V prvním plánu praští do očí kamera a výprava (tolik historických rekvizit asi v TV filmu nikdy nebylo), ve druhém plánu skvělí herci (jen Dvořák s Vilhelmovou přehrávají), v tom třetím scénář a úhel pohledu na uplynulé události. Dneska už naprosto chápu kontroverzi, kterou film vyvolal. Udělat si z historické osobnosti hrdinu na piedestalu je náramně snadné, ale koukat na to, jak se snaží dostat do kalhotek ženám odbojářů, může vyvolat fyzickou bolest. Jako bych slyšel tamější obyvatele: Nešlapte nám po mýtech a nechte nás na pokoji! Bravo scenáristům za odvahu, bravo Strachovi tuplem, že se toho ujal a tak dobře to zrežíroval. Mám drobné problémy s jednotlivostmi (scéna s fotografií v ruce, obecně všechny přestřelky působily prostorově zcela neurovnaně, chybělo pár vysvětlení k dotvoření obrazu o hrdinech. A česko-německý „stylizovaný“ dabing Roberta Jaškówa mi malém přivodil smrt :-), ale jako celek je tahle past na tradicionalisty výborná a mohla by směle konkurovat všem těm Hlídačům č. 47, kteří tu šanci v kinech bohužel dostanou. Skvělý zvuk a hudba!(3.2.2009)

Jiří Strach dává každým svým dalším počinem více a více vědět, že máme co do činění s velkým talentem. Tentokrát převedl do filmové podoby příběh z války, který není ani tak o válce jako o lidech, kteří se jí prakticky náhodou zúčastnili a také o tom, co takové hraní si na odbojáře stojí. A vlastně ani ten fakt, že se tu bojovalo za svobodu národa, není pro tento film tím stěžejním tématem - tím je nespoutaná svoboda skrytá uvnitř mysli a toužící proniknout do světa pevně sevřeného v kleštích strachu a nouze a to jak snadné je nechat se zaslepit tím, že ten smutný svět vytěsníme ven a vytvoříme si vlastní, který je jen a jen o nás. Výtečně napsané a ztvárněné charaktery (obzvlášť kontrast Kláry Issové s Táňou Vilhelmovou a postavy tří výsadkářů jsou libové) zasazené do pořádné výpravy a k tomu ještě skvělá dobová hudba, co víc si přát? Snad jen, aby se podařilo natočit podobný film nejen pro televizi, zdravíme Tmavomodrý Svět a nehezky se na něj šklebíme;) 90%(30.4.2007)

Ženy, jež si chtějí uchovat ještě trošku té (zdánlivé) bezstarostnosti dřív, než dojde i to nejhorší kafe a muži, kteří přece nemohou jen tak nečinně přihlížet. Teď jde jen o to, zda na to všichni mají... Naprosto opačný případ heroických, kožených charakterů "ala Atentát", které jsou zde o mnoho procent životnější. Na TV tvorbu ÚŽASNÁ kamera (ty filtry!) a např. použití dobové hudby do perfektně skloubeného celku jen logicky zapadá. Snímek nechává vyplout na povrch takové myšlenky, jak bychom se asi zachovali my anebo ty na téma "hrdinství." Výborně, Jirko! ;-)(25.4.2007)

Televize netelevize, nejlepší český film posledních let. 85% Zajímavé komentáře: kOCOUR, Gemini, Karlos80, sportovec, Krysa SPK(23.4.2007)

Na české poměry velmi zdařilá ukázka válečného období, které je "úplnou náhodou" zasazené do mého rodného města a natáčení dokonce probíhalo kousek od mé střední školy a z dálky jsem viděl i natáčení několika scén. Film na mě tak působil o něco kvalitněji kvůli vnímání prostředí a jemně pozměněných vzhledů stále stejných uliček města Pardubic. Zase po delší době jsem uviděl "pořádný český film", který i přes rozdělení do dvou dílů neztrácí na atmosféře a zajímavosti. Ohledně snad jediného faktu, který mi vadil a to chování některých postav a jejich uvažování(především postava Tatiany a její činy mi jsou silně nesympatické...), lze jen málo vytknout.(11.9.2008)

