• Krátkometrážní

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Priam až nechutná zmes všetkého klišé vo filme a počítačových hrách, nevkusnej hudby a takmer nefunkčného humoru. To všetko v príliš urýchlenom móde. Ak mal byť "Vtipný Ready player one" , tak bohužiaľ sa neblíži ani k jednému, ani k druhému. Nerozumiem ako môže niekto toto nazývať filmom roka...

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Kórejci si po úspechu Parazita zaumienili, že po vzore La Casa de Papel vytvoria ďalší "exotický" Netflixovský hit-fenomén. A z veľkej časti sa im to podarilo. Jemné zmeny a pochybnosti charakteru hlavnej postavy umocňuje zmena jeho hereckého umenia. Celkovo mám pocit že sa v posledných epizódach presúvame z Kórei skôr na západný kontinent, čo sa prejavuje hneď na niekoľkých frontoch, ale spoilery radšej vynechám... Celkovo squid game funguje najmä na úrovni dramatických situácii, konfliktoch a postavách. Jeho myšlienka je veľmi, ale veľmi triviálna, čo sa síce dalo očakávať, nepozeráme Parazita... Ale predsa. Každopádne pokiaľ viete do čoho idete a pozeráte to ako kvalitnejší, ale stále predsa mainstream, tak vás nemá čo príliš nahnevať.

Total Recall (1990)

Keď sa Schwarzenegger stane klenotom filmu...

Noc hrůzy (1985)

Skvelý early horror-comedy filmík, ktorý najmä svojimi príšernými hereckými výkonmi, ale tak isto kamerovými a strihovými postupmi pobaví každého fanúšika tohoto mix-žánru. 80tky ma často krát tešia a inak tomu nie je ani tu. Úplne ale rozumiem ľuďom, ktorí sa na vlnu Fright night nenaladia.

Elita - Ander (2020) (epizoda)

Taková standardní epizoda :)

Slečna bestie (2020)

To hranie sa s konvenciami a odkazmi na pravidlá slasheru a pár popkultúrnych odkazov potešili. Čakal som však toho o čosi viac, rovnako tak ako som čakal, že sa budem omnoho viac smiať, usmievať, uškŕňať. Nestalo sa. Po všetkých stránkach veľmi priemerný film, slasher, horror comedy.

Čas (2021)

Old je možné ako mnohé Shyove filmy rozdeliť na dve časti. Tá prvá, ktorej väčšinu je zaujímavé sledovať a ponúkne aj pár podnetov na zamyslenie. Prvá, v ktorej ukazuje umnú kompozíciu záberov, s ktorej odchádzajú pomocou pomalých švenkov a krúženia kamery postavy zo záberov, čo pôsobí veľmi znepokojivo. (Záber odhalenia hluchoty na jedno ucho mi určite zostane v pamäti). Shyamalan je výborný režisér, to už dávno vieme. Škoda že po stránke scenára nepodáva vyrovnanejšie výkony. V druhej časti prichádza zvrat, ktorému však chýba údernosť a akosi mi stále behá po rozume, že mohol byť o čosi iný, zaujímavejší, podnetnejší pre zamyslenie sa. Aj napriek tomu bol old zaujímavý a iný kino zážitok, po dlhej dobe a z kina som síce odchádzal tak trochu "rozpoltený", ale pomerne spokojný. Slušné 3*.

Elita - Lu (2020) (epizoda)

Už to snáď ani nemá zmysel komentovať. Dopozerať to je stále väčší pain a strata času.

Elita - Cayetana a Valerio (2020) (epizoda)

Kto by bol povedal, že sa podarí tvorcom odrovnať sériu tak rýchlo. Predstavte si všetko, čo kedy v Elite nefungovalo a zásobte dvomi. Dostanete túto epizódu. Kde nefunguje takmer nič. Vzťahy sa umelo zapletajú, s úplne chabými motiváciami, až je to na palicu. Dramaturgicky to vôbec nefunguje. Behom polovice epizódy dokáže postava zmeniť úplne svoje zásady a opäť v podstate pre nič. Lokačky a situácie sa stále opakujú. Kostýmy komentovať ani nejdem, ale tie uniformy by som najradšej podpálil. A v neposlednom rade je ústredný motív nezaujímavý. Tvorcovia mlátia prázdnu slamu... Ak to takto bude pokračovať, budú ju mlátiť v smetnom koši.

Elita - Samuel a Guzmán (2020) (epizoda)

Platí to, čo som povedal v predchádzajúcom komentári. Elita má stále zopár zaujímavých, alebo skôr funkčných ľudských momentov, to však nestačí. Jednoznačne stráca dych.