Columbo - Za úsvitu (1974) (epizoda)

No, tento díl mě upřímně příliš neoslovil, protože na mě působil velmi zdlouhavým a utahaným dojmem a některé pasáže byly až nadbytečné a kratší stopáž by určitě této epizodě neuškodila. V každém případě to celkové rozluštění případu rozhodně stálo za to, a i když to velitel kadetské akademie plk. Rumford (P.McGoohan) měl vymyšleno velmi dobře, aby vražda jeho nadřízeného působila jako nešťastná náhoda, na Columba byl stejně jako i daleko proradnější a sebechytřejší zločinci jednoduše krátký. Velmi hezky je ale v tomto díle také zobrazeno, jaké absurdnosti museli mladiství na kadetské akademii vykonávat a jak si jejich velitelé libovali v jejich buzeraci.

Columbo - V nouzi poznáš přítele (1974) (epizoda)

Opět z mého pohledu velmi povedená epizoda, ve které má Columbo znovu nesmírně zdatného soupeře v podobě Marka Halperina, vysokého policejního činitele. Vyšetřování případů je velmi dobře provedené a je zapotřebí být po celou dobu sledování této epizody nadmíru soustředěný, protože vskutku těch drobností a detailů se zde vyskytuje velmi mnoho a není vůbec těžké se v celém tom kolotoči vyšetřování obou vražd ztratit. Hodnotím tento díl slušnými 80%.

Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny (2007) (TV film)

Ačkoliv se názory v naší společnosti na osobnost Miloše Zemana po takřka tři dekády různí, na jednom se podle mého názoru musí shodnout jak jeho příznivci, tak jeho oponenti. A sice to, že se jedná o velmi silnou a dynamickou osobnost, která je nadprůměrně inteligentní, která má více než zdravé sebevědomí, má vlastní pevné postoje a názory a svá tvrzení dokáže (ve většině případech) také podložit pádnými argumenty. Myslím si, že tento televizní dokumentární film se režiséru Robertu Sedláčkovi velmi povedl a spojení vzpomínkového rozjímání o politice s obdivováním neoddiskutovatelných krás Vysočiny bylo velmi dobrou volbou. Je podle mého názoru správné, že tento snímek vznikl, protože Miloš Zeman jednoznačně byl (a stále je) jednou z nejvýznamnějších postav naší politické scény a bilancování jeho politické kariéry bylo v tomto snímku velmi dobře proloženo archivními záběry z let 1989-2007 a samozřejmě také úryvky z jeho stěžejní publikace "Jak jsem se mýlil v politice". Jsem upřímně zvědav, zda Robert Sedláček, popř. někdo jiný natočí případné volné pokračování tohoto snímku, protože jak dnes všichni víme, vrchol politické kariéry Miloše Zemana zdaleka neskončil rokem 2007 (kdy byl tento snímek natočen), nýbrž nastal v roce 2013, kdy byl poprvé zvolen v přímé volbě prezidentem, přičemž tento mandát dokázal o pět let později obhájit a vykonává jej dodnes. Mně se tento tvůrčí počin líbil a hodnotím jej slušnými 80%.

Columbo - Labutí píseň (1974) (epizoda)

Tento díl hodnotím jako vynikající. Po dlouhé době má Columbo "sympatického" protivníka, i když je třeba to samozřejmě brát s nadsázkou a značnou rezervou, protože přece jenom měl na svědomí život dvou lidí. V titulní roli populárního folkového zpěváka Tommyho Browna se představí skutečný úspěšný zpěvák Johnny Cash.Tato epizoda je dle mého názoru opravdu velmi dobré podívaná. Na pozadí hrůzného činu fingované letecké havárie, kterou Tommy Brown vymyslel a uskutečnil, si můžeme poslechnout i pěknou muziku, které jednoznačně v tomto případě vévodí skladba "I saw the light". Vyšetřování tohoto případu je rovněž velmi dobře poskládané, Columbo s pečlivostí sobě vlastní neponechá vůbec nic náhodě a případ prošetří do sebemenšího detailu. Tento díl nelze hodnotit jinak než stoprocentně.