Zdá se mi to trošku jako paradox, ale většina herců zde v tomhle televizním filmu hrála líp jak v jakýhkoli svých jiných (byť třeba filmových) rolích. A zásluha? Tu největší bych přikládala Jirkovi Strachovi, kterého já osobně bezmezně obdivuji .. Klára Issová byla skvělá, její velké tmavé oči vždy krásně vystihly danou situaci a nemusela ani mluvit. Dokonce se mi i hrozně líbilo jak hrála Táňa Vilhelmová, protože v posl. letech jsem z jejich (ne)výkonů byla spíše zklamaná. Co se týče Ivana Trojana a mužského osazenstva, tak si myslím, že ani tak není potřeba něco psát, pánové hráli výborně. Ať už role kladné či záporné. Děj se mi líbil hodně, hodně moc, protože mám pro filmy situované do druhé světové války poměrně velikou slabost. Příběh krásný, smutný, realistický, nijak nevymazlený a surový. Krásný filmový zážitek, který jsem smlsla na jeden hlt. Na film jsem se chystala kouknout opravdu dlouho a jsem ráda, že jsem počkala přímo na to, až se na nic jiného nebudu cítit. Po skončení prvního dílu mi hrozně tlouklo srdce a nemohla jsem jinak než pustit si hned pokračování ..(18.9.2008)

No úplně bez chyb to zas nebylo, co se týče některých historických faktů, kostýmů, podání a ztvárnění jednotlivých rolích (především jak už tu někdo chytře poznamenal to gestapo mi zde skutečně hrůzu nenahánělo, přišlo mi fakticky ploché), některých českých monologů, které vzápětí vystřídali ty německé a posléze i ty doprovodné titulkové a jiných možných souvislostí nad tím vším jsem tak trochu ještě přimhouřil oko. Na to si však tvůrci filmu, při konečné podobě filmu měli dát přeci jenom trochu víc pozor, a vyvarovat se tak zbytečného případného chaosu, který některý divák prostě nepobere. Co je však důležité, a co mě oslovilo a vedlo ke konečnému hodnocení..? Tak určitě zajímavý scénář, obrazová a zvuková stopa, a víceméně i ta dynamicky pohyblivá kamera bylo asi to nejlepší na celém tomto filmu který se zřejmě líbil... Herecké výkony, nijak oslnivé povětšinou standardní. Někde však výborné a překvapující jako například ten v podání Kláry Issovové, která hrála troufám si říct ve své nejlepší formě. Jinak stále stejní a určitě v dnešní době žádaní herci, některým jsem však to jejich herectví prostě nevěřil. Ještě mě překvapil většinou na dobré a slušné úrovni hrající Miroslav Táborský. Atmosféra strachu, násilí a teroru, byla zobrazována s pečlivou přesností, bohužel bylo tomu tak. Samozřejmě atmosféra tak vypilovaná téměř do toho nejmenšího možného detailu (hodně dělá třeba i černobílý podklad), třeba jako ve starých dobrých filmech jako byli Atentát, Daleká cesta, Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma určitě nebyla, to zas bylo především ovlivněno dobou a v té době ještě nedávnou minulostí. Nicméně na české poměry určitě velmi zručně a kvalitně natočený tv-film od čím dál tím více zrajícího režiséra Jiřího Stracha. Po delší době určitě milé překvapení, byli chvíle kdy mi zkutečně bušilo srdce naplno (zejména při závěrečné scéně, za doprovodu známé skladby Slunečnice), i když jsem čekal nebo tušil co bude dál. PS: Kláře Issové to opravdu sluší i bez těch šatů -:DDD.(25.4.2007)

„Ty nosíš kabelku po Židovce?!“ – „Je to blbý, že jo?“ Nie je to dokonalé, ale až pri záverečných titulkoch pochopíme, že tvorcovia potrebovali začínať pomalšie, pretože inak by zrejme príliš nefungovala strhujúca druhá polovička, ktorá niektorými obzvlášť krutými výjavmi (pád z okna) berie dych a vháňa slzy do očí. Čechom by schopnosť monitorovať vlastnú históriu mohol závidieť nejeden svetový národ. OPERÁCIA SILVER A je výborná už kvôli hercom; predsa len, vidieť okolo jedného stola Ivana Trojana (videl som ho skoro vo všetkom, ale až tu som si ho začal vážiť), Táňu Vilhelmovú (naopak, tú som tiež videl skoro vo všetkom, ale tentoraz mi nesedela... ale to sa stáva každému hercovi raz za čas), Kláru Issovú (ktorá by ROZHODNE mala prijímať viacej ponúk) a Tomáša Táborského (ruku na srdce, skutočne sa v celej republike nenájde režisér, ktorý je tohto výborného herca schopný doceniť?) je pohľad na nezaplatenie. Ak ma niečo nenadchlo, bol to výkon Jiřího Dvořáka, či skôr spôsob, akým bola jeho postava (veliteľ komanda) napísaná; je príjemne drzé poňať učebnicového hrdinu negatívnejšie (počas 99% filmu sa jedná o sexom posadnutého, nechutného chlapa, z nudy ničiaceho život každému, kto mu podáva pomocnú ruku), ale tvorcovia v tomto „sňatí hrdinskej masky“ predsa len dosť prestrelili. Inak ale dole klobúk za ostatných hercov, za poctivú réžiu, kvalitnú výpravu a vydarený scenár, nebojaci sa narábať s ošemetnými témami (kolaboranti, gestapo, Heydrich, Lidice).(22.6.2009)

