Star Trek: Do temnoty (2013)

V zásadě ve všem stejně precizní a vypiplané jako jednička, ale…mnohem méně soudružné, mělčí a vůbec posunuté směrem k průměrné současné blockbusterové produkci.

Atlas mraků (2012)

Šest zajímavých příběhů, propojených výtečnou filmařinou, s podařenou atmosférou, která se pevně drží příslušných žánrů, ale zároveň nesklouzává do prvoplánovosti. Vypiplaný vizuál a inteligentní detaily. Ale také šest příběhů, zbytečně rozsekaných tak, že přechody akcentují patetické ústřední téma (milujte se a buďte na sebe hodní) za cenu přiškrcení samotných příběhů. Prostředí, které si mezi všemi těmi přeskoky pomáhá až kýčovitými reáliemi. Místo imaginativního díla s myšlenkou mlýnek na příběhy, místo zamyšlení nad lidskostí veselé sledování namaskovaných herců (můj osobní vítěz je Hugh Grant, ač Hugo Weaving mu dýchá za krk).

Dovolenkáři (2012)

Přestože lehký, mrazivý černý humor se vydařil opakovaně, komedie tohle není ani náhodou. Stejně jako to není ani krimi, ani horor, ale je pravda, že mít to jen nálepku road movie, asi to leckoho hodně překvapí. Komediální i hororové tendence jsou tak tak znatelné, kriminální je jen chování. Co je na filmu silné je sonda do frustrací a uvažovaní obyčejného (více nebo méně omezeného) člověka, mnohem méně karikovaná, než by se mohlo zdát. Slabší 4 hvězdy.

Aningaaq (2013)

Pěkně upečený doplněk Gravity, který mohl být lepší, kdyby se méně snažil být zajímavým doplňkem k velkému filmu a víc samostatným filmem. Kde v Gravity jsou obě strany rozhovoru dobře využity, v Aningaaq jako by atmosféra prázdnoty pohltila všechno ostatní. A nemůžu se rozhodnout, zda by film bez znalosti Gravity fungoval hůř, nebo lépe.

Hon (2012)

Škoda, že film se opakovaně neohrabaně snažil rychle dostat tam, kde chtěl být, protože jinak je to precizně vystavěný pohled nejen v prvním plánu na „spravedlivé“ rozhořčení nad obviněným a související ventilování pudů, ale o kousek hlouběji i na vyrovnávání se s takovým chováním jak u toho, na nějž je mířeno, tak u těch, kteří ho našli v sobě. Jistě že u většiny se žádná skutečná sebereflexe nekoná, to koneckonců nebývá lidem vlastní. Skvělí herci snad úplně ve všech rolích, hutná atmosféra, vlastní silný obsah i falešný konec zajistili, že pocit marnosti a bezmoci budu setřásat ještě notnou chvíli. Skoro pět.

Castello Cavalcanti (2013)

Krásný malý kousek filmové poezie. Pocitové, ale přesto trochu prázdné.

Broadchurch (2013) (seriál)

Kdyby se Broadchurch místo vyšetřování soustředil víc na vliv vraždy a vyšetřování na všechny zúčastněné, byl by to výjimečný seriál. Našlápnuto měl - vykreslení prostředí, chování, a v první řadě prvotřídní hloubka mnoha, nejen ústředních postav, to všechno je za čtyři až pět hvězd. Bohužel, větší důraz i čas je věnován detektivní lince, která ani nikam nevede a její závěr je bez zardění ledabyle našroubován na konec. Nu, jestli taková bude i druhá série, alespoň už vím, kterou rovinu si užít a kterou ignorovat.

Útok na Bílý dům (2013)

Prvotřídní popcornovka. Vtipné, svižné, primitivní, ale ne blbé - hlášky a nápady prezidenta, zachránce i jiných jsou dávkované akorát, tempo si film drží, ale nezavaluje akcí, a velikým blbinám a kýčovitým postupům se vyhýbá. Nebýt jedné výjimky v heroickém uhňahňání pilota stíhačky holčičkou s vlajkou, která mě přeci jen ze zábavy vytrhla, mohlo to být i za pět.

The Cake Eaters (2007)

Kristen Stewart hraje skvěle, atmosféru film má, zejména vztah dvou hlavních protagonistů je podán citlivě tak akorát, ale přes to na mě celek nezapůsobil tak, jak by mohl. Lepší tři.

Šestiraňák (2004)

Celkově je to poněkud vykonstruované, ale v detailech výtečné. Zejména závěr pro mě zvedl hodnocení na čtyři hvězdy.