv propaganda dokázala vyhnout. Seriál se nepohybuje pouze v oblasti lékařského prostředí, ale je velmi výrazně orientován i na samotné lidské osudy, které jsou v životě často velmi spletité. Ve seriálu exceluje celá plejáda předních českých herců i hereček, z nichž mnozí nás baví ještě dnes, byť možná již ne v tak kvalitních inscenacích. Scénárista a spisovatel Jaroslav Dietl byl zkrátka jedinečným autorem a přesně věděl, resp. dokázal odhadnout čeho si divák žádá a co by bylo nasnadě mu nabídnout. Seriál je i dnes svým pojetím velmi aktuální a určitě má co říci i po čtyřiceti letech od svého prvního uvedení.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Výborná detektivní série, která divákovi poskytne podrobný a zároveň nenásilný exkurz do historie kriminalistického vývoje, který předcházel těm moderním a pokročilým vyšetřovacím metodám a principům, které se uplatňují v dnešním světě zločinu. V seriálu se dle mého názoru neobjevuje žádný nežádoucí element či hluché místo, které by kvalitu této série snižovalo, samozřejmě někdy sledujeme epizody více napinavé, někdy méně, ale to je tak snad v každé sérii stejné. Výborné výkony zde předvádí celý herecký ansábl a podle mého názoru byl tento seriál výborně zvládnut zejména na základě kolektivní práce, v níž všichni dobře táhli za jeden provaz, což na konečném výsledku bylo bezesporu vidět a znát. Nelze hodnotit jinak než stoporocentně.

Den kobylek (1975)

Nechci nikterak hanit práci tvůrců, protože téma tohoto filmu bylo bezesporu zajímavé a atraktivní, ale tento snímek mě bohužel příliš nezaujal a dodíval jsem se na něj s velkým sebezapřením. Z filmu pořádně ani nebylo poznat, o čem vlastně je a co má divákům vlastně sdělit a docela mě překvapuje relativně vysoké hodnocení tohoto snímku. Možná tento film ocením více, až se na něj podívám podruhé, ale pochybuji, že na něj výrazně změním názor. Měj jsem od toho docela velká očekávání, ale po zhlédnutí ve mě převládly spíše negativní dojmy,

Dunkerk (2017)

Očekávání od tohoto snímku byla zcela určitě obrovská a naplnit se bezesporu podařila. Jedná se o velmi povedené válečné drama, které je doslova napěchováno mnoha silnými emočními okamžiky, které chytnou za srdce snad i toho nejotrlejšího diváka. Snímek mě velmi bavil a určitě si získal srdce a sympatie celé řady diváků po celém filmovém světě. Je až s podivem, jaké události se v průběhu druhé světové války odehrály, o nichž se sice možná až příliš nemluvilo, ale které měly pro další vývoj války velmi důležitý význam. Tento film je velmi důstojnou oslavou nejen pilotů ve službách britského královského letectva RAF, ale i námořních civilních sil, které projevily obrovskou odvahu a odhodlání a neváhaly nasadit své životy za záchranu svých "bratrů v boji". Je neuvěřitelné, za jakých okolností a za jakých podmínek se tento "Dunkerský zázrak" podařilo uskutečnit a kolik životů se podařilo zachránit. Film se mi moc líbil a Christopherovu Nolanovi se opět podařil opravdový režisérský majstrštyk.

Návrat idiota (1999)

Krásný a současně dojemný film, ve kterém sledujeme Pavla Lišku v úplně jiné roli, než na které jsme v jeho případě zvyklí. Pokud bychom hledali určitou pararelu se snímky podobnými, zcela určitě by to byl film Karla Kachyni "Fany" a nebo ze zahraniční produkce snímek "Rain Man". Film se mi moc líbil a neshledávám na něm snad jediného hluchého místa. Atmosféru "podivné atmosféry" ještě umocňuje výborná hudba Vladimíra Godára, která snímku dodává ten správný "glanc". Pavel Liška se této úlohy zhostil vskutku nezapomenutelným způsobem a myslím si, že se jedná o jednu z jeho nejlepších, ne-li vůbec nejlepších filmových rolí. Docela mě překvapuje, že za svou roli nezískal "Českého lva", kterého si bezesporu plně zasloužil. Za mě plný počet a klobouk dolů před tvůrci.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Filmové zpracování tématu "Okresního přeboru", které volně předchází seriálu. I sázka na tuto filmovou podobu se více než osvědčila, opět jsme svědky výborné podívané, kterou hlavní představitelé filmu předvádějí a kvalitativně je to určitě přímo srovnatelné se seriálem. Opět se sluší vyzdvihnout hlavní tahouny, kterými bezesporu jsou opět Ondřej Vetchý, Luděk Sobota, Leoš Noha (který má ve filmu daleko širší pole působnosti) a samozřejmě i Miroslav Krobot, který výborným způsobem ztvárnil roli nadšeného trenéra Pepika Hnátka.