Král psanec (2018)

Dobry historicky film, presne za 3,5 hwiezdicky. Takze Statecne srdce dostalo pokracovani. Sice se zde narace ani herecke vykony na nej nechytaji (i kdyz i zde jsou herci ok), ale i tak to bylo na Netflix dobre. Problemem je zde zkratkovitost a stopaz. Napr. ze startu se porad mluvi o Williamu Wallaceovi, ale vubec jeho finalni pocinani neukazou. Vse, co vidime, je jeho leva (prava?) ruka, ktera okamzite vede ke konci primeri. Film ma 121 minut a ukazuje se, ze je to na jeho pribehovou rozmachlost malo. Napr. Statecne srdce bylo snad o hodinu delsi. Zcela paradoxne natocil Netflix prilis kratky rozmachly film - tedy ta sama firma, ktera nema problem roztahat banalni truestory krimi do 4 epizod plnych slizkych internetovych badatelu nebo natocit 70 minutovou krimi epizodu o uplnych idiotech, vykradajicich nejaky bezvyznamny sklady na Floride. Veskrze zajimavy paradox. Mohli se klidne i vice zabyvat vztahem Skota Roberta Bruce a jeho anglicke nevesty, ci lovehate vazbou anglickeho krale na sveho zpupneho syna, hodit tam nejaka intermezza dulezitych souvislosti z minulosti - ja bych se na to s chuti podival.

Slunovrat (2019)

Nesouhlasím s hatery ani s fanboyi :) I přes tu stopáž mě film přišel poutavý, ale realisticky musím uznat, že je to taková originálně natočená hovadina. Zejména je to mnohem více vizuální a lyrický či filozofický film než horor. Dále budu sázet jeden masitý spoiler za druhým. Hlavní problémy filmu: [1] Prostředí samotné. Kamera je záměrně přesvětlená, aby se zdůraznila ona slunovratóznost. Přitom je to (kvůli prachům?) natočené někde v Maďarsku, vzhledem ke kopcům předpokládám v Aggteleku. Má se to odehrávat ve studeném balíkově za polárním kruhem (kde reálně dominuje kombinace rašelinišť, lesů a tundry), ale vesnice je na kameře obehnaná suchomilnými stepními svažitými trávníky jihu mírného pásma. Ráz přírody severního Švédska je ve skutečnosti zcela jiný. Kulisy jsou vyloženě ostentativní, ale to je možná záměrné a vůči celkové atmosféře filmu to není zas tak na škodu. Celkově kulisy působí amatérským dojmem. [2] Hlavní mužský hrdina je fakt dietní a herecky ani ve scénáří nesahá Májové královně ani po kotníky. [3] Film je plný náznaků a easter-eggů (see Youtube), z nichž jsem nezpozoroval ani jediný, ale jde o snůšku hovadin. Např. dva staršinové se jdou rituálně zabít ve věku 72 let, ale před kamerou vidíme mnoho dalších těžkých minimálně sedmdesátníků, kteří si žijí dál, jako by se nechumelilo. Nikomu z amerických studentů nepřijde divné, že jeden po druhém za divných a špatně vysvětlitelných okolností mizí. Ve vsi je signál, ale nikoho nenapadne zavolat policajty, právníky, Batmana nebo Uber. _____ Přesto jsou celková atmosféra, vyznění a způsob vyprávění velmi zajímavé. Pomalé tempo, obskurnost a přesvětelný vizuál mi připomněly film Melancholia od známého dánského úchyláka Von Triera. Severská rustikální mytologie je velmi sofistikovaně ztvárněna, veškeré rituální, sexuální a obětní scény jsou patřičně exponované a úchylné a vcelku úspěšně šokují. Horor (nebo spíš lyrický, psychologický film s nábožensko-filozofickým podtextem) není šablonovitý, lacině-krvavý ani lacině-lekavý, není to nic, co by člověk vyloženě již viděl, a rozhodně nic, nač by zapomněl. Chyby, které by potopily průměrný film od průměrného režiséra, jsou zde i přes tučnou stopáž méně fatální a člověk (jako já) chtě-nechtě "potřebuje" vidět konec, který je relativně originální a otevřený. Mnoho vedlejších linek zůstává nedořečeno, nikdo na konci nezpytuje svědomí, ani nic polopaticky nevysvětluje atp. Škoda toho Maďarska... (3,5*)

