Bůh masakru (2011)

Divadlo divadlu, film umění filmovému. Málokdy obé zkombinujeme natolik, abychom dostali uspokojivý tvar. Carnage je jeden z mnoha příkladů: dokážete si představit "ogrcaného Kokoschku" naživo v divadle?:-) Vůbec by se smyly toporné a nevěrohodné momenty (ustavičně návraty do bytu) a hra Yasminy Rezy by kvetla tam, kde má. Odhlédnu-li od formální stranky díla, tak musím přiznat, že jsem se bavila a těch 80 minut jsem si s tou úžasnou čtverkou užila. Zbytečný film? Ne, jen zapomenutelný.

Apocalypto (2006)

Apocalypto chce být vším možným, ale vlastně neví, co to "všechno možné" znamená a kam ho "to" navádí. Snažme se k filmu přiřadit vhodný žánr a zjistíme, že neuspokojuje žádné zařazení, a tím i potřeby diváka. Nefunguje jako akční, příběhový ani historický film. Gibson běhěm přetažené stopáže kličkuje od jednoho k druhému. Citlivka jak já se paradoxně nudila během první hodiny poznávání hlavních protagonistů. Nač tato expozice? S protagonisty se stejně nesjednotíte, neprožíváte děj skrze jejich osud. Naopak jsem si "užívala" drastické scény obětování nebo obraz s jaguárem. Jakékoli umělecké dílo reflektující mayskou civilizaci nemůže neukázat jejich život bez těchto násilných autencit. Byly součástí jejich životů, proto nás Mayové a jejich kultura fascinují. Nevidím, proč by měly být násilně scény předmětem kritiky. Klobouk dolů před Melem Gibsonem, že sáhl po této látce, nechal herce mluvit původním jazykem, oblékl je do nádherných kostýmů. Škoda jen, že to nestačí. Pokud chcete plytkou podívanou, there you go! Má představa o filmu? Jednoduché zjednodušit, zbavit se příběhu, zkrátit a jen se kochat obrazy. Ptám se, ptám: "Nebylo by úžasné, když by nám film nebyl překládán?"

Černobílý svět (2011)

Když jsem v půli roku 2011 uviděla trailer na The Help - řekla jsem si, že to bude něco pro mě - velká myšlenka, odvážný příběh, americký kýč, úžasné ženské hrdinky i herečky a kapesníky s sebou. A já dostala to, co jsem očekávala. Avšak nic moc navrch. Mám na mysli, že nepociťuji u sebe, jako u diváka žádný vývoj, ten mi vlastně chybí i u postav, jsou bez třetích rozměrů, viz. skvělá scéna připálených kuřat nám o povaze Minny napovídá trošku víc:-) Překlad českého distributora jakoby nereflektoval pouze tématickou rovinu, ale bohužel i tu charakterovou. Máme tu skupinu utiskovaných, lehce idealizovaných Afroameričanek a proti nim bandu neschopných, frigidních bělošek, jejichž vůdkyně je neživotná mrcha. U hrdinů jsem postrádala i moment probuzení, uvědomění si oněch hodnot, o které tu celou dobu jde. Je zde jen ten nádherný výkřik pravdy, který je tolik osvobozující a srdce se dotýkající. Hell is other people aneb Filmů o lidskosti a bohulibých tématech není nikdy dost:-) Zahřeje, potěší, nestrhne. PS: když Oscar, tak pro Violu Davis.

Zkažená úča (2011)

Já jsem nakonec docela překvapena. Ona to není chytrá komedie, ale má celou řádku "propracovaných" postav a ona se ta situační komika nějak tak vrství. Je to amorální, ale zase bych neřekla .. tupé. Asi je to cheesy, ale Jason Segel je matroš a Justin Timberlake opravdu legrační v roli svého.. protějšku:-)

Jimmy Carr: Comedian (2007) (TV film)

Asi bych ke všem jeho shows měla napsat to samé! Ale Jimmy Carr je naprosto neuvěřitelný! Z mých oblíbených britských komiků jako Dylan Moran, Bill Bailey nebo Tim Minchin je nejdrsnější! Ale já mu to beru a co víc, žeru! Chápu, že ho někteří neakceptují, ale pro mě je to pan Někdo a měla jsem to štěstí ho vidět live a dokonce se s ním setkat! Životní zážