Hříšná touha (2020) (seriál)

Krimi thriller a erotika, kombinace, kterou miluji a pokud se to podaří umně spojit, vznikne z toho vzrušující zábava. Vůbec jsem nevěděl, že Maite Perroni i hraje - znám ji jako zpěvačku s podmanivým hlasem, která nazpívala jak rychlejší, tak pomalejší hity. Jako herečka se mi líbila náramně, nicméně nejlepší herecký part si pro sebe uchvátil Erik Hayser. Erotické scény byly sexy a vzrušující a přitom nebyly nijak pobuřující, obscénní či nechutné, všechno vyobrazeno umělecky a decentně. Zápletka byla zamotaná, zvratů navýsost hodně, místy to zavánělo trochu překombinovaností. Celkový dojem je ovšem nadprůměrný a nedivil bych se, kdybychom se dočkali pokračování - domnívám se, že některé otázky ještě nebyly uspokojivě vysvětleny, zvláště ty spojené s dávnou vraždou.

Klec (2019) (TV film)

Skvělé zrežírované, skvěle napsané a skvěle zahrané. Má to až divadelní přesahy, dokázal bych si Klec představit jako jednoaktovku. A z těchto důvodů je pro úspěch filmu nezbytné, aby dva hlavní představitele polodivadelní snímek dokázali utáhnout. O hereckých kvalitách Jiřiny Bohdalové se nemusíme bavit, nanejvýš bych zmínil, že si s ní maskéři museli pohrát, protože ona vypadá mnohem mladší, než jaká je skutečnost. A o Kryštofovi Hádkovi už roky tvrdím, že to nejlepší herec své generace, jenž umí zahrát jak klaďase, k čemuž vybízí jeho laskavý a klukovský zjev, ale také pěkné darebáky, o čemž jsme se mohli už také párkrát přesvědčit. A v případě Klece byl naplno využit jeho potenciál zvládnout obě protichůdné polohy na jedničku. Celkový dojem dotváří vhodná volba vedlejších rolí - Preiss, Švehlík, Dulava, Etzler a Cibulková. Potěšila mě i minirole Karla Smyczka.

Bažina (2018) (seriál)

S Enšpíglem se vždy shodneme, že naši oblíbení Poláci umí natočit skvělé filmy i seriály. Bažina se zařadí do nekonečně dlouhé řady špičkových filmových/seriálových počinů. Malé městečko v malopolském vojvodství skrývající dávná a děsivá tajemství, jež podkresluje temný les, v němž dojde ke dvojnásobné vraždě. Oba novináři jsou více než sympatičtí a když se divák vžije do jejich kůže, nemůže mu být dobře u srdce. Hudební složka se tvůrcům taky náramně povedla.

Velké oči (2014)

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Amy Adams. Je neuvěřitelné, že v rozmezí jednoho roku hrála v tomto filmu stejná herečka jako v American Hustle tu luxusní sexy dračici. O to víc mi trhalo srdce celou stopáž sledovat, jak s tichou, neprůbojnou, introvertní šedou myškou a přitom nadanou malířkou umně manipuluje protřelý podvodník. Nesnáším nespravedlnost a tady jsem musel očima posouvat čas, abych byl konečně svědkem satisfakce. Rozhodně vítám, že hlavní role dopadly tak jak dopadly, lepší dvojku než Waltz a Adams by Burton nenašel. A překvapilo mě to i od Burtona. Kdybych to nevěděl předem, asi bych jméno režiséra neuhodnul ani z ničeho neodvodil - navíc bez dvorních herců. Na konci jsem byl dojatý, ve své výzvě dávám podruhé nejvyšší hodnocení.

Hříšníci - Série 6 (2016) (série)

Emocionální horská dráha, nejlepší seriál posledních let, fantastické výkony a překrásná Emmy Rossum. Asi se u komentářů k tomuto seriálu opakuji, ale nemohu jinak. Shameless je pro mě výjimečném úkazem a zážitky s ním těžko nějaký seriál v následujících týdnech, měsících a letech překoná. Jsem rád, že mám před sebou ještě několik sérií.

