Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)

Krimi / Drama / Historický / Dobrodružný

Československo / Západní Německo, 1989, 26x49-52 min

Karel Svoboda

Boris Rösner, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Ondřej Havelka, Vlasta Fabianová, Nelly Gaierová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Luděk Munzar, Ivan Trojan, Lubomír Lipský st., Viktor Preiss, Dušan Blaškovič, Pavel Rímský, Miloš Vávra, Jozef Husár, Martin Růžek, Simona Stašová, Rudolf Hrušínský ml., Jan Teplý st., Petr Čtvrtníček, Jaroslav Rava, Valerie Kaplanová, Rudolf Stärz, Václav Knop, Blažena Holišová, Kamil Halbich, Marcela Peňázová, Steva Maršálek, Ivan Řezáč, Jaroslava Tichá, Michal Dlouhý, Josef Vinklář, Jana Gýrová, Horst Frank, Gabriela Wilhelmová, René Přibil, Vendulka Křížová, Radoslav Brzobohatý, Miroslav Moravec, Barbora Srncová, Marek Vašut, Ladislav Potměšil, Jaroslava Obermaierová, Miroslav Táborský, Tomáš Töpfer, Jiří Klem, Stanislav Tříska, Jan Bonaventura, Klaus J. Behrendt, Jaroslava Adamová, Pavel Skřípal, Valérie Zawadská, Ladislav Trojan, Jiří Schmitzer, Petr Pelzer, Pavol Mikulík, Zdeněk Řehoř, Josef Langmiler, Viktor Maurer, Tereza Pergnerová, Jan J. Vágner, Kamil Prachař, Marek Eben, Jiří Wohanka, Jiřina Jelenská, Bronislav Poloczek, Karel Heřmánek, Jiří Holý, Václav Postránecký, Taťjana Medvecká, Bohumil Švarc st., Otto Lackovič, Dáša Neblechová, Antonín Hardt, Josef Štefl, Pavel Pípal, Marie Marešová, Vítězslav Jirsák, Rudolf Pellar, Jan Novotný, Zdeněk Dolanský, Andrej Hryc, Karel Urbánek, Gustav Opočenský, Petr Oliva, Miloslav Mejzlík, Vladimír Kratina, Vojtěch Ron, Bohumil Vávra, Vladimír Krška, Jan Schmid, Hugo Kaminský, Gaston Šubert, Tomáš Jirman, Karel Bělohradský, Rudolf Jelínek, Viktor Brabec, Adolf Filip, Ladislav Kazda, Emil Konečný, Zdeněk Mucha, Alexej Pyško, Ilja Racek, Jiří Bartoška, Jaroslav Satoranský, Jiří Štěpnička, Jana Šulcová, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Václav Vydra nejml., Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka, Bořivoj Navrátil, Milan Sandhaus, Ivan Vyskočil, František Švihlík, Peter Aczel, Petr Hübner, Pavel Nový, Svatopluk Beneš, František Kovár, Radovan Lukavský, Věra Vlčková, Gustav Bubník, Jana Riháková-Dolanská, Zdeněk Martínek, Václav Neužil st., Otakar Brousek st., Soběslav Sejk, Josef Somr, Pavel Zedníček, Vlastimil Brodský, Petr Čepek, Hana Maciuchová, Lukáš Vaculík, Jan Vala, Vladimír Dlouhý, Petr Hanus, Vlastimil Hašek, Jakub Marek, Jaroslav Mareš, Rudolf Vodrážka, Stella Zázvorková, Vladimír Brabec, Jürgen Heinrich, Vladimír Javorský, Ľubomír Paulovič, Leoš Suchařípa, Jiří Adamíra, Barbora Lukešová, Jiří Ornest, Zdeněk Ornest, Petr Svoboda, Marcel Vašinka, Petr Haničinec, František Hanus, Klára Jandová, David Prachař, Martin Stropnický, Alois Švehlík, Dana Syslová, Apolena Veldová, Jana Andresíková, Naďa Konvalinková, Lubomír Kostelka, Ladislav Lakomý, Ladislav Županič, Stanislav Fišer, Miloš Hlavica, Věra Kubánková, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda ml., Katja Riemann, Jan Skopeček, Petr Vaněk, Vlastimil Venclík, Josef Bek, Eugen Jegorov, Dalimil Klapka, Ulrich Matschoss, Karel Pospíšil, Miluše Šplechtová, Evelyna Steimarová, Karel Chromík, Petra Lustigová, Ondřej Vetchý, Peter Bongartz, Eduard Cupák, Věra Galatíková, Milan Klásek, Jan Přeučil, Daniel