Zločinec (2008)

Solidní, autenticky působící a poměrně sugestivní vězeňské drama, po kterém si už definitivně zapamatuji S.Dorffa (jehož jsem předtím lehce zaregistroval jenom v Backbeatu a prvním Bladeovi). Potěšilo též obsazení Kilmera, Sheparda a Archerové, kterou jsem si před 40 lety oblíbil v Zeleném ledu a později v Osudové přitažlivosti či Nebezpečném útěku. A začnu se zajímat o další podobné počiny mně dosud neznámého scénáristy a režiséra R.R.Vaugha. Stejně jsem na tom i s pohlednou M.Nicholsovou - skoro mám chuť si kvůli ní připomenout starší filmy Maffiósso, Bowfinger nebo Vřískot 2, ve kterých jsem ji v té době ještě nezaregistroval.  Hodně silné čtyři hvězdy.

Tchán s tchyní jsou psanci (2023)

Film mě sice odrazoval polopatickým českým názvem, ale přilákal nadstandardním obsazením: čerstvě sedmdesátiletý Brosnan, Barkinová, Rooker a dokonce J.Hagertyová, kterou jsem od obou dílů Připoutejte se, prosím! (tedy přes 40 let) nikde jinde nezaznamenal. Výsledek? Titulní dvojice jakžtakž, další dva zmínění už ve svých rolích přehrávají až k občasné trapnosti, ale to všechno není nic proti hlavnímu "hrdinovi", mně dosud neznámému Devineoovi, který na mě působí jako nepodařený mladší mix Jima Carreyho a Dana Aykroyda. Bulharka Dobrev alespoň nepřehrává, herecky drží krok s B+B a dobře se na ni dívá. Za zmínku ještě stojí autohonička na hřbitově, která je sice vcelku originální, ale už za hranou mého vkusu, a pak sporadická narážka na Brosnanovu nejslavnější roli. 50 % a jen nerad zaokrouhluji nahoru...

Snít můžeme vždycky (1991)

Zatím předposlední režijní počin Pierra Richarda, který ze z Roztržitého, Velkého blondýna a dalších smolařů od 90. let postupně přehrává do vážnějších rolí. V tomto filmu předvádí vskutku minimalistické herectví a prakticky žádnou komediální eskapádu. Oproti jeho předchozím (Uprchlíci, Nalevo od výtahu) i pozdějším (Šachová partie, Paříž 36) filmům, známých i z našich kin, jde o slabší a v podstatě postradatelný kus. Za zmínku v tomto melancholickém až melodramatickém příběhu ovšem stojí téměř geniální, nečekaně vtipná a v dnešní době i nečekaně aktuální scéna vyjednávání Charlese s odboráři. A později jen o něco méně trefná scéna s pokutováním od dopravních policistů. Ale za víc jak *** to nestojí.

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

V podstatě průměr, ale za herecké obsazení, dialogy, správně uhozenou zápletku a hlavně za originálně ztvárněné přesuny letadlem jednu hvězdu přidávám.

Ayla z kmene medvědů (1986)

Americká variace na Annaudův Boj o oheň s "ošklivou" Hannahovou, medvědí hvězdou Bartem a tehdy ještě nerežírujícím de Bontem za kamerou. Solidní příběh, masky, zvířata, herecké výkony a hlavně kamera, ale přece jenom tomu cosi chybělo. 70 %, ale tady zaokrouhlím dolů.

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Lehce infantilní téma (ztracený mimozemšťánek) je bohatě vyváženo četnými aardmanovskými gagy a vtipnými odkazy na nejrůznější sci-fi klasiku (E.T., Blízká setkání třetího druhu, Číslo 5 žije, Contact, Akta X...). Utajené základně jsem se vydržel smát skoro po celý zbytek filmu :-)

Slunovrat (2019)

Mysteriózní americko-švédský horor točený v Maďarsku mě příjemně překvapil neotřelým námětem, atmosférou a hlavně vymazlenou kamerou. Navzdory očekávání došlo v u nás uváděné verzi toliko k jedinému sexuálnímu styku, ovšem o to bizarnějšímu. Bezprostředně po shlédnutí jsem měl pocit, že tu nebyl dostatečně vysvětlený ani příliš provázaný začátek s koncem. Po následném přečtení spoilerů jsem uznal, že jsem nepobral všechny souvislosti a odkazy, takže si to nejspíš dám ještě jednou, ideálně na velkém plátně. V neposlední řadě příjemně překvapil uměřený překlad Františka Fuky.

Láska natvrdo (2023)

Zajímavý a relativně zdařilý mix "domácích" Kalhot v pozoru a amerických teenagerovských filmů typu Báječná chvíle (či na Netflixu nedávno premiérová Ať to stojí, co to stojí). Krátká minipřehlídka 50 (??) ženských přirození je zde zcela originální :-) A kamarádku, jakou měl hlavní hrdina, by chtěl v jeho věku určitě každý :-) Na to, že jde o německý film, musím jít o jednu hvězdu nad průměr.

Protigangová brigáda (1966)

Solidní kriminálka, kterou Borderie a Hossein stihli natočit uprostřed své série o Angelice. Knižní předlohu napsal stejný autor jako u Sicilského klanu. Na svou dobu poměrně moderní a neotřelé. Zajímavá zápletka, nezvyklá role Michela Galabrua (pro změnu uprostřed své původní série o četnících). Vyčištěná kopie dostupná na Netflixu působí, jako by byl film natočený klidně o 20 let později. Vadili mi jen přehrávající Préjean a Creton.

Suprákovi (2022)

Severská variace na pixarovské Úžasňáky nepostrádá vtip, originální nápady střídající odkazy na různé inspirační zdroje a také comicsový vizuál, okoukaný možná u našich Čtyř vražd stačí, drahoušku :-) Schodišťově-kočárková variace na Křižník Potěmkin (potažmo Neúplatné či Bláznivou střelu) mě hned na začátku dostala :-) Sympatická je i střídmá stopáž. Dle mého soudu lze klidně doporučit i dospělým.