Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Není co dodat - nejlepší válečnej seriál, co jsem kdy viděl. Jsou tam lepší i horší díly, ale i ty horší jsou pořád na 5 hvězd. Člověk to při koukání úplně prožívá s nima a nestačí se divit, co všechno je možný. Autentičnost je dokonalá a herci uvěřitelnější než prd ve vakuu.

Taxikář (1976)

Do hlavy se mi vryly hlavně 3 záběry - na to jak telefonuje a kamera začne během toho koukat do chodby, kamera připevněná k taxíku za jízdy a pak zeshora na tu závěrečnou spoušť. Taky samotné vytvoření té záverečné spoušti, tzv. vyvrcholení, je udělané na svou dobu pěkně realisticky, to celé podtrhované De Nirovým vzhledem a psychologií, která je budovaná celej film ("Are you talking to me? Are YOU talking to me?!!!"). A kdo zná Apollo 440, tak jistě zaznamenal: "And now back to the Gene Krupa's syncopated style..." Je škoda, že v tom kině byla ta pornoscéna rozmlžená, ale není se co divit - to by tehdejší divák asi nerozdejchal. Ještě musím vyzdvihnout skvěle padnoucí hudbu, která dávala De Nirovejm monologům ultra-atmosférickej podtón. Ty monology celkově jsou to nejlepší na celým filmu (teda aspoň takhle s postupem času to oceňuju víc, než když jsem to viděl poprvé). Celkově se ten film dá taky chápat jako pocta žlutejm taxíkům - všechny záběry na ně by klidně mohly působit samostatně jako uměleckej obraz. Ale to nejlepší je psychologickej vývoj postavy Travise Bicklea. Dál se tam člověk třeba dozví, že RC Cola ve skutečnosti znamená Royal Crown Cola. "Loneliness has followed me my whole life. Everywhere. In bars, in cars, sidewalks, stores, everywhere. There's no escape. I'm God's lonely man." nebo "Now, I see it clearly. My whole life is pointed in one direction. I see that now. There never has been any choice for me." - nezapomenutelné. A zdařile použité třeba v Jens - The Choice nebo v Blu Mar Ten - God's Lonely Man...

Zběsilost v srdci (1990)

Jeden z nejlepších, né-li uplně nejlepší, film od Davida Lynche. Cageova životní role (druhá životní role byla ta v Polibku upíra). Postavy, který byste nevymysleli. Obzvlášť Dafoeův mexickej režisér porna s tlusťoškama Bobby Peru je nevídanej a jeho osud ještě nevídanější, chch. Ale nemůžu mu nadržovat, protože takovejch tam je víc. Doporučuju všema deseti. Doporučuje 10 z 10 stomatologů, onkologů a psychologů. Kdo neviděl, přichází o hromadu filmové legendární historie... 2022: ani po letech to neztratilo vůbec nic. Je to prostě nadčasový film.

Sedm (1995)

Jednoznačně nejlepší krimoška typu "hledá se masovej vrah". Spoilerek a zároveň otázka zní: zdá se mi to, nebo existuje verze, kde obsah krabice ukážou? Teď po letech jsem to viděl tak potřetí a furt mám takovej dojem, že to vystřihli.

Rychle a zběsile 2 (2003)

Negerštější. Samej hip-hop, negři, afra, copánky a řetězy na krkách. Efekty při použití NOS jsou jak kdyby jeli rychlostí Mach3. Ta Devon Aoki má hodně zajímavej obličej - jak z videoklipa Aerials od System of a Down. Příběh byl dost strastiplnej a hlavně plnej béčka. Jó, pěkný auta, pěkný holky, ale nerajcovalo mě to.