Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Nejvíc se mi líbil Svěrák jako Krátkozraký a Smoljakův úvodní seminář... Jinak tradičně výborná zábava, o čtyřech hvězdičkách se vůbec nedá pochybovat!

Tajuplný vlak (1989)

Dobrý Jim Jarmusch. Ale z těch, co jsem zatím viděl, mi tetno jeho film přirostl k srdci asi nejméně. I tak čisté tři.

Hledání Země Nezemě (2004)

Opět se mi potvrdilo, že úplně nejlepší je před filmem vůbec netušit o čem bude, kdo ho natočil, kdo v něm hraje a co se dá čekat... Tohle vše bylo v mém případě totiž splněno, navíc název "Peter Pan" mi krom toho, že jsem jej už asi někdy slyšel, nic dalšího neevokuje, jméno Barrie mi také nic neříkalo (to neznamená, že se chci chlubit svoji nevzdělaností, ale víte jak to chodí, ne každý může znát úplně všecho, a tohle mě prostě zatím nějak míjelo...), zkrátka film padal na neposkvrněnou, zato však úrodnou půdu;) A že tedy mělo co padat! Napadají mě různé přívlastky - lidský, milý, krásný (na pohled i na poslech), plynulý (106 minut? nevěřím...), hravý, dojemný, ... Prostě pohlazení po duši, jakých moc není. Jasné čtyři.

Hanebný pancharti (2009)

Začátek filmu jsem si opravdu užíval, Christoph Waltz hrál naprosto famózně (a zůstalo mu to po celý zbytek filmu), ale potom jsem měl dojem, že film uklouzl a sjel z pomyslného žebříku o příčku níž, chvíli jsem si říkal, že se snad i nudím... Ale není to snad moje chyba, že se nudím? Schválně, který jiný režisér vás donutí takhle uvažovat? Místo abyste na něj plivali, že natočil nudu, hledáte důvod v sobě - jak je možné, že jsem si dovolil se nudit?:) Ale od scény v baru už na nudu nebylo místo, jen se mi jednou mihlo v myslí, jestlipak není geniální natočit prakticky historický film (s titulky udávajícími roky a měsíce) a na historii se při tom "zvysoka"? Je možné, že to někdo již udělal, ale já takový film neviděl a neuvěřitelně mě to dráždilo. Brad Pitt je možná víc než herec komerční ikona, ale přesně tam pasoval - když se ocitnul tváří v tvář Waltzovi - německá preciznost (respektive rakouská, ale v jeho hereckém podání do puntíku německá) a Pittova americká klackovitost... a takových detailů jsou v Hanebných panchartech mraky. O strhujícím závěru ani nemluvím, úžasné finále. Ještě včera jsem uvažoval o slabších čtyřech hvězdičkách, dá se říct, že Tarantinovy předchozí filmy mě bavily víc, ale rozleželo se mi to v hlavě a dám poctivé čtyři, nejen za dokonalé provedení, ale i za myšlenkovou hloubku filmu, pohádkovou nápravu historie a sladkou pomstu. Věřím, že po dalších zhlédnutích to může být i pět. Díky, Quentine.

Horem pádem (2004)

Návez filmu je dle mého velmi výstižný a neopisuje jen to, co se děje na plátně, ale i to, co se děje kolem nás. Za těch pět let, které již uběhly od natočení snímku, se toho moc nezměnilo - témata z jeho děje (fotbaloví "fanoušci", rasismus, netečnost, těžká vymahatelnost práva, kde se zloděj slušnému člověku může v klidu vysmát do tváře před zraky "spravedlnosti", závist, ...) jsou stále aktuální. Pokud tedy mělo Horem pádem něco vypovídat o době, kdy vzniklo, pak se tento cíl rozhodně povedlo naplnit. Komediální složku v mém případě na celé čáře vyhrálo fandovství Spartě (mně totiž přijde podobná forma fandovství vtipná sama o sobě, natož nastavená tyjátrem v podobě Macháčka a Duška:)). Mile potěšila chvilka Zdeňka Bíny s kytarou a Kristýna Liška. Souhlasím i s většinou toho, co je filmu vytýkáno - divoký scénář, trošku agresivní filtry (ty mi tolik nevadily), ne úplně ťip-'top hudební doprovod a slabší "vážné" chvilky. Konec se mi ale líbil a byl vcelku originálně řešený. Tři a půl hvězdičky.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Slabší díl, že Harry Potter prakticky nemá děj jsem si už zvyknul, v Princi dvojí krve je toto poznávací znamení série dotaženo k dokonalosti... snad!:) Na druhou stranu, film obsahuje pár fórků, asi nejvíc jsem se nasmál u "proto chodím spát v botech", takový zářez v předchozích dílech nepamatuju. Vidím to tak na slabší tři - nic nového, ale solidní zábava k odpočinku.

Muži v černém (1997)

Správně ulítlá sci-fi komedie, kde není o originální nápady nouze. Od začátku do konce jsem se pravda nesmál, na druhou stranu ty fórky co film obsahoval byly fajn a vyhnuly se trapnosti. Plusové body i za pěknou Lindu "nenávidím živý" doktorku;) Škoda že zpráva s pásem Oriona byla těžší pro hrdiny než pro diváka, takže věřím, že většina jich stejně jako já v duchu lamentovala, jací že jsou to ti dva troubové - ale to zas tak nevadí. Takže pro mě počet hvězd v pásu Oriona plus polovina nahoru.

Rammstein: Völkerball (2006) (koncert)

Nejsem úplným fanouškem Rammstein, ale jejich největší hity samosebou znám a oceňuju na nich úžasný drive, jednoduchost a údernost. Tenhle koncert k tomu všemu přidává parádní show plnou ohně a světelných efektů, kořeněnou špetkou vtipu. Zvuk je také vynikající. Rozhodně doporučuji!

Fantom opery (2004)

Fantom opery aneb jak na mě hodinu a půl upřeně zírala slečna nuda s otevřenou pusou... nebo to byla hlaní hrdinka, kdo takhle dvě a půl hodiny zíral? Aha, už vím, byly to obě dvě! Druhá polovina filmu je určitě zajímavější než první, takže pokud vydržíte, budete po zásluze odměněni (aspoň trošku). Hudební doprovod bohužel celý posoudit nemůžu, protože hudbu beru u filmu jako doprovod a sledování obrazů (a některé se mi opravdu líbily) mě od poctivého poslechu ruší. Takže se vlastně vybavuju jen hlavní motiv, který je už tak ohraný, že bych si ho raději ani nevybavoval.

8. míle (2002)

Od hlavy prý smrdí každá ryba, když nemáš rád hip-hop, je to tvoje chyba. No a tenhle film, byl celkem cool, kdo nedal aspoň tři, je u mě vůl!:) Pěkná moderní pohádka s dobrou atmosférou a několika velice podařenými momenty (Alexina "návštěva" ve slévárně, Králíčkova návštěva rádia a samosebou samotným turnajem). Takže za mě tři a půl a zajímavý výlet do hudební oblasti, kterou mám zcela neprobádanou.