Rous, Marek Ťapák, Regina Zahradníková-Řandová, Miroslav Doležal, Zuzana Geislerová, Jan Hartl, Václav Helšus, Nina Jiránková, Svatopluk Skopal, Pavel Trávníček, Miroslav Vladyka, Matěj Hádek, Jindřich Khain, Hellmut Lange, František Michálek, Libuše Geprtová, Miroslav Nohýnek, Zuzana Stivínová ml., Lucie Bártová-Zedníčková, Jaroslav Dufek, Leopold Haverl, Jan Hraběta, Jiří Kodet, Jiří Langmajer, David Matásek, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Michal Dočolomanský, Karel Engel, Radan Rusev, Josef Šebek, Jiří Bábek, Jiří Knot, Miloslav Kopečný, Siegfried Lowitz, Karel Smyczek, František Dominik Staněk, Jana Švandová, Pavel Vondruška, Rudolf Pechan, Marie Spurná, Jaroslav Konečný, Marcela Martínková, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Zoro Laurinc, Josef Karlík, Jiří Sedláček, Ludvík Pozník, Zdeněk David, Antonín Bubeník, Igor Smržík, Jan Schánilec, Anke Sevenich, Vlastimil Fišar, Jiří Samek, Antonín Navrátil, Jaroslav Choc, Jiří Klepl, Vladimír Huber, Ladislav Brothánek, Michael Hofbauer, Josef Stárek, Jiří Bruder, Zdeněk Srstka, Zuzana Fišárková, Daniela Píchová, Eva Trunečková, Karel Brožek, Zbyšek Olšovský, Luboš Veselý, Ota Sklenčka, Jiří Vala, Daniel Netušil, Ivan Richter, Alexej Gsöllhofer, Milan Mejla Hlavsa, Carmen Mayerová, Alena Konopíková, Jiří Schmiedt, Oldřich Velen, Robert Vrchota, Milan Riehs, Václav Mareš, Blanka Lormanová, Jitka Smutná, Vladimír Bičík, Stanislav Junek, Stanislav Bruder, Leoš Kaltofen, Miroslav Vrba, Vladimír Salač, Jan Čenský, Josef Fiala, Růžena Lysenková, Jaroslav Pfleger, Jiří Untermüller, Jan Faltýnek, Eduard Pavlíček, Viktor Vrabec, Miroslav Suchý, Werner Possardt, Vilém Udatný, Vladimír Kettner, Jana Preissová, Petr Štěpánek, Barbora Hrzánová, Miroslav Saic, Zdeněk Žák, Zlata Adamovská, Helmut Zierl, Miroslava Pleštilová, Štefan Kvietik, Bronislav Križan, Josef Haukvic st., Josef Velda, Miloš Horanský, Mojmír Heger, Erik Pardus, Oldřich Slavík, Valentina Thielová, Libuše Švormová, Jaroslav Vágner, Svatopluk Matyáš, Miroslav Dubský, Pavel Vangeli, Jana Šedová, Jindřich Hrdý, Jan Sedliský, Miroslav Hanuš, Karel Hábl, Jiří Mikota, Jiří Ptáčník, Marta Richterová, Jiří Smutný, Milan Mach, Zdeněk Hess, Miloslav Homola, Jaroslav Skála, Miroslav Krejča, Evžen Illín, Jiří Havel, Bohuslav Ličman, Rudolf Kubík, Mirko Musil, Ivan Havlíček, Jiří Patočka, Milan Šimáček, Jiří Pomeje, Vida Skalská-Neuwirthová, Petr Meissel, Zdeněk Blažek, Antonín Brtoun, Roman Hemala, Zdeněk Podhůrský, Jaroslav Toť, Jan Dejmek, Karel Habart, Vladimír Kudla, Viktor Nejedlý ml., Jan Víšek, Jan Kotva, Eliška Kuchařová, Vít Pešina, Martin Velda, Ivo Helikar, Petr Drozda, Zdeněk Hruška, Zdeněk Pecháček, Miroslav Kolář, Jaroslav Someš, Jiří Zapletal, Sabina Laurinová, Vlasta Peterková, Karel Polišenský, Jaromír Meduna, Václav Rašilov, Saša Rašilov nejml., Ivana Milbachová, Jan Růžička, Emma Černá, Jaroslava Zimová, Miroslav Walter, Vladimír Svoboda, Petr Vacek, Jana Robenková, Igor Šimeg, Martin Čížek, Jaroslav Vlach, Vladimír Drha, Antonín Trnka, Ivan Gübel, Ilja Prachař, Olina Švarcová, Alena Knotková, Martin Hub, Michal Herz, Oliver Stritzel, Juraj Šajmovič st., Oskar Hák, Stanislav Hájek, Jiří Pleskot, Ladislav Krečmer, Vladimír Švabík, Ivan G'Vera, Petr Skarke, Vladimír Pospíšil, Hana Bauerová, Josef Bulík, Jiří Růžička ml., Vladimír Bejval

