• Krátkometrážní

Glorious (2022)

Po dlhej ceste zastaví Wes na odpočívadle. Jeho vzťah sa nedávno rozpadol, takže sa poriadne opije. Následne skončí na toaletách, kde sa mu prihovorí tajomný hlas spoza steny. Ten tvrdí, že je bytosťou z vesmíru. Wes je jediný, kto môže tejto entite pomôcť splniť jej plán. - Klasický horor od Shudderu. Teda dobre znejúci námet, ale nekvalitné prevedenie. Snaží sa to čo najviac priblížiť Lovecraftovi, ale to je ťažký oriešok, na ktorý treba talent a hlavne rozpočet. Ani jedno z toho tu nie je, takže výsledkom je len zlátanina, ktorá vo finále neponúkne nič navyše. Scéna s vpichom do gloryhole ale poriadne pobavila, takže aspoň slabšie dve.

Grimcutty (2022)

Grimcutty je strašidelná internetová bytosť, ktorá sa stane virálom po tom, čo malý chlapec pod jej vplyvom údajne dobodal svoju matku. Keď začnú v malom mestečku pribúdať pobodaní tínedžeri, je jasné, že internetová legenda ožila a bude ťažké ju zastaviť. - Presne ten typ moderného hororu, ktorý nemusím. Každá scéna so strašiakom ma totiž prinúti rozmýšlať, či som totožnú scénu videl v Slender Manovi, Bye Bye Manovi, Truth or Dare alebo ktorejkolvek ďalšej generickej kravine posledných rokov. A to nie je nikdy dobré. Ako teší ma, že títo tvorcovia, ktorí začínali s krátkometrážnymi snímkami na Crypt TV, sa postupne dostávajú aj k celovečerným snímkom, ale nie vždy to dopadne úplne ideálne. A nanešťastie je tomu tak aj v prípade Grimcutty.

Hádej, kdo je vrah (2022) odpad!

Partia kamarátov sa stretáva v dome jedného z nich. Počas práve prebiehajúcej búrky sa rozhodnú hrať hru Bodies Bodies Bodies, v ktorej je jeden z nich vrahom a ostatní musia odhaliť jeho identitu. Hra sa ale čoskoro zmení na niečo ovela nebezpečnejšie. - Takýto toxický film som už dlho nevidel. Porovnať sa to dá snáď len s Black Christmas z 2019, ale aj ten je oproti tomuto ešte relatívne znesitelný. Toto je absolútna katastrofa bez akéhokolvek významu. Scenár je neuveritelne tupý a aj malé dieťa by dokázalo napísať niečo zmysluplnejšie. O hereckých výkonoch ani nehovorím, hlavne tá dollar store Taissa Farmiga je obrovský fail. Bodies Bodies Bodies je jednoducho ukážkou toho najhoršieho, čo sa dá v moderných hororoch vidieť, a vždy mi je v týchto prípadoch lúto peňazí, ktoré mohli tvorcovia, alebo lepšie povedané aktivisti, radšej poskytnúť luďom s reálnou vášňou k tomuto žánru, ktorí musia organizovať rôzne crowdfundingy, lebo chcú vytvoriť niečo s reálnou esenciou a nie len nejakú zlátaninu, v ktorej ide len o to, aby bola čo najviac super cool, dostatočne woke a hlavne aby postavy používali čo najviac progresívnych buzz words. Malé bezvýznamné plus za hudbu od Disasterpeace.

Halloween končí (2022)

Obyvatelia Haddonfieldu sa stále vyrovnávajú so spúšťou, ktorú po sebe zanechal sériový vrah Michael Myers. Ten ale svoje dielo ani zďaleka nedokončil a je stále odhodlaný zavraždiť Laurie Strode. - Nie je to vyslovene zlé, ale je to tak nekonzistentné a hlavne z hladiska jednej z top hororových sérií ever tak neuspokojivé, že to nemôžem hodnotiť vyššie. Keď ma v deji viac ako hororová stránka zaujme to, ako sa postavy vyrovnávajú s PTSD, nedá sa to nazvať inak, než zlyhaním, teda aspoň čo sa týka žánru. A urobiť z žánrovej ikony houmlesáka žijúceho v kanále, to už je na mňa trochu moc. Nech Michael Myers odpočíva v pokoji. A najlepšie navždy. Ale ako je vidieť na tragickom stave moderného hororu, čoskoro sa zrejme objaví copycat a začne úradovať v sequeloch typu Michael Myers Comes Back, The Ghost of Michael Myers alebo Michael Myers Never Died.

Hellraiser (2022)

Počas krádeže nájdu dvaja lupiči tajomnú kocku, ktorú si vezmú so sebou. Riley ju má pri sebe v čase, keď sa predávkuje, a jej brat, ktorý jej prišiel pomôcť, sa o ňu poreže a následne zmizne. Riley začína zisťovať, že kocka je niečo omnoho temnejšie než len tajomná hračka. - Nový Hellraiser sa nepochybne zaradí medzi to najlepšie, čo na hororovej scéne tento rok vzniklo. Napriek tomu to nehodnotím príliš vysoko, pretože s tým mám podobný problém, ako s Brucknerovým The Ritual. Režijne aj scenáristicky je to špičkovo odvedená práca, ale výsledný dojem u mňa kazia nesympatickí herci. Nezaujali ma ani masky, ktoré mi prišli odfláknuté, ale ďalej už všetko funguje, ako má. Má to atmosféru, potoky krvi a aj záverečný zvrat, ktorý väčšina divákov zrejme odhadne dopredu, ma príjemne prekvapil. Ženské prevedenie Pinheada tiež nebolo zlou volbou, takže som zvedavý, či pribudne aj sequel, pri ktorom by som určite uvítal nové a hlavne sympatickejšie herecké obsadenie. Brucknerov prístup k tejto tematike je svojský a ide o jeden z raritných prípadov, kedy má readaptácia úspešného filmu / knihy svoj význam. Tiež musím pochváliť vydanie na VOD, pretože v kine by to s viac ako dvoma hodinami stopáže ludí až tak nebavilo, čo si našťastie tvorcovia očividne uvedomovali.

