V písku - Příslib svobody (2015)

Po dlhšom čase opäť film z povojnového prostredia, ktorý je neskutočný. Pri takýchto témach sa len stále potvrdzuje, že je o čom natáčať, čo ešte natočené nebolo. Vo filme je vidieť krásny príklad ľudského charakteru - či dobrého, či zlého. Je samozrejmosť, že každý počas a po skončení 2. svetovej vojny neznášal Nemcov. Všetkých. Aspoň väčšina. Ale uvedomiť si treba jednu vec - koho treba nenávidieť? Civilistov? Vojakov? Alebo tých, ktorí to rozpútali? A presne aj v tomto filme je vidieť ten protiklad dvoch ľudí. Jeden ich neznáša všetkých, pretože sú to Nemci, aj keď sú to mladí chlapci, a druhý, ukáže svoj charakter, a pochopí, že tí chlapci aj tak za nič nemôžu. Ďalšia samozrejmosť je, že áno, ak Nemci pozdĺž dánskeho pobrežia zakopali 2,2 milióna mín, nebudú ich hľadať sami, ale pošlú na to tých, ktorí ich tam zakopali. Ale zakopali ich tam tí vojaci z vlastnej vôle? Pravdepodobne nie... Ale o tom je vojna, vždy trpia tí nevinní, a tí na čele potom položia svoje životy "hrdinsky" za večné Nemecko (hrdinsky ber ironicky). A to zase krásne vidieť vo filme, ako tí, čo za nič nemôžu, trpia najviac. Bez jedla. Umierajú. Ďalej vo filme je vidieť, že nie len Nemci vedeli páchať svinstvá, ale že vedia sa ich dopúšťať aj tí, ktorí stoja na druhej strane proti nim.... Všetci ľudia sú rovnakí.... Ozaj krásny film aj o priateľstve, bratskej láske, odpustení, dodržaní sľubu a nenávisti. Aj herci, pre mňa neznámi, zahrali to výborne. Ľúto mi bolo, ak film skončil, škoda, že netrval aj dlhšie. Pre fanúšikov tematiky 2. svetovej vojny alebo vojnových filmov určite odporúčam.

Zoolander No. 2 (2016)

Miestami to bolo aj vtipné, ale keď si zoberiete ten film ako celok, tak vám toho vyjde, že je to riadna kravina, aj keď pomaly každú chvíľu sa objaví nový ďalší herec, pričom sa niektorým čudujem, že sa na takú hlúposť dali. A ešte ten začiatok ... hneď som to mal chuť vypnúť ak prvé, čo vo filme uvidím, je Justin Bieber :/ Jedine čo ma zaujalo, bola Penélope Cruz a farebné prevedenie, ktoré mi aj v izbe vzbudzovalo dojem, ako keby som bol na disco. Inak to nestojí za nič a celkom nuda.

Orel Eddie (2016)

Neskutočný herecký výkon Tarona Egertona, za ktorý by si zaslúžil minimálne nomináciu na Oscara. Ak nastúpil na scénu aj Hugh Jackman, ani neviem, ako mi to celé zbehlo do konca. Obaja sa na tú rolu hodili. Mám rád také životopisné filmy, kde aj bez extra špeciálnych efektov to má zmysel a radosť pozerať. Koniec filmu celkom dosť hraje na city, ale ak by sa to nebolo skončilo happy endom, asi by som bol doteraz z toho smutný. Michael Edwards by mal byť ukážkový typ človeka, že ak niečo chceš dosiahnuť, tak to dosiahneš, ak poriadne na sebe zamakáš. Všetci si ho obľúbili, aj keď športovými výkonmi bol ďaleko za svojimi konkurentmi. Ale jemu išlo hlavne o jedno - zúčastniť sa na olympiáde a ten sen sa mu splnil. Super super film, dokonca aj vtipný.

Křižovatka smrti (2016) (seriál)

Celkom dobre to začalo, uvidíme, ako si to bude držať kvalitu aj naďalej. Nie je to síce nič nové, čo by tu doteraz nebolo, avšak tých 40 minút na jednu časť pritom zbehne celkom rýchlo. Dokonca je to veľakrát aj vtipné, a niekedy sa aj bezdôvodne smejem na Justin Hires (ktorý inak neviem prečo nie je napísaný medzi hercami, keďže ide o jednu z dvoch hlavných postáv). Jon Foo je jedným z tých, ktorý tiež majú za sebou bojové umenia, čiže aj v Rush Hour je vidieť veľakrát rôzne parkourové vecičky. Každá časť je o niečom inom, čiže to na seba až tak nenadväzuje, vždy sa rieši iný prípad. Zatiaľ priemerná 3.