Velmi dobrý film, který jen dokazuje, že Jiří Strach udělal dobře, že se věnuje více filmové režii než herectví. Na televizní film je to velmi dobré a celkem svěží dílo. Stačilo trochu více dramatických situací, větší přehlednost a nákladnější výprava a mohlo jít o slušný celovečerní film, který mohl v kině trhnout slušnou částku. Do malých rolích byli podle mého názoru zbytečně obsazení známí herci. Např. od role domovnice Jany Hlaváčové jsem čekal více podstaty pro celý příběh. Každopádně nejlepší herecký výkon Kláry Issové, jaký jsem u ní viděl. Jinak průměr.(3.5.2007)

Výborný režijní počin Jiřího Stracha vzhledem k tomu, že jde o televizní film. Děj je poměrně strhující, na diváka dýchá atmosféra válečných Pardubic. Za zmínku jistě stojí herecké obsazení a jejich výkony, nade všemi však ční Tatiana Vilhelmová. Ve druhém díle zcela dominuje herecký výkon Kláry Issové. Děsivá atmosféra zatýkání a poprav po atentátu na Heydricha z filmu přímo čiší. Pokud jsem byl po prvním díle na vážkách zda 4* nebo 5*, pak po zhlédnutí druhé části je to jasných 5*. Víc takových filmů. Musím zde zmínit knihu Zdeňka Jelínka Silver A, která osudy parašutistů tohoto výsadku popisuje a které se autoři filmu pevně drželi, aby byl film co nejvíc historicky věrohodný.(8.5.2009)

• igi B.

S jistou dávkou jízlivosti myslím, že tohle mohl být pěkný >pilot< k nějaké té další (ne)konečné tuzemské telenovele - protentokrát ze života parašutistů a jiných dobrodruhů - přátel i nepřátel Říše za protektorátu BuM, zejména v době tzv. Heydrichiády. Doba přece skýtala tolik možností, jak si zašukat, zastřílet, nebo být aspoň těžce konspirativní. Ovšem zneužívat tyhle tragické a pro český národ těžce prožívané historické reálie k výrobě podobných pseudodramat a vypocených story, se zjevným záměrem jen aby bylo co (vy)dělat, je docela svinstvo. Scénář téhle srajdy je totiž opravdu roven jiným dnešním televizáckým pitomostem - a nebýt onoho historického rámce - nepochybně by skončil někde v odpadu současné >čstv< tvorby. O režijní úrovni a hereckých kreacích těch našich sockulturních >hvězd< ani nemluvě. Ony (oni) už ani chudáci nerozlišují, o čem točí, v čem to hrají, všechno jedno jest, hlavně že zase bude nějaká krupica, že... A tak poučený divák nevěřícně zírá, co je možno s naprosto vážnou tváří v téhle naší televizní zemi vyrobit a ještě nakonec prodat jako >umělecký pohled< na "...příběh lásky, hrdinství i slabosti, odehrávající se ve dnech, kdy ŠLO NAŠEMU NÁRODU OPRAVDU O VŠE..." Z jiného pohledu JDE však jen o neuvěřitelnou drzost jisté pseudo >elity< české popkultury, která je si již tak jistá svým postavením, že se bez uzardění nezastaví před ničím. Takže čudlákům jednoznačně odpad. Ta jedna hvězdička nakonec tedy patří jen jisté kvalitě práce kameramana, přece jen značně převyšující dnešní televizácky univerzální rutinní blivajz. - - - P.S. Zajímavé je, že spousta pětihvězdičkových hodnocení téhle ubohosti se zde na čsfd objevila ještě před skončením prvního z obou dílů. Předpokládám proto, že celkové nepochopitelné vysoké hodnocení je dílem nějaké pofiderní marketingově-mulťácké operace.(23.4.2007)

• sportovec

Režii ani scénáristům vlastně nelze nic vyčítat. Dělali, co uměli a opravdu odvedli maximum toho, co v nich bylo a je. Problém je jinde. Ne v tom, že v odboji nebyl čas na pohlavní vyžití. Ne v tom, že v něm působili i lidé nehodní. Základní potíží je, že se z filmu zcela vytratily rozhodné črty doby - boj s Hitlerem a jeho pohůnky. Srovnáme-li toto dílo např. s klasickým filmem šedesátých let SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN, vynikne plochost Strachova ambiciózního projektu. Pro další srovnání však nemusíme tak daleko do minulosti. Humor a nadhled Hřebejkových MUSÍME SI POMÁHAT je v tomto ohledu ještě nemilosrdnější. Výpadky ve vědomostech a zanedbané sebereflexi zkrátka nejde beztrestně ignorovat. Platí se za ně. Kvalitou díla a narušenou působivostí předkládaného výsledku.(2.12.2007)