Vynikající detektivní sága. Nejraději bych dal maximální počet hvězdiček, ale to bych musel opomenout závěr celé kriminální série, který už byl bohužel pouze rozblemcaným odvarem takřka dokonalých úvodních dílů. Každopádně, na český seriál neobyčejně příjemně temná atmosféra.(24.8.2003)

Davej to shrnul naprosto přesně - DK je špička naší televizní tvorby, poutavě a zábavně mapuje historii kriminalistické vědy za doprovodu výborné hudby a za hvězdného obsazení. Celek si drží vysokou úroveň, některé díly jsou na *****, jiné o něco slabší, ale vezmete-li v potaz, že jde o skutečné případy.... PS: Můj nejoblíbenější díl? Andrej Hryc a obrazy mistra Vermeera.(28.4.2003)

Jeden můj známý mi kdysi řekl, že Major Zeman je nejlepší detektivní seriál. Ten debil asi neviděl tenhle skvost.(12.5.2003)

Skvěle natočené, napsané, zahrané a ozvučené (úvodní písen nikdy nezapomenu). Velmi rozmanité a vtahující příběhy, které udivují. Opět velmi dobré obsazení, které se dnes již nevidí.(25.12.2004)

Ukázka filmové a televizní profesionality. Kompletní špička české herecké školy plus peníze z tehdejšího Západního Německa spolu dohromady se šťastnou hvězdou udělaly z tohoto seriálu skutečně vrchol žánru. Nevím, co bych téhle ,,detektivní" sérii (Nejde ale spíše o svého druhu hraný dokument? Něco co známe obvykle z produkce BBC?) vytkl. Dá se jen chválit a chválit...(25.1.2007)

Jeden z nejlepších počinů naší televizní tvorby. Více než cokoli jiného hlavně poučné - těžko bych se jinak dozvěděla o podobných skutečných případech, které většinou určovaly další chod dějin soudnictví a kriminalistiky. (a v dětství jsem navíc byla přesvědčena o tom, že nic geniálnějšího, než ona ústřední melodie, není v hudbě ke slyšení)(9.6.2006)

Vynikající detektivní seriál o objevu nejrůznějších metod kriminalistiky. Antonín Moskalyk společně s elitními českými herci natočili jeden z nejlepších českých seriálů......(16.12.2007)

Zajímavý, že tehdy šlo natočit kriminální seriál, kterej by nebyl trapnej ani hloupej a kde by každej jeden díl byl perla sama o sobě. Škoda že nebylo víc dílů, do pozdějších by mohli zapojit i třeba genetický testy a genetický otisky prstů a nebo dnešní největší poolicejní výhody, kterými jsou vysílačky a množství. Prostě jich udělat aspoň dvojnásobek. Plus k výborným scénářům ještě skvělí herci a režisér, prostředí a kostýmy, a vznikne nejlepší český kriminální seriál všech dob. A podle mě i jeden z nejlepších světových.(13.2.2006)

Koprodukce s třetí říší nás obohatila všechny, nebýt jí, zbyly by na nás jen ušmudlaný humoresky... po všech stránkách tip ťop(22.9.2009)

Za první dvě série je to jasných 5*, ve třetí už sice pár dílů bylo dost slabých, pro ty ale hodnocení snižovat nebudu. I tak asi nejlepší československý seriál (tedy po F. L. Věkovi) se skvělou atmosférou, výpravou a nejlepšími herci. Můj nejoblíbenější díl je Paprsek o padělateli obrazů Meicherenovi.(22.12.2007)

Skvelé príbehy a neuveriteľná vyrovnanosť a uveriteľnosť drží tento krimiseriál na mojom personálnom seriálovom rebríčku v top 10.(19.6.2005)

Nemůžu si pomoct, koprodukční záležitosti s tehdejší NSR dopadaly povětšinou výborně až skvostně a tenhle seriál je pro mě spolu s "Cirkusem Humberto" absolutní špičkou českých seriálů. Koncem série mu sice trošku dochází dech, ale pořád jen do silného nadprůměru. Napínavé příběhy, skvělé provedení, herecké výkony a báječná hudba Karla Svobody. Myslíte si, že se u nás ještě někdy něco podobného natočí?(27.9.2005)

