Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

A tak se nám započala epická fantasy sága, která i po 15 letech neutuchá a stále si hledá nové a nové příznivce mezi všemi vrstvami lidského společenstva. Tímto filmem se započala epocha, kdy i neználci Tolkiena začali číst jeho knihy, začali bádat v historii Středozemě a ti zvědavější se pídili i do historie samotné Ardy. Ale tenhle snímek se odehrává jen ve Středozemi, v zemi, která mi navždy změnila život. Společenstvo prstenu je mistrovské dílo, za které musí každý Tolkienomaniak poděkovat a vzdávat mu hold až do konce jeho i vlastního života. Teď něco k filmu: dějová linka mě sice moc netáhla a kdykoliv mám chuť na LotRa, tak si raději pustím Dvě věže. Je sice hezký, že se tady dává společenstvo dohromady, ale to není nic v porovnání se Sarumanovou armádou odporných skřetů Uruk-hai s jeho bílou rukou na hlavě! Takto epickou armádu nemá nikdo a ani mít nebude. Každopádně je zde nespočet nejlepších hlášek z celé trilogie.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Nu, co k tomu říct. Snad jen to, že se jedná o prvotřídní podívanou, kde Vaughn opět dokonale vystihl strop trapnosti, kterou opět odmítá překročit a opět baví a rozesmívá celé publikum až do závěrečných titulek. Původně jsem čekal, že se bude jednat o film, který moc nenadchne, ale jen pobaví. Ovšem hned po prvních deseti minutách, kde handicapovaná agentka rozřízne jiného agenta vejpůl jako by krájela máslo, jsem měl jasno, že se mám ještě na co těšit. Samuel L. Jackson opět v roli záporáka, tentokrát ho však rozhodí jeho první zabití - poněkud nezvyk, když jsem den předtím znovu sjížděl Pulp Fiction, kde vystřílí celej zásobník do chudáka Brada. Vaughn zde opět dokázal vzbudit rychlé změny v pocitech - nejprve uvede do děje absolventy výcviku, kteří vás nejprve neskutečně ser*u, potom vás nechá podusit během dušení se pod vodou a nakonec vás okouzlí štěnátkama, ze kterých vydoluje vtip o velikosti dospělého jedince. Nejpřekvapivější však byl závěr, kdy všem členům elity začínají pukat hlavy jako silvestrovské ohňostroje a hraje k tomu tak dementní hudba, že se prostě nedá nesmát. A situace okolo princezny všemu dodává třešničku na jeden velice chutný a vtipný dort.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jak již v komentářích mnoho lidí psalo, slovo kult je samo o sobě nedostačující k popsání, jak moc je tento film kultovní. Je snad možné, aby Tarantino natočil film, který by neměl červený rating? Dost těžko pochybuji. Když jsem poprvé viděl Pulp Fiction zhruba ve 12 letech, bylo to pro mě jako kdybych se díval ve 3 letech na Shawshank - nepochopil jsem vůbec nic, ničemu jsem se nezasmál a jediný co se mi líbilo, byly enormní cákance krve i z míst, kde bych žádnou krev nečekal. Ovšem, když jsem se na to podíval po dvou letech, už mi cukaly koutky a smál jsem se, jako kdybych Pulp viděl poprvé. Už od začátku film zaujme svou atypičností, kdy se dva zabijáci před misí baví o Royal with Cheese, jako kdyby jeli do kanclu úředničit. Hlášky z toho kultu tak zdomácněly, že se prolínají i do každodenního života - rozhovor o chopperu a Zedovi; sklad mrtvejch negrů; a nebo má oblíbená věta "Že tě někdo vychoval, ještě neznamená, že jsi vychovaná". Už se nemohu dočkat, až mým dětem jednoho dne pustím Pulp Fiction a uvidím jejich reakce. Ale to je velice vzdálená budoucnost.