D.B. Cooper: Kde je mu konec? (2022) (seriál)

První díl je skvělý, má švih, nenudí a sexy způsobem vysvětluje, jaká pohodička byla lítat ve vzduchu v 70. letech před nástupem komerčního létání a logicky narůstajícím počtem heistů. Druhý díl je naopak naprostý odpad, natahovaný a věnující se harašení skupiny nesympatických předpojatých idiotů - takyvyšetřovatelů. Odszuju Netflix za to, že něco takového odvysílal a schválil, obtěžovat takhle někdo ve dnešním myšlenkovém kvasu třeba mladou hezkou barevnou holku, má tisíce žalob a hejtrů na krku, ale holt šikanovat starého bílého dědka Rackstrawa s divokou minulostí dnes tematicky nikoho nepobuřuje, no. A oni se ještě tuze diví a pokládají to za dílčí důkaz, když se bývalý kriminálník "kupodivu" nechce o minulosti s idioty bavit, konzultuje s právníkem o 106 a zašívá se někde ve dvoře... Neslušnost, seznacechtivost a především naprostý nedostatek faktických důkazů a nic, co by se nedalo označit za pouhou spekulaci. Udělal jsem si jen rámcovou rešerši případu, ale překvapuje mě, že se nikdo nepozastavuje například nad faktem, že drobná odlišnost barvy nebo odstínu očí je prakticky irelevantní díky snadné možnosti záměny, možnosti aplikace speciálních kontaktních čoček apod. Dále dle závěru FBI člověk s domnělým jménem Dan Cooper nemohl být zkušeným parašutistou či vojákem s paragánským výcvikem, protože si počínal zkratovitě a vyskočil z letadla za šílených podmínek s velmi pravděpodobně nefunkčním padákem. Tedy se potenciálně někde vymáznul a umrzl (někdo jej mohl najít, zahrabat a ponechat si prachy, i když ty se v oběhu taky nikdy nenašly, jenom prapodivně v řece), a největším překvapením je, že se nikdy nenašlo tělo/neexistoval profil konkrétního pohřešovaného... Pokud mu v době činu bylo okolo 45 let, pak nemá smysl nahánět dnešní dědky, kteří byli v té době o dekádu či více mladší a celkově vzato by takový pachatel měl být půl na půl již pod drnem, i kdyby ten heist přežil. Vezmeme-li v potah, že ukradl relativně zanedbatelné množství peněz, nikoho nezabil a dokonce propustil drtivou většinu nic netušících rukojmích, jeví se celý případ jako totální mrhání prostředky emerických daňových poplatníků... Holt to chtěli asi uzavřít just for the sake of it. Přitom vstupuje podle mého do hry to samé, co v případu Jacka Rozparovače, a sice bohapustá smůla nebo náhoda, aby byl nalezen nebo dopaden. Cooper byl nepochybně inteligentní, ale nikoli bezchybný, jinak by neskočil do tmy za takových šílených podmínek a už vůbec ne s atrapou padáku:) (Paradoxně - pokud to chcete ještě více zamotat - i volný pád s bugovým padákem lze při určité konstelaci a znalostem přežít!) Rozhodně mu pomohlo, že FBI ztratila ty nedopalky s otisky, které tam tutově byly a které se nějak neobtěžoval vzít s sebou...

Vetřelec ³ (1992)

Prizmatem dvanáctiletého dítěte to byl zaručeně nejlepší akční film všech dob (ze všech zhruba dvanácti viděných), dnes bych tak řekl 4 a půl * z čiré nostalgie. Pozitivem po letech určitě zůstává zvláštně depresivní atmosféra a herecké výkony, což se s časem moc nemění. Z hlediska efektů raně digitální trojka oproti ještě převážně "analogové" dvojce zestárla neskutečně, film místama vypadá jako velmi nepovedený Photoshop na ruských seznamkách, vetřelec je v closeup záběrech děsivý, v běžeckých zdálky braných scénách zase směšný (oblíkli snad nějakého psa) a hlavně pokaždé jiný, jako by jim tam rampusily dva nebo tři odrůdy najednou. V závěru nesmyslně natočená scéna se zastřeleným "85" a lidským Bishopem s natrženým uchem... Hodnotím samozřejmě po mnoha letech slátanou SE verzi.

