• Krátkometrážní

V žáru noci (1967)

Tady by slušela delší stopáž, která se bude víc zabývat detektivní stránkou věci. Bez toho není film detektivkou s rasistickým přesahem, ale filmem o rasismu v atmosféře vyšetřování vraždy, která je silně nevýrazná (styl Vražd v Midsomeru) a způsob jejího řešení silně pokulhávající. Po technické stránce libové, herci to zahráli luxusně, akorát mě štval Steiger jak furt vehementně žvejkal.

Kobra (1986)

Jak je Slyův scénář tuctový, postava Cobry infantilní a hlášky křečovité a superdebilní (je tam asi tak jedna dobrá), Cosmatosova režie je až na pár míst naprosto úchvatná a stylová a hraje do toho klasickej osmdesátkovej synthpop (stylu Depeche Mode, Pet Shop Boys) krásně zapadající i do prostředí ocelárny, kde se odehraje finální zápas s jedním z nejšílenějších záporáků filmového plátna. A Brigitte Nielsen je sexy.

Fanfán Tulipán (1952)

Celou dobu jsem koukal Gině do výstřihu :) 3,5*

Fixed Bayonets! (1951)

Pokud se vám líbila Steel Helmet, Fixed Bayonets vás nezklamou. Další Fullerova psychologická studiovka o válce v Koreji, se známými herci, však tentokrát s hutnější atmosférou - mráz, sníh, soutěska, jeskyně, detailní záběry obličejů, kamera se třese při výbuších. Fuller prodlužuje záběry a obchází kamerou dokola stísněný prostor, používá fóry, ale mnohdy ne příliš úspěšně a slušně buduje napětí. Za mě dobrý. Btw. první filmová (leč malá) role Jamese Deana.

Velký žal (1966)

Libové. Politické pasáže za mě trochu drhnou, ale akce je napínavá, film nenudí a Kirk baví, protože jednou za čas nasolí hodně stylovej výrok. Navíc vzácně zpracovávané téma Izraelské války je přesné, atraktivní a informativní. K režijní stránce Velkého žalu mám akorát otázku proč, když Shavelson měl k dispozici ty prostory co měl, cítil potřebu natočit zbytečný záběry ve studiu před plátnem??

Oběti války (1989)

Působivé a originální. De Palma nezapře své režijní klenoty (zpomalené scény, děj v pozadí, kamerové pohledy). Škoda jen, že Michael J. Fox nehrál ve více vážnějších rolích, neboť faaakt dobře umí. A škoda, že ten film není delší.

Air Force One (1997)

Ford dělá celou stopáž megadržky, mluví rusky, kouká na fotbal, visí z letadla, visí na laně, vykotlí letadlo od záporáků, řídí letadlo, na zemi svítí lidi svíčkama a celou dobu do toho hraje kýčovitá hudba. Není to však moc vtipné, byť by se to dalo výčtem hustopřísnokrutostí čekat. Efekty jsou strašlivý, že to snad dělali v Malování. Ale nejvíc nezvládnuté jsou pasáže z Bílého domu nebo odkudže, protože tam jenom blbě stojí lidi co si čtou nějaký papíry a jenom vyplňujou prostor. Průser.

Přejezd Cassandra (1976)

Brilantně natočeno (kamera!), atmosféra na jedničku, hudba od Jerryho Goldsmithe je úžasná (ty čtyři tóny za sebou, které jsem mu omylem ukradl nikdy nezapomenu), co jméno, to perla. O to víc je smutný kolik nesmyslností (místy až na facepalm) se tu dá najít a to nemluvím o těch efektech - natáčet v ''76 něco před plátnem je ostuda.

Člen klanu (1974)

Klansman mě poněkud zklamal. Hlavně po režijní stránce netáhl, čímž nechci říci, že nudil, ale "hobloval na sucho". Atmosféru emocí neztrácel, ale děsivě jí ředil, pomalejší tempo tomu nesedlo. Zvedám palec pro jasně viditelné stopy Samuela Fullera (režiséra Steel Helmet, Pickup on South Street nebo Shock Corridor) ve scénáři - násilí je tady skutečně "luxusní" a bolí. Akorát scéna kde Richard Burton zničí půlku stanice je hloupá. Správnej tah má film až v samotném implicitním vyústění. Btw. je vtipný vidět hodnocení na imdb - 4.8 a odsuzování za jeden z nejhorších filmů.

Hluboké hrdlo (1972)

I když Deep Throat už v dnešní době jako porno nefunguje, furt je to víc "vzrušující" záležitost než Italský hřebec se Stallonem a ani to neni tak zkurveně natočený. Navíc hlášky stylu "Okna potřebujou taky vyleštit", "Chceš orgasmus nebo zbořit město" nebo už profláknuté koule v uších společně s dějem prsklým na papír, odkud je cítit vychechtaná nálada tvůrců, jsou prostě nezapomenutelně vtipný. Nehledě na to, že hudební doprovod rulezzz - když se někdo udělá tak bublá voda a úvodní melodie je kouzelná. :D