Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Imaginativní pohled autorky mi umožnil dokoukat kultovní ságu, která zaplať bože skončila, ale snad přivedla některé své nejmladší příznivce k hodnotnějším uměleckým prožitkům. Jinak tahle všehochuť opilého hrnce, v kterém skončilo všechno pikantní a osvědčené včetně reminiscencí na světovou válku a kousku Matrixu, chutnala. Byť nenasytila bezezbytku.

Potopa (1974)

Film poplatný době i předloze, ale taky obrovský kus filmového řemesla, který ten patos pozitivizmu a velkopolských katolických deklarací zastírá. Po literární Vojne a mír těžko být více milosrdnější. Přitom méně uctivý.

Čistá práce (2008)

Dobrý film. Hrdinové autentičtí, děj je dramaturgicky vyváženě posouván až do konce. Trochu vázne nejasnost žánru a logické deklarace - ke kterým autory prostřednictvím úst hrdinů nikdo nenutil: kdy je člověk chráněn a před kým kompromitujícími materiály. Ale pobavil jsem se a to je fajn.

Hačikó - příběh psa (2009)

Tenhle film je jako nekompromisní idealista. Vypráví o velkých citech a očekává z vlastních úst pouze velká slova. Občas se to podaří, občas ne. Herci a autor hudby s kameramanem byli lepší než scénář a dramaturg, byl-li jaký. Těším se na více konfliktní originál.

Poslední vůz (1956)

Tehdy bych dal více, ale je dnes a film oproti mnohým tehdejším filmům nepřežil svou dobu.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Oproti konkurenční divočině bída, bída, bída. Pokazit film pro děti, byznys a kde co všechno , to chce fakt řádného ignoranta.

10 dní před katastrofou (2006)

Tenhle film se vymyká. Občas je plnou vahou na psychologii a výtvarnu; nechává prostor domýšlet souvislosti - podle mne spojení 11.9. mu uškodilo. Souvislostmi mám na mysli žití zúčastněných. Každopádně není určen českému, slovenskému, evropskému, světovému či jinému statistickému ignorantovi, protože by si udělal uzel na hlavě, vlastně ani to ne. Je zlenivělý osobní i kulturní nepamětí a na druhé straně servisem příběhové průhlednosti archetypů postav film a jejich samotných happy konců. Za výmyky 66%.

Čtyři pírka: Zkouška cti (2002)

Slušná podívaná a do 2/3 třetin velmi nadějný film. Nebýt patriotismu a schématických konců, mohl romantický film překročit žánry.

Svéráz národního lovu (1995)

Každý díl je jinak uhněten a ten zimní je asi silnější než premiant. Poetika zrála až se prochlastala k životu.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Hodnotím schopnost zachovat cosi z ducha předlohy. Hodnotím kladně většinu filmového řemesla. Odpouštím několik schématických klišé, které by leckdy unesl papír nebo před pár lety plátno - viz fortuna osudu protagonistů. Ale dnes je Dnes a Amerika má vyzkoušený způsob jak vyprávět kýč i poetiku. Dávám pět hvězd i přesto, že tento film svět ničím neobohatil - vše podstatné přinesla kniha obecně, nejen předloha. Vlastně něco málo ano: stal se popularizátorem tajného boje proti ignoranci a anoncí na vzdělané pesonifikované věci - příbuzné.