K zemi hleď! (2021)

Dont look up is the new Absurdistan. DiCaprio v diametrálně odlišné roli, než jej známe, a zase skvělý. Zdatně mu ovšem sekunduje J Lawrence a M Rylance coby korporátní zlo (projevem něco mezi Andy Warholem a Timem Cookem) a nejlepší company man mickeymouse od té doby, co Paul Reiser v osmdesátkách plánoval na zemi zkomercionalizovat alieny. To vše zcela metahumorně zafinancováno Netflixem, jedním z typických trendových molochů 21. století, jehož symbolickou jednu akcii drží i uživatel Ještěřák.

Spartakus (2010) (seriál)

V podstatě kvalitní pornofilm a festival jadrné mluvy, skvěle ale fungujou charaktery, podzápletky a mezilidské vztahy. Kurevský nářez a zároveň i nátěr, tvůrci se s tím vůbec nesrali, špinavá lůza o sebe v každé druhé dronoidní scéně tře údama, rozvášněné krvelačné fanynky nasvalených gladiátorů vyvalujou z hadrsukní svoje špinavé, zacákané visáky, animální gladiátoři s ještě nesrostlýma ranama nakládají doma příliš měkce mrdaným římským paničkám, kámen prcá cihlu, "zapovězená láska" je zde ve zkratce vyobrazena stylem šlohni klíč, odemkni vrátka a vykasej si sukničku, ať je vidět kundičku... Boj, inermezza, některé kulisy a pár dalších speciálních scén jsou (záměrně) zcela divadelní až komiksové, zpočátku to zavánělo diváckým průserem, ale v ludu se vše neskutečně rozjede.

Lajna (2017) (seriál)

Typicky český streamový seriál mileniálskýho střihu (nedělám si iluze, že produkce jiných zemí na jejich oblíbená témata má vyšší úroveň). Když si dělali celou sezónu prdel z Havířova, kde bych mmch. taky nechtěl bydlet, bohatě stačí, že jsem v tom městečku jednoho krásného dne vylezl z mámy, tak to ještě šlo. Ale ty opakující se dementní klišé "vtípky" na Slováky jsou už fakt přes čáru a vesměs cringe a člověk má pak z té trapnosti prokousané rty, jak se stydí. Že 3. řadu koprodukuje JOJka nebo nějaká podobná trapárna je z kategorie "to nevymyslíš". Úplně nejhorší karikatura je ovšem Langmajerova manželka, to je tak hloupý charakter, že mi z toho málem ustupovaly záděry na nohou. Na druhou stranu díl inteview je geniální, vtipný a skvělý. Personifikací samotné hrůzy jsou pak veškeré záběry na ledě, kde v hledišti sedí jenom Suchoš a pár komparzistů a někteří herci mají problém udržet se na bruslích.

Baby Driver (2017)

Pokud vám nevadí, že (1) "mafiánský boss" (po sté ve stejné roli Kevin Spacey) si chodí pro free money ve středně velkém městě (Atlanta) asi tak často jako pro ňamézo do cukrárny, a "Baby" mu dělá pilota "od miminka", ale místní policie (APD) s tím na začátku filmu prakticky nic nedělá a všichni si na základnu vykračují asi tak bezelstně, jako dělňasi na ranní směnu, (2) všichni ostatní zločinci mají výrazně nižší inteligenci nebo alespoň sebekontrolu a (ne)použitelnost v terénu než "Baby" a "boss", ale přesto je to "Baby", kdo je po většinu času v tlupě za otloukánka, přestože je vyobrazen jako zdaleka nejschopnější článek řetězu, avšak díky své poruše se nezapojuje do imbecilních siláckých dialogů, (3) většinu kumpánů hrajou průměrní či podprůměrní herci jako Jon Hamm nebo Eiza Gonzáles, a většina scén s nimi působí spíš cringe dojmem, pak je "Baby Driver" možná filmem pro vás. Mezi silné stránky naopak patří zpracování městských honiček, umně našroubovaný playlist/OST, který doslova prorůstá filmem a štymuje se vším, co leetový "Baby" parkourista/driverek ve filmu zrovna dělá, a celkově efektní kamera a střih, což už je dnes u lepších filmů víceméně konstantou.

