Operace Silver A (2007) (TV film)

TV film s výbornou dobovou výpravou. Z šerednosti módy čtyřicátých let jde opravdu strach. Bohužel hrůza jde ale také z nekonečných jalových dialogů se stálým rozmazáváním charakterů postav a z televizního zvuku. Film se pomocí rodinné a historické nevěry vyhnul skutečnosti o skupině Silver A, když se v podstatě nezabýval hlavní činností tohoto výsadku. Z tohoto filmu mne nejvíce vzal brilantní výkon Viktora Preisse v roli vyšetřovatele Gestapa, kterého ale bohužel nechali jen tak "brnknout" na úkor falešného fidlání jiných postav. Kdo by se ale o Silver A chtěl dozvedět více, tak vřele doporučuji sérii dokumentárních filmů Heydrych, konečné řešení (2011), kde jsou doba i konkrétní akce zpracovány z různých úhlů, a to i od nezávislých zdrojů. Je to sice rozsáhlý projekt, ale jde opravdu do hloubky, který stojí za shlédnutí. Na českou televizi je to ale obdivuhodný projekt.

Dealer (1996)

Jasný, syrový a uvěřitelný drogový příběh z Kodaně. Smažky a dealeři jsou někdy veselí a dokonce i přátelští, ale přátelství proti penězům jim dlouho nevydrží. Vytloukání klínu klínem situaci ještě zhorší a příběh spěje pro hlavního hrdinu (dealera) k neodvratně tragickému konci. Kdo vyrůstal v dělnické Libni, tak ví, že to platí i u nás. Vynikající herecký výkon Zlatka Burice, který hraje, jako by se lotrem narodil, ale přitom je to kulturní buditel alternativních filmových a divadelních forem.