• Krátkometrážní
  • Hudební

Bojovník (2015)

Co to mělo být? Celý snímek čitelný a předvídatelný. Napětí? Pro mne takřka žádné. Drama? Ano, zde se najdou prvky tohoto žánru, ale jen velmi sporadicky (úmrtí manželky, vztah hlavního hrdiny a dcery, návrat na sportovní výsluní - ikdyž i tady reálná smysluplnost pokulhává). Herecké výkony? No myslím, že velmi nepřesvědčivé (většinou strnulé výrazy hovoří za vše). Ne, že by se mi nezamlouval výkon rádoby uvědomělé dětské postavy, ale ostatní herecké výkony moc nestojí za hodnocení. Člověk už si zvykne rok co rok na sportovní drama z okruhu drsnějších sportů (a že některé kousky jsou hodně povedení a vydařené!), ale jestli se bude vznik těchto filmů ubírat tímto směrem, tak ani nebude nutno se s těmito filmy nějak více seznamovat, bude to nuda, klišé, nuda a klišé...

Rychle a zběsile 5 (2011)

Strhující tempo. Napětí. Krásné prostředí Rio de Janeira. Pěkně promyšlený scénář. Pro mne jeden z nejlepších akčních filmů nejen z těchto důvodů. Ve filmu exceluje duo, které za léta přerostlo v kultovní postavy. Navíc hvězdička navíc za oslnující Joradanu Brewster.

Únos Heinekena (2011)

Od prvních okamžiků se první dvě třetiny filmu neskutečně vlečou a dialogy a akce mi nepřipadají příliš nápadité. Přiznávám, že to může být způsobeno i tím, že film jsem sledoval ve slovenském dabingu. Za zmínku tu snad jen stojí scénka jednoho z únosců, který právě jede autem se zkušebním komisařem, jízda se mu zrovna nezadaří a vše si vyříkává pěstně přímo s komisařem (myslím, že si tuto scénku oblíbí skoro každý, kdo měl podobné pocity při své "závěrečné" jízdě). Poslední desítky minut filmu už dostávají jasný spád a divák se už nenudí. Film jistě táhne nahoru silný námět. Soukromým plusem byl pro mne fakt, že jeden z únosců byl dopaden v městečku Den Helden, kde jsem shodou okolností byl minulý měsíc.

Dárce (2014)

Snímek nám ukazuje, jak může vypadat společnost, ve které jsou eliminovány všechny lidské emoce, pocity, konflikty...samozřejmě pro dobro celé společnosti (žádné války a spory). Lidé jsou vlastně takové živé stroje, kdy každý stroj má jasnou společenskou roli. Všichni lidé jsou nepřetržitě sledování a hlídáni. Film ve velmi extrémní podobě ukazuje, kam až může dojít omezení svobody. Kvalitní příběh je doplněný o zajímavé černobílé pojetí, které časem nabírá všech barev, což ve výsledku tvoří zajímavý zážitek. Na filmu bych pouze ubral vyprávění kolem romantické zápletky.

Hněv Titánů (2012)

Film z prostředí řecké mytologie. Tři hvězdy za atmosféru a příběh. A navíc jedna hvězda za Andromedu :)

Běloruský sen (2011)

Dokument se velmi trefně jmenuje Běloruské snění (viz. př. sen). Takhle přesně sněli Češi za minulého režimu o lepším životě, o životě ve svobodě. Nyní už jsou Češi samotným objekty, o kterých sní běloruští lidé (alespoň podle dokumentu). Dlouho mě žádný dokument takhle nezaujal. Všudypřítomná nesvoboda. Obleva. Odvaha. Podzim. Zásah. Normalizace. Diktatura. Z tohoto dokumentu velmi mrazí (zvláště uvědomíme-li si mnohé paralely s českou historickou pamětí). Je jen záhadou, jak je možné, že takovýto režim je stále v chodu a to přímo ve "svobodné" Evropě. Avšak samotní aktéři neztrácejí naději v lepší zítřky. Už nyní se těším (a doufám), že jednou bude natočen další dokument, tentokrát už o pádu režimu v Bělorusku. Velké pozitivum je rozhodně skvělá kamera.

Česká pivní válka (2014)

Že v dokumentu není žádná válka, jak slibuje název? Že v dokumentu není obsaženo srovnání mezi průmyslovými pivovary a minipivovary? Že dokument nemá žádný smysl? Absolutně nesouhlasím. Dokument sleduje tři roviny, kdy každá rovina má jasný spád a určité poselství (kdo nezachytil, může se podívat znovu). Že v dokumentu vystupují samí "Pepíci"? No, asi bych chtěl být taky takový "Pepík", který si může dovolit jet do Jižní Afriky. V dokumentu za jednu z nejzajímavějších věcí vnímam poněkud až groteskní scény a situace z pivařského prostředí, kdy jsem se nejednou velmi pobavil (např. kniha o pivě jednoho z "Pepíků" - Labyrint piva a ráj srdce, načež autor říká, že to je takový Komenský). Navíc v plné kráse se nám ukazuje arogantnost velké společnosti, která vlastní mnoho průmyslových pivovarů. A na závěr můžeme vidět, jak pivařská kultura spujuje lidi po celém světě. K tomuto počinu zkrátku pět hvězd sluší.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Skoro deset let jsem čekal na pokračováni a vyplatilo se. Film je stejná bomba jako vydařená jednička. Skvělá kamera jde ruku v ruce s kvalitním scénářem. Velmi mě potěšil i výběr hlavní herečky Evy Green a musím říci, kdo z Vás by pro ni nevraždil?

Plamen a Citron (2008)

Další film o protinacistickém odboji - tentokrát z Dánska. Film nám odpovídá na otázku, jaké jsou důvody odboje, možnosti ozbrojeného konfrontace, a také jak někteří z odbojářů (ne kladně) dopadají (což můžeme vidět i v samém závěru filmu). Filmu by neuškodila kratší stopáž a lepší výpravnost děje, protože se člověk chvilema ztrácí a unikají zásadní věci - co, proč, jak. Filmu nechybí napětí a akční scény jsou vhodně situovány a natočeny - zvláště poslední heroická scéna. Po shlednutí filmu můžu říci, že jsem opět viděl velmi kvalitně natočený film, který pojednává o válečných letech. Nakonec musím napsat, že nechápu srovnání některých s českými bratry Mašíny. Jedná se o úplně rozdílné historické postavy v absolutně jiných dobových reáliích.

Valkýra (2008)

Jo, zajímavé by bylo říci si, co by bylo, kdyby bylo. Jak by asi válečný vývoj pokračoval dál, kdyby Hitler zahynul? Kolik lidí by nemuselo zemřít? Nebyly by jiné celé evropské dějiny? Ale nyní zpátky. Atentát se nezdařil. Ale tato filmová adaptace, která nám ukazuje události kolem pokusu svrhnout Hitlera se velmi brilantně zdařila. Lépe už to to zrežírovat nešlo. Pozvolné uvedení do děje časem graduje až k velmi napínavému konci. Zkrátka jeden z nejlepších filmů. Škoda jen, že se spyknutí nepodařilo.