Zase jeden povedenější TV kousek na tradiční téma. Neustále mě fascinuje neskutečná odvaha, se kterou se všichni zúčastnění smířili se svými úkoly a přijali tragický osud, který jim připravil Jidáš Čurda. Zase famózní Trojan, Taclík, Švehlík i Táborský, tradiční "Němec" Pavlata, tradičně nesympatická Issová a netradičně nesympatická Wilhelmová. Celek nadprůměrný(22.6.2009)

Výborně natočené, skvělá atmosféra, dobrá hudba, úžasné herecké výkony a příjemný zážitek. Takto zkráceně bych popsal Strachův počin a dám mu 4*.(22.9.2012)

• Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// +na český poměry "zlej film", je zde několik slušně dramatických scén -nezáživní herci a zvláštně se chovájící postavy, děj se převážně soustředí na vztahy mezi postavami/// Ty ženský jsou fakt děsný krávy a Ti pánové z odboje jsou opravdu ale opravdu idioti. Pak se nemůžou divit, že dopadnou tak špatně. Vlastně tak špatně jak si zaslouží. Jestli-že tohle byly hrdinové, tak byly pěkně slizcí a úlisní. Málokterý z nich mi byl alespoň trošku sympatický. Stejně takový je i tento film. Navíc ve své dlouhé stopáži docela začne nudit. Tohle není vyjímečný film. Vyjímečný je snad jen tím že je český. Být třebas německý, tak mi ani nestojí se na něj dívat./// Celkem 48%///(16.2.2008)

Konečně film o domácím odboji (nikoliv dokument), kterému se dá uvěřit. Po formální stránce - kostýmy, výprava, stejně jako po obsahové. Postavy jsou podány jako skuteční lidé - ani jako supemani, kteří si z těch tupých okupantů dělají šoufky, ani jako odevzdané chudinky trpící pod jhem. Právě onou všední každodenní obyčejností zasazené do mimořádné doby film získává na působivosti.(14.5.2007)

Konečně se někdo podíval na slavné válečné parašutisty jako na lidi, ne nutně na bezchybné (a nepravděpodobné) hrdiny. Pak už nevypadá nijak nelogicky, že v centru pozornosti jsou dvě krásné mladé ženy. Parádně napsané, báječně obsazené, přesvědčivě natočené, autenticky vypadající (zaplaťpánbu za ty Pardubice!). Možná by se nějaké drobné nedostatky našly, ale mně se je hledat nechce!(27.4.2007)

Dobovost a linie "polidštění" hrdinů (-ek), z nichž někteří (-ré) podlehnou, ale následně stejně pykají, naplnily má očekávání. Televiznímu filmu neuškodilo ani rozdělení do dvou částí. Herecky i filmařsky zvládnutý snímek, poprávu oceněn cenami Elsa (v kategorii nejlepší pořad v oblasti původní dramatické tvorby + režisér Jiří Strach + herečka Klára Issová + scénáristé Lucie a Josef Konášovi). Motiv biografu, od počátečního snu budoucích filmových div, po gestapáckou projekci, je v závěru strhující. Kdy naposled jste byla v kině, paní Kroupová?(8.7.2008)

Fakt nevím, jak k tomuto filmu přistupovat, z hlediska filmařiny dobře odvedené řemeslo, velmi dobré herecké výkony, zejména Klára Issová a Jiří Dvořák, jenže na druhou stranu mám problém s tím uvěřit, že odboj fungoval takovým amatérským způsobem. Ten film mě nechal morálně rozpolceného, zda se dá jít na ruku motivaci jednání hlavních hrdinů, nebo je prostě odsuzovat. To je vskutku problém. Nevadí mi to, že film nic neheroizuje a nestaví na piedestal, snaží se působit realisticky, ale přece jen se musím ptát, je to dobře pojmout téma takovou cestou? Vzhledem k tomu jaké hrozné filmy do českých kin chodí za posledních deset let, tohle je na české poměry vysoký nadprůměr.(29.8.2010)

Nechápu, proč filmy Jiřího Stracha jsou posílány rovnou do televize, a ne do kin, když většina z nich splňuje snad všechny potřebné náležitosti - hvězdné herecké obsazení, propracovaný a poutavý děj a profesionální technické zpracování. Minimálně OPERACE SILVER A či třeba BRAINSTORM by si to kino určitě zasloužili... 80 %(30.3.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8