• Pohádka
  • Romantický

Zkrocená hora (2005)

Jednoduchá, účelná, působivá filmařina. A vynikající herecké výkony! Jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku!

Capote (2005)

Velmi chytrý film o velmi křehkých věcech s vynikajícím Hoffmanem v titulní roli. 90 %

Experti (2006)

Kdyby to mělo kolem devíti minut a bylo tam asi šestkrát víc vtipu, mluvil bych v opatrných superlativech, ale takhle... Kritizovat se dá vlastně úplně všechno (byl kameraman slepý nebo nedokázal zaostřit jenom promítač?), kromě Hádka, který se fakt snaží a dělá, co může, a Holýho (tenhle týpek už by se měl konečně potkat s pořádným filmem).

Syriana (2005)

Příliš dlouhá a někdy snad až příliš uměle propojovaná mozaika na téma ROPA. Jednak je z toho poněkud čiší scenáristická konstrukce a jednak Gaghan není ani zdaleka tak dobrý režisér jako Soderbergh (Traffic - nadvláda gangů).

Casanova (2005)

Velmi příjemná oddechová podívaná. A kdyby některé digitální triky nebyly tak strašlivé a v příběhu bylo o dvě-tři záměny méně, tak... :-)

Panic je nanic (2006)

"Viděl jsem budoucnost českého filmu a nebyl to hezký pohled." Tolik SMSka jednoho mého kolegy, kterou napsal bezprostředně po shlédnutí filmu. Jistý vysoký pracovník nejmenované televize zase po skončení projekce se zcela vážnou tváří bez náznaku ironie řekl: "Já myslel, že to měla být komedie." Velmi špatný je samotný scénář: takřka nulová zápletka, neprofilovaní hrdinové, dýchavičná pointa. Doslova tragické jsou představitelky holek (čestnou výjimkou je ta, co hrála v Redakci), kluci střídají povedené momenty se slabšími. Osobně jsem měl velký problém s obsazením Tomáše Žatečky, možná je mu šestnáct, nevím, každopádně vypadá výrazně mladší, takže ve všech "sexuálních" scénách jsem měl nepříjmený pocit, jako kdyby mě někdo naváděl k pedofili. Po celkem slušném rozjedzu se film zasekne a zmateně se točí v kruhu. Tehdy jsem měl velmi intenzivní potřebu vykřiknout, ať už konečně zasunou a my můžeme jít domů. Jinak velmi dobrá kamera a sympatická hudba. A nejvydařenější fór je ten, když kluci naměří Šárce Vaňkové přes prsa 89 cm! :-)

Vierka aneb záhada zmizení rodiny B. (2005)

Kterak chtěla zpěvačka Ida Kelarová pomoci jedné talentované slovenské dívce z velmi chudé rodiny a se zlou se potázala. Zajímavý příběh, formálně, jak už je u Janka zvykem, velmi dobře zpracovaný, škoda jen že s kamerou nezachytil víc "zlomových" okamžiků a pak je musel dovypravovat mimo obraz.

Tygr a sníh (2005)

Roberto Benigni se pokouší podruhé vstoupit do téže řeky. Úspěch filmu Život je krásný se ale nekoná, byť se snažil vařit podle stejného receptu a ověřené schéma okořenit ještě motivy z dalšího na Oscara nominovaného filmu, Almodóvarova snímku Mluv s ní. Režisér, scenárista, představitel hlavní mužské role a manžel představitelky hlavní ženské role nabídne sice několik velmi dobrých scén, ty však nemohou vyvážit ten spekulativní, z prstu vycucaný zbytek. (50 %)

Co je šeptem... (2005)

Překvapivě nehloupé a kultivované, dobře zahrané i zrežírované "pokračování" Absolventa. Škoda že bylo poměrně jasné, po kterých koeljích jednotlivé linie příběhu poběží a ve které stanici skončí. Ta předvídatelnost trošku nudila. Ale Shirley MacLaine je vynikající!