Legenda (2014) (seriál)

Obvykle čekám s hodnocením po pěti dílech, ale u Legends je třeba čekat ještě trochu déle, což je u desetidílné série trochu smutné. Pilot navnadí na slušnou špionážní vypínačku, další díly přijdou s tupou epizodní akční kriminálkou, a až v posledních dílech se naplňuje potenciál. Jestli se seriál našel, bude druhá série stát za hřích. Jestli bude struktura série zase stejná, ruce pryč.

22 Jump Street (2014)

Exactly the same! Kde dvojka ztrácí v jednoduchých komediálních sekvencích, tam to dotahuje geniálním utahováním si ze sebe sama a sequelů vůbec. Hravé, nenáročné, hodně kolísající mezi slabými a silnými momenty.

Equalizer (2014)

Supersuverénní megachlapák projíždí ruskou mafií jako mačeta máslem a všichni a všechno mu v tom pomáhá. Ve vizuálu, který je skoro stejně cool jako hlavní hrdina. Film každou chvíli jde přes míru, ale většinou je cítit, že se bere s nadsázkou. Bohužel se opakovaně vrací i očividné úlitby americky širokému publiku, které sebeironický podtext rozbíjejí, na druhou stranu i vydařené (relativně) vážné momenty. Moskevská část nemusela být, závěr s Alinou neměl být, Sám doma V: Doma v Hobbymarketu naopak mohl být rozvedený víc a nejdrsnější odchod od výbuchu v dějinách kinematografie, lidstva a vůbec, kde je pomalu kráčející McCall tak chladný, že se výbuch drží uctivě za ním, beru jako úsměvné pozitivum. Jen kousek nad tři hvězdy a v lize oddychových jednorázovek, ale neprohloupíte.

Noc přichází (2013)

Skvěle minimalisticky vystavěný film o jedné akci třech ekoteroristů. Rozjezd, přestože se nevěnuje motivacím a vůbec cestě k takovému aktu a začíná vlastně až v pozdní fázi přípravy, je pomalý, plný klidných, na oko prázdných momentů s nesmírnou vahou. A je skvělý až do samotného vrcholu útoku. Ve fází následků (zejména vnitřních) pořád zdaleka není špatný, ale už viditelně ztrácí dech a působivých, tíživých momentů je stejně jako prázdných a zbytečných, které silný dojem rozbíjejí.

Chlapectví (2014)

Příjemné, poetické vyprávění o dospívání a jeho formujících momentech. Ochota Linklatera pracovat 12 let se stejnou sestavou herců a nechat je stárnout s postavami se královsky vyplatila a dodává obyčejnému příběhu mnohem větší sílu. Škoda jen, že právě jedinečný tvůrčí postup je na Boyhood to nejlepší, samotný příběh je možná obyčejný (a idealizovaný) až příliš a těží asi víc ze vzpomínek diváka na vlastní mládí než z toho, co se děje na plátně. Což moc nefunguje, pokud zrovna ve vašem mládí většina z těch klasických milníků chybí. (A v menší míře pokud zrovna nejste Američan.) Naštěstí Linklater si na obyčejnosti udělal kariéru a opět je vidět, že to s ní umí. Jsem zvědavý, jestli se i k Boyhood vrátí - ale nenechte se názvem zmýlit, film pluje po povrchu a je tak kromě Masonova chlapectví téměř stejnou měrou i o tom, jaká byla příslušná životní etapa pro ostatní členy rodiny.

Sladký život kurev (2011)

Zajímavý pohled do světa prostituce ve třech zemích pokaždé trochu jinak, ale pokaždé relativně mělký a často orientovaný víc na vizuál a soundtrack než na obsah. Neutěšenou situaci ale zprostředkuje a živě barevný obraz i hudba u záběrů na oprýskané zdi a špinavá zákoutí, kde se prodávají ženy, nakonec k samotným zmalovaným kurvám docela sedí. Úvodní thajská část přitom slouží spíš jako srovnání pro kontrast, jako výchozí bod pro další dvě části. Kde v Thajsku jde v podstatě o zábavní byznys, tam teprve v Mexiku a zejména v Bangladéši se ukazují nízké pudy a životní nutnost.

Fízlové, hajzlové (2013)

Bizár na hranici trapnosti jsem od toho čekal, ale taky jsem čekal něco navíc. Úplně ztracený čas to není, několik momentů je skvělých, ale většinu času je to nijak nerozvíjená základní myšlenka pořád dokola. Tohle je úchylný. Wow, tohle je taky úchylný.

Můj bratr Tom (2001)

Krásný film o dospívání a vyrovnávání se s pravidly světa, do kterého se máme zařadit, a hledání správné cesty mezi extrémy. Slabší film o vyrovnávání se se znevýhodněním oproti očekáváním. Slabší forma, příliš suplující emoce protagonistů a příliš je distancující od normy, na druhou stranu silná v intimitě. Zato množství opravdu silných momentů. Celkově film, který určitě stojí za zhlédnutí.

Dočasný domov (2013)

Short Term 12 to trochu přehání s tím, kolik problémů nacpat do jednoho filmu, ale staví se k nim obdivuhodně, citlivě a s mimořádným pochopením. Zároveň se v problémech dokáže neutápět a čas od času vykouzlit i úsměv na tváři. Vyznění je nakonec skoro až optimistické, ale především uklidňující - nebojte, jste mezi svými.

Předmět doličný A (2007)

Zatraceně mrazivý, drásající a zároveň filmařsky famózní kus. Po většinu času formálně precizní (natáčení samotnými herci jistě pomohlo), dokonale pospojovaný, s jasně sledovatelným vývojem, bez jediného zakolísání…až na rozhodující moment zlomu, který bohužel přišel trochu z ničeho nic. Po něm ale opět působivý konec až k sympatickému poslednímu záběru, takže pět hvězd stále víc než zasloužených.