Loupeže (2021) (seriál)

Veskrze podařené, jenom to porcování čorek na dva díly je asi zbytečné. Netflix to bere klasicky zeširoka, tedy obeznámením s místním dobovým svérázem, což je poněkud zajímavější u zašitého Kentucky, než u Miami, kterému se věnuje asi jenom každý třetí dokument o šňupu, hajstech a šlápotách... První dvoudíl jsem neviděl. Druhý (Kubánci) byl podle mě od začátku odsouzen k průseru, protože si "mozek" operace vybral extravagantního tlustého hlupáka (který se asi třikrát nechal +- za stejné situace unést a půlku druhého dílu ho oplakávají). Celkově ta familie vypadá jako takoví menší Taliáni z Kmotra, jenže s hlavou zalomenou v řiti. Na to, že se "mozek" operace chlubí, co všechno v TV nenakoukal o FBI, tak opomněl to nejdůležitější, a sice nespolupracovat s amatéry:), no na Goodfellas nebo Heat se asi v rámci "rešerše" nepodíval. Třetí díl (lihovej král) je tak trochu ideový chyták, zlodějina je variace na naši starou dobrou socialistickou kulturu 'kdo nebere v práci, obírá vlastní rodinu' a využívá rapidního (do jisté míry nesmyslného) růstu cen bourbonu v závislosti na stáří pálenky a probíhající módní vlně. Šerif Pat (to nevymyslíš) je neuvěřitelně slizkej ovar co máš špek jak kráva i na zátylku, pričemž si ho před kamerou často mne, jak se mu daný špíček potí, a zaměstnavatel se o pravděpodobném raketovém růstu profitu v závislosti na růstu cen produktů na výplatní pásce předpokládám taky zapomněl pořádně zmínit, takže člověk tady chtě nechtě podlehne fandění "nesprávné straně", ačkoli zaměstnanci jsou v podstatě parta rednecků s banálními zájmy. Jo, kdyby bachratý Pat vyrůstal za pořádného totáče, od začátku by věděl, že pátrání po jediné solitérní úderné skupině v fabrice je zcela mylné, protože tam nejspíš tu a tam pokradávali opravdu všichni. Nakonec ale podlehl volání blížících se hlasových lístečků a porozdával všem ostatním potenciálním zlodějům z likérky imunitu, aby případ "vyřešil". Závěr? Největší problém je, že opravdu mazaní lupiči si nakradli někde v malém, znají rozumnou mez, nejsou zbytečně greedy, nespolupracují a neexponují se s pitomci, nemají o svých zátazích toaleťácky dlouhé záznamy sms či hovorů a rozhodně to o sobě za salvy emocí a jistě i pěkný prachy nevytrubují na Netflixu - nebyli dopadeni.

Ranařky (2021)

K Moxie jsem se dostal pres ctyri nasrane male punkerky The Linda Lindas, ktere jsou bozi, jinak bych na to na Netflixu v zivote neklikl. Ty jsou nakonec asi jedine skutecne pubertacky ve filmu o pubertacich (ktere maji navic zcela nevyznamne cameo), coz je v pripade 10+ let starch hercu "trochu divne". Tema samotne me nijak neurazi, ale ani se me nikterak nedotyka. Proste se nevyzivam v reseni toho, kdo ma jakou barvu kuze nebo co ma v trenkach. Ale zase uznavam, ze kluci na ZS/SS jsou prumerne dost hell. Trochu nechapu zarazeni humor, bo tam skoro zadny nebyl. Ale ze bych se vylozene nudil to taky ne. Ja jsem vlastne hlavne rad, ze jsem nasel The Linda Lindas. Trochu to pripomina se situaci kolem Zmizeni v hotelu Cecil, taky je to na Netflixu, taky to trochu vari z vody a dostala me k tomu makla sexy Asiatka.