Hex (2022)

Partia parašutistov sa pri zoskoku pokúsi o komplikovaný trik s názvom hex. Niečo sa pri ňom ale pokazí a jeden z členov záhadne zmizne. Ostatní taktiež nie sú v bezpečí a začínajú zisťovať, že tento trik bol ich najväčšou životnou chybou. - Pri pohlade na meno scenáristu mi bolo vopred jasné, že to nič svetoborné nebude, ale aj tak ma to už od leta, kedy to malo pôvodne vyjsť, celkom lákalo. Drvivá väčšina rozpočtu tu išla na filmovanie zoskokov, takže na tú hororovú časť už vela prostriedkov nezostalo. Ešte viac ma sklamalo to, že sa v druhej polovici ukáže, že ide o zúfalú vykrádačku jednej z najlepších moderných hororových sérií, ktorá by sa v blízkej budúcnosti mala dočkať šiestej časti. V závere tomu už úplne dochádza dych a stane sa z toho úplne generická báchorka, ktorých každoročne vznikajú v USA stovky. Z tohto mi v hlave zostanú len tie zoskoky, ale kvôli tým horory nepozerám.

Hokus pokus 2 (2022)

Dve tínedžerky počas hallowenskej noci nedopatrením zapália sviečku, ktorá privolá späť sestry Sandersonové. Tie sa ani trochu nezmenili a ich cielom stále zostáva zničenie Salemu a všetkých, ktorí im v minulosti ublížili. - Už týždeň som plánoval, ako tomu dám odpad, pretože som myslel, že pôjde o ďalší remake, ktorý vznikol len preto, aby bol dostatočne woke, keďže sa v pôvodnom filme z 1993 objavili len dve černošky na párty a jedna aziatka vo dverách počas halloweenskeho koledovania. Diverzity tu je teda podla očakávania rozhodne viac, ale výsledný dojem to našťastie nekazí a ide o film, ktorý celkom pekne pokračuje v tom, čo nastolil film pôvodný. Čarodejnice sú stále pôsobivé, kulisy spojené s Halloweenom nádherné a aj nové herečky mi celkom sadli, takže som z tohto pokračovania celkom príjemne prekvapený. Naviac sa vrátil aj Zombie Billy Butcherson v podaní Douga Jonesa, takže ma popravde momentálne mrzí, že som filmu už od ohlásenia neprávom krivdil.

Holky od novin (2022) (seriál)

No ty vole. Ešte viac woke než seriály od Netflixu. A to už je čo povedať. Žáner horor sem zablúdil asi omylom, takže po polovici seriálu končím a zhliadnutie rozhodne nikomu neodporúčam.

HollyBlood (2022)

Po príchode do novej školy sa Javimu zapáči jedno z miestnych dievčat. Najväčšou zálubou tohto dievčaťa je všetko spojené s upírmi a tak sa ju rozhodne zaujať tým, že sa za jedného začne vydávať. V meste je ale taktiež jeden ozajstný upír, ktorý s touto situáciou nie je spokojný. - U hororových komédií zo Španielska je mi vždy lúto vyhodených peňazí, ktoré mohli byť v rámci žánru použité radšej na niečo seriózne. HollyBlood je taká obyčajná teenage story s upírmi a troškou krvi, ktorá ma podobne ako jarný Let the Wrong One In kvôli nesympatickým postavám naprosto minula. V tomto subžánri už je ťažké vymyslieť niečo nové a tak sa tento počin zaradí medzi tie prípady, ktoré vôbec nestoja za pozornosť.

Hounded (2022)

Partia zlodejov prichádza do majestátneho sídla s cielom ukradnúť vzácny predmet. Majitelia ich prichytia pri čine, ale namiesto zavolania polície ich omráčia. Po prebudení lupiči zisťujú, že namiesto jednoduchej cesty k bohatstvu sa pre nich začalo utrpenie. Majitelia domu sa ich totiž chystajú loviť. - Je vidno, že Tommy Boulding sa pri strihaní viacerých pozeratelných indie hororov niečomu priučil. Napriek tomu sa mu tu príliš nedarí pracovať s charaktermi, atmosférou a zlyháva to hlavne na brutalite, bez ktorej sa horory tohto rázu jednoducho nezaobídu. Namiesto poriadneho gore tu majú prednosť nešikovné dialógy a poflakovanie sa lesom. Napriek tomu ho ale odpisovať ešte nebudem, pretože hororová scéna vo Velkej Británii je v posledných rokoch v žalostnom stave a každý s trochou snahy tam môže natočiť niečo, čo to trochu rozpumpuje.