Spása (2014)

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Eva Green. Zrovna nedávno jsem se bavil s jedním kamarádem o tom, že žánr westernu je v posledních letech jedním z nejopomíjenějších, ne-li nejopomíjenější vůbec aneb kina nejsou tímto žánrem zaplavena na rozdíl například od sci-fi, fantasy nebo sladkobolných romancí. O to více jsem si vychutnal tuhle dánskou lahůdku. Ostatně, který jiný stát, by se do toho mohl pustit než Dánsko, které dokáže vyprodukovat kvalitní film jakéhokoli žánru, i když samozřejmě nesmím zapomenout na to, že jde o koprodukční snímek, takže to není čistě dánská záležitost. No a moje oblíbená herečka? Sice se děj netočí kolem ní a její postavy, v centru dění je Mads Mikkelsen, potažmo Jeffrey Dean Morgan (vynikající!), ale která jiná herečka by měla zahrát postavu Princezny v takovém kontextu? Jedině Eva! Aspoň jsem měl tu čest vidět ji také někdy nesvlečenou a nemluvnou. A přesto dokázala udělat maximum a krásně hrát očima - kdysi mi někdo říkal, že mám u herců a hereček sledovat oči, při tom, co s nimi svedou, se poznají profíci od amatérů. A Eva hraje vždycky první ligu. Pořád platí, že pro mě jako jedna z mála či jediná naplňuje pojem perverzní krása...

Dabing Street (2018) (seriál)

Dejvické divadlo nemůže téměř nikdy zklamat. Viděl jsem divadelní hru, ale všechny podrobnosti si nepamatuji, něco jsem si vybavil, ale v podstatě jde o divadelní hru rozvedenou v seriál. Za mě naprosto nejlepší díl Vulgarismy s Viktorem Preissem - jak někteří píší, také jsem chcal smíchy. Vidět Viktora Preisse, jak má dabovat debatu o felaci, je k popukání. A netušil jsem kolik synonym se dá vymyslet - jen nevím, když řeknete svojí holce, jestli nechce vypít dědka, jestli pochopí :-D No a další díl, kdy jsem se nejvíc smál, jednoznačně Ceny Františka Filipovského. Paráda Díky za skvělou zábavu. Dejvice navždy!

Riverdale - Season 2 (2017) (série)

Moje guilty pleasure, která po výborné první sérii vygradovala v ještě větší temnotu plnou vražd, záhad, tajemství a kostlivců ve skříni. Předposlední díl série divákovi nenechá ani na minutu vydechnout jak je našlapaný. A pro mě jednoznačně nejlepší postava Betty Cooper aneb andělské obličeje s temnotou v duši miluju :-D Těším se na třetí sérii.

Na dřeň (2012)

Jacques Audiard točí filmy s několikaletými odstupy a to se pak zásadně projevuje na výsledku. Vždy to stojí za to, jde vidět, že si dává pořádně záležet. Na dřeň jsem dlouho odkládal, věděl jsem, že na ten film potřebuji tu správnou náladu. A ta konečně přišla a jsem nadšený. Skvěle napsáno, skvěle zrežírováno, skvěle natočeno. A samozřejmě naprosto úžasně zahráno - u hereckých výkonů Marion Cotillard zažívám filmový orgasmus celkem často a tahle role musí být obsazena tou správnou komplexní herečkou jako je ona. A nepřekvapil mě ani suverénní výkon Matthiase Schoenaertse, jeho postavě je poskytnut možná největší prostor a on se toho zhostil parádně. Jemu doslova ta role sedí jako prdel na hrnec. Jeden z nejrealističtějších filmů, které jsem v poslední době viděl.

Vlastníci (2019)

Na svůj narozeninový den jsem si nemohl zvolit lépe. Kongeniální divadelní hra ve filmovém provedení v podání našich předních hereček a herců, z nichž mýma očima jednoznačně vyniká Klára Melíšková (takový případ chcete na schůzi vlastníků potkat) a Tereza Voříšková (budu jí tak pořád říkat). To neznamená, že ostatní nejsou také výborní, ale tyto dvě si toho Lva skutečně právem zasloužily. Česká tragikomedie a přitom natolik realistická, až to bolí. Bravo, Jiří Havelko...