Vedle BABIČKY představuje DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY další špičkové Moskalykovo dílo. Sloučení populárně vědného dokumentu, detektivky a průřezu různými historickými epochami od XVII. po XX. století, které vychází ze stejnojmenné literární předlohy německého spisovatele literatury faktu Franka Arnaua, je jedinečné. Fakt, že u tak náročného seriálu nebylo možné zachovat lékárnicky vyváženou úroveň všech dílů, je zřejmý; v případě koprodukce i tak jde o zázrak. Galerie vesměs kvalitních hereckých výkonů, adekvátní, nikoliv šizená nebo naopak hýřivá a rozhazovačná výprava, jasný režisérský i scénáristický rukopis naznačují až příliš jednoznačně, proč kvalitativní odstup před- a polistopadové tvorby bývá někdy až propastný. Otazník na místě plakátu je i otazníkem po otázce, jak je možné, že dílo tak kvalitní a divácky vděčné není dostupné na DVD nosičích? Řečnická otázka je nejen v tomto případě současně i řečnickou odpovědí.(1.1.2008)

Úvodní znělka je legendární, díl Krev je nejspíš nechtěně jedna z nejlepších ukázek českého hororu (hned potom následuje Spalovač mrtvol) a i další díly jsou výborný. Navíc plejáda skvělých herců k tomu a tak nějak bokem se u toho člověk i vzdělá. Opravdu vynikající seriál.(15.7.2011)

Psal se rok 1989, do Sametové revoluce zbývalo ještě několik měsíců. Režiséru Antonínu Moskalykovi se zrodil v hlavě nápad natočil kriminálně-historický seriál "Dobrodružství kriminalistiky". Seriál o převratných objevech v dějinách kriminalistiky, odlévání stop, daktyloskopie, krevní obraz a dalších třiadvacet objevů. Do toho si pozval (někdy i s pomocí německé koprodukce) skvělé herce, kteří se opravdu snažili a podali výtečné výkony. Okořenil famózní akční tajemnou hudbou Karla Svobody a naservíroval divákům báječný seriál, který potěší i po bůh ví kolikátém shlédnutí. Sice ty poslední díly nebyly tak suprové jako ty ze začátku (první díl Stopa je snad ten nejlepší), ale to mě nepřinutí abych své hodnocení změnil.(1.4.2006)

Asi nejlepší "český" seriál vůbec. Každý díl jiní herci, jiný příběh, jiné prostředí, ale pořád na vysoké úrovni a i když se děj odehrává třeba na divokém západě, nepřijdou vám české kulisy a česká příroda vůbec trapné. Všechny díly navíc doprovází výborná, na naše poměry až nezvykle temná, atmosféra a vynikající herecké podání jak tuzemských, tak německých herců. Autoři současných seriálů (možná až na Četnické humoresky) by si měli Dobrodružství kriminalistiky pouštět pořád dokola, aby se naučili, jak se to má správně dělat.(22.1.2006)

Perfetkne udelany serial navazujici na nejlepsi ceske tradice kriminalnich serialu a filmu, v nemz se objevili vsichni skveli herci te doby. Videl jsem ho cely uz snad 5x a muzu se na nej koukat stale.(21.9.2003)

zábavné a poučné zároveň. Některé postavy jsou bájné, jiné známé, některé jsem až do shlédnutí neznal. Podobně povedené byly Zbojnické historky(21.5.2009)

Zajímavý kriminalistický seriál, který se nezabývá objevením jednotlivých kriminalistických metod, ale v jednotlivých dílech představuje konkrétní případy, při kterých byla metoda použita tak, že se stala všeobecně uznávanou a tím pádem i hojně užívanou. Některé z tehdejších postupů byly překonány již v následujících dílech seriálu, některé jsou v dnešní době již nepoužitelné, ale většinou se jedná o základní kameny kriminalistiky, na kterých tento vědní obor dodnes staví.(8.12.2008)

Jako děcku se mi "Dobrodružství kriminalistiky" hodně líbilo, ale současná repríza mi už tolik nesedí. Herci přehrávají jak na divadle, dialogy působí uměle, hudba je často nevhodná a otravná... Nebo jsem zase nafrefila jen na ty nejslabší díly? Těžko říct, snad se mi jich někdy podaří shlédnout většinu a ne akorát sem tam nějaký. Zatím mírný nadprůměr - 60%.(22.9.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14