Úniková cesta (2016)

Neviem prečo začali do akčných filmov obsadzovať hercov, ktorý predtým niekoľko rokov hrali skoro vždy len v komédiách. Najprv z Vince Vaughna urobili mafiána v True Detective, teraz zabijaka. Je ťažké si na také zvyknúť pre mňa ako pre diváka, a predpokladám, že aj pre neho ako pre herca, pretože vždy pri pozeraní som si myslel, že pozerám komédiu. Jeho výraz nie je proste stavaný na to, aby sa tváril vážne, ale komicky. Inak celkovo film priemer, nebolo to hrozné, pozerať sa na to dalo, ale na vyššie hodnotenie to nemá.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Na začiatku som si myslel, že pôjde o niečo podobné ako sága Saw. Potom som si zase začal myslieť, že pôjde o niečo podobné ako film Room. Nakoniec som prišiel na to, že malo to prvky aj z toho aj z toho plus ďalšie osobitné. Išlo o veľmi dobré pobevaníčko, celý film hneď od začiatku zaujal. Výhradu mám na záver, ktorý si mohli odpustiť, to mi pokazilo celý dojem z filmu, ale keď som si čekol film Cloverfield, tak mi doplo, že o tom to vlastne malo byť a aj na konci bolo. John Goodman tam hviezdil, vedel by som si predstaviť pre neho aj nejakú nomináciu. Film je ukážka toho, že aj s iba troma hercami v celom filme sa dá diváka zaujať a nenudiť ho.

Čarodějnice (2015)

Čakal som veľa, dostal som málo. Myslel som si, že pôjde o jeden z tých lepších hororov, ale nebol. Dokonca to ani len nie je horor. Skôr by som povedal že ide o psychologickú drámu, ktorá má neskutočne dlhý a nudný úvod, kým sa začne niečo diať. Ale aj to dianie bolo také slabé, že som vždy len čakal a hovoril si, že "teraz t príde". No nič neprišlo a zrazu bol záver filmu a mne ostali len oči pre plač. Ďalej ani nechápem, čo má tento film spoločný s čarodejnicou. Vlastne chápem. Nič. Je to iba názov filmu, ktorý by sa podľa deja mal volať "Rodina", resp. "Pošahaná rodina" alebo "Kozel-domáce zvieratko". Pre mňa dosť slabé a ani ma to nezaujalo.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Hodnotenie troch hviezdičiek dávam asi len zo súcitu po pozretí videa smutného Afflecka, pretože ma to vôbec nezaujalo a po celý čas som sa neskutočne nudil. Nebolo pre mňa dôležité, kto hrá Batmana, čiže nevadilo mi, že ho hral Affleck (osobne by mi nevadil asi nikto okrem Brosnana, lebo toho fakt nemusím), pretože postavu Batmana si nespájam so žiadnym konkrétnym hercom. Tu však ide o to, že ma neoslovil dej. Spočiatku som trochu ani nechápal, o čo sa jedná. Dejovo zbytočne natiahnuté, ešte pri prvej hodine ako tak zaujímavé, ale potom to išlo len dole vodou. Myšlienka nápadu bola dobrá, škoda, že to ale takto pokašľali. Videl som to síce asi pred 3 dňami, ale už ani teraz si skoro nič nepamätám. Nevadí, šancu tomu trebalo dať, ale teraz už viem, že to bolo zbytočné.

Objetí hada (2015)

Veľmi zaujímavý počin troch krajín, ktoré nie sú vo filmografii až tak doma (resp. neboli). Dej sa odohráva v dvoch líniách (minulosť a súčasnosť), ktoré na seba nadväzujú. Pre mňa bolo zaujímavé aj sledovať kultúru tých amazonských ľudí, ako vedia v strede divočiny prežiť bez ujmy, kde na každom kroku číha nebezpečenstvo. Vďaka tomu, že sa zachovali cestovateľské zápisníky, bolo na čom dejovo stavať, aj keď niekedy mi to už prišlo trochu natiahnuté. Ani tu neopomenuli blázna, ktorý začal o sebe tvrdiť že je svätý, mal niekoľko stúpencov za sebou, pričom zväčša išlo o tyraniu členov (niečo podobné ako Dignidad), len je to o to viac prekvapujúce, že si dokázal nájsť stúpencov niekde v džungli. Inak celkovo pekný príbeh s neznámymi hercami/nehercami.

Kniha džunglí (2016)

Stará dobrá klasika Kniha džungle v najnovšom možnom prevedení je pozoruhodná. Je vidieť, že moderné technické vymoženosti v plnej miere využili, čím dokázali vytvoriť pocit, že pri natáčaní boli použité živé zvieratá. Pôsobili veľmi reálne všetky, aj keď ich vo filme bolo neúrekom. Na hereckú prvotinu Neela Sethiho tiež bez výhrad. Dej ničím neprekvapí, ten už sa všetci poznajú, ale tie efekty, klobúk dolu. Po pozretí začínam rozmýšľať, že začnem chovať tie vlčatká, pretože tie boli neskutočne roztomilé :)