To se ví (2019) (pořad) odpad!

Viděl jsem asi 10 min. prvního dílu a stačilo mi to bohatě. Trapné, nudné a úplně zbytečné. Kvalitativně to řadím ještě níž, než byla talk show Václava Kopty - Koptashow, která byla také trapná, ale přece jen se to dalo ještě jakž takž skousnout.

Columbo - Dobrá pověst nadevše (1974) (epizoda)

Tento díl mě příliš nezaujal a řadím ho tentokrát k jednomu z těch slabších. Je to strašně zdlouhavé, snadno čitelné a místy až nudné. Jediné co lze v této epizodě považovat za pozitivní je robot MM7, geniální chlapec v institutu a Columbův nový společník - pes.

Vražda prezidenta Kennedyho (2013) (TV film)

Docela mě překvapuje velmi nízké hodnocení tohoto televizního filmu. Myslím si, že to rozhodně nebylo vůbec špatné a že tento snímek je důstojným připomenutím událostí, které vedly k vraždě amerického prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho. Herecké obsazení bylo velmi dobré, jak prezidentský manželský pár (Rob Lowe a Ginnifer Goodwin), tak i představitel Lee Oswalda (Will Rothhaar), jako by z oka vypadli skutečným historickým osobnostem. Snímek i velmi dobře zachycuje skutečnost, kam až může vést přehnaný politický fanatismus a jakou nenávist dokáže v obyčejných lidech vzbudit. Jediné, co mě docela na celé této smutné události překvapuje, je skutečnost, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít. Když jede nejmocnější muž světa na nějaké setkání, na nějaký mítink, tak probíhají několikatýdenní až několikaměsíční přípravy, v pohotovosti jsou tisíce příslušníků ozbrojených složek a jiných orgánů, tak jak je možné, že nedokážou zajistit budovy, ze kterých by atentátníci mohli na svou kořist zaútočit.... V každém případě mě se tento snímek velmi líbil, věrně zachytil události, které se v letech 1959-1963 nejen ve Spojených státech odehrály, a proto si myslím, že 80% si tento TV film bezesporu zaslouží.

Columbo - Vydat nebo zemřít (1974) (epizoda)

Opět další nadprůměrná epizoda z columbovské série. Jack Cassidy v roli prohnaného a bezskrupulózního nakladatele Rileyho Greenleafa je jedním slovem perfektní a pozadu nezůstávají ani další zúčastnění na čele samozřejmě s Peterem Falkem v roli Columba. Vyšetřování tohoto případu je rovněž nadmíru dobře udělané a navíc se v tomto díle vyskytuje i řada velmi zábavných momentů. Nejlepší scéna podle mě byla ta, jak opilý Riley nabourá do jiného auta a přísedící dáma v druhém autě na něj volá: "Pane ve vašem stavu bych na vás nejradši zavolala policii." A on na to: "Madam, při pohledu na váš obličej bych vám nejradši zavolal plastického chirurga".

Columbo - Dvojexpozice (1973) (epizoda)

Další bezesporu velmi zajímavá epizoda z případů por. Columba, v níž Peteru Falkovi zdatně sekunduje v roli Dr. Keppla Robert Culp. Rozuzlení případu je rovněž velmi zajímavé, kdy na základě vkládání podprahových záběrů je dr. Keppel usvědčen z vraždy.

Hastrman (2018)

Jako první celovečerní film zpěváka, herce a divadelního režiséra Ondry Havelky si myslím, že to úplně tak špatné nebylo. Herecké obsazení velmi dobré, Karel Dobrý je v roli barona de Cause skutečně velmi dobrý, pozadu nezůstávají ani další herci, zejména Jirka Lábus v roli jeho sluhy a krásná Simona Zmrzlá v roli Katynky. Svým způsobem je to taková delší variace na baladu Vodník od K. J. Erbena, který byl mimochodem také zfilmován, a sice ve snímku Kytice z roku 2000, v režii F. A. Brabce. Rozhodně tento snímek nepropadl, v roce 2018 byly natočeny i podstatně horší filmy.