Spotlight (2015)

Silna tema ktora si zasluzi svoj spotlight a som rad ze mu ho Oscary dozicili. Rozpravane s citom k obetiam a lahkostou, ktorou som napato sledoval ako velke clanky nevznikaju dni ci tyzdne ale roky. Skvele vykony a dobry scenar ktory udrzal pozornost tohoto konverzcneho snimku. Postavy pocas rozhovorov aspon kracali a kamera sa hybala, z coho by sa mal poucit Spielberg ked bude nabuduce robit nieco ako jeho neskutocne nudny Lincoln. Spotlight je sviezy a hlavne socialne a politicky dolezity. Tento rok by som ho prirovnal k The Big Short po ktorom som tiez z kina odchadzal s myslienkami o fungovani dnesneho sveta. Velmi ma potesila lahkost konca, kedy nebolo nic prehravane a natahovane o co bol zaver silnejsi a symbolickejsi.

Osm hrozných (2015)

Tarantino v interview s Paul Thomas Andersonom spomenul ako sa Kubrickova 2001: A Space Odyssay celu prvu polovicu dlho rozbieha a nic sa nadeje, ze rozjazd pride az v druhej polke s prichodom HALa. Tuto strukturu presne okopiroval vo svojom mrazivom Hateful Eight no neviem ci tento slow pacing funguje tak ako fungoval v roku 1968. Film je dlhy a rozvlacneny, dokonca aj postavy rozpravaju pomaly vychutnavajuc si kazde slovo z dnes uz tak slavneho Tarantinovho dialogu. Stale je to quotable, stale je to vtipne, no necitil som take napatie ako ked som prvy krat videl tavern scene v Inglourious Basterds. Nieje to tak dobrodruzne a visceralne ako Django Unchained. Je tam citit jeho ego a ako sam povedal, pri Hateful Eight nejde o to kolko zarobi ale o tu experience. A verim ze aj on aj jeho nahajpovany fanuskovia si uzili este dlhsiu verziu filmu na road show ale v komercnom kine to bolo umorne. Je to plne over the top hereckych vykonov ktore mozu fungovat asi jedine v Tarantinovom Univerze no nie je to lepsie ako jeho 2 predchadzajuce "historicke" filmy. Podobny Film: The Thing Well, you better shit another pistol out your ass! 'Cause if you don't throw one out here in the next two seconds, we gon' kill this bitch!

Grimsby (2016)

Pojem nechutne hlupy humor nabera novy rozmer a Sacha Baron Cohen po slabom Diktatorovi zase boduje. Sanky sa v kine natriasali ako na Deadpoolovi a to bola sala poloprazdna. Je to vikendova jednohubka pre masy no tie sceny s clovekom zostanu este dlho. Podobny Film: American Pie Beta House

Ave, Caesar! (2016)

Jeden parik urpostred filmu jendoducho odisiel ale tak trochu im rozumiem. Trailer sa tvaril ze to bude komedialna Coenovka na styl Intolerable Cruelty/Burn After Reading lenze film je skor na styl Serious Man ci Inside Llewyn Davis no povedal by som ze ma nadchol menej nez tie dva. Rozvlacneny, pomaly a i ked skryva vela velkych tem, kapitalizmus, komunizmus, nabozenstvo, autorita, little man/big man, tento film rozhodne nieje "for the little guy" ako hovoria vo filme. Ked sa clovek usadi a necha film viest ho svojim tempom tak sa da na to naladit a uzit is tuto Coenovsku absurditu no nebol som jediny kto pocas filmu akosi vysiel z deja a uvedomil si realitu, ze sedi v temnej sale s cudzimi ludmi. Dobry film do Coenovskej kolekcie ale urcite nie jeden z ich silnejsich snimkov ktore by som si rad pozeral znovu a znovu. Podobny Film: Serious Man