Big Lebowski (1998)

Ačkoliv jsem tento film viděl teprve nedávno, nechápu jak jsem bez něj mohl žít. Dalším film na kultovním seznamu, kde se spolu po boku Pulp Fiction a Pátého elementu usadil na příčce mých nejoblíbenějších filmů, který čerpá všechno z každého okamžiku. John Goodman je v tomto snímku opravdu legendární a jeho lhostejnost a částečná debilita vás dokáže tak akorát nas*at, pokud se snažíte soucítit s Dudem. Hlášky jako "Am I the only one around here who gives a shit about the rules" a "You are entering the world of pain" lze najít po celém anglicky mluvícím internetu. Dějová linka, která začíná pouze tím, že Dude chce zpátky svůj tepich, díky kterýmu se dostane do velkýho průseru a Walter mu vůbec nepomáhá. Co se však na filmu musí vyzdvihnout je postava Donnyho, kterou ztvárnil legenda filmového průmyslu Steve Buscemi - jeho tvář zkrátka nejde si nepamatovat a i přesto, že všude vypadá stejně (Lebowski, Armageddon, SpyKids) ho člověk vnímá jako novou postavu a nespojuje si ho s jinou rolí. Zkrátka a dobře, já chci jenom svůj tepich.

Jurský svět (2015)

Legendární série o dinosaurech od Spielberga se po dvaadvaceti letech dočkala pokračování. Ačkoliv jsem původně nevkládal velké naděje do nového režiséra Trevorrowa, byl jsem víc než mile překvapen jak se popral s postupně, díl od dílu propadající se sérií. V původní trilogii stojí za zmínku spíše první dva filmy, třetí už byl jen takové završení jedné ságy. Ovšem Jurský svět opět naburcoval všechny dinofily, dinouchyly a vlastně všechny kategorie, do kterých spadám já. Dějová linka byla sice předvídatelná, ale i přesto dokázala překvapit - a hlavně konec. !SPOILER! Film nese typické znaky tragedie: Expozice - loučení se s rodiči, příjezd do parku; Kolize - seznámení se s Indominus Rexem a jeho klece, expedice do klece a nebezpečí personálu; Krize - Indominus útočí na sourozence, napadne voliéru, ocitá se v centru parku; Peripetie - nabízí se útok velociraptorů na Indomina, ti selžou a nastupuje T-Rex, který taky selže; Katastrofa - nakonec celou situaci zachrání Mosasaurus spapáním Indomina. !KONEC SPOILERŮ! Nehledě na to, že je tento film postihnut typickým hollywoodským happyendem, kdy se hlavního záporáka snaží zneškodnit 2 hrdinové a nakonec až třetí hrdina onoho záporáka zlikviduje. Díkybohu, že všichni tito hrdinové jsou dinosauří a nedochází zde k velkému zásahu lidí a mohli jsme si vychutnat epický fight sauropodů. Co mi však nejvíce chybělo, byl Tyrannosauří řev z prvního dílu, který by se krásně vyjímal na konci Jurského světa. Nezbývá nic jiné než čekat na další díl ze ságy Jurrasic World.

Interview (2014)

Jak může dopadnout návštěva nejstupidnějšího moderátora amerických talkshow u vůdce Korejské lidově demokratické republiky? Nejstupidněji. Dalo se čekat, že se nebude jednat o korektní snímek a že se bude jednat o satiru na severokorejskou společnost, ale že to dopadne až takto stupidně jsem vážně nečekal. Film pobaví svým typickým trapným humorem, kterého není nikdy dost, ale podruhé bych se na film asi nepodíval. Spojitost mezi Kim Jong-Unem a zpěvačkou Katty Perry by asi nikoho nenapadla, po tomhle snímku si však vždy vzpomenete na Kima, jak si zpívá firework a jezdí si svým tankem po poli. Jak se dalo čekat, český dabing dokonale zničí atmosféru filmu a typický přízvuk severokorejské vojínky vám po chvíli leze totálně na nervy a chcete, aby už mlčela a nebo aby jí nejstupidnější moderátor amerických talkshow podal ruku se smrtící chemikálií. Nevím, co k filmu více říct, jsem z něho víc v rozpacích, než-li v euforii. Proto 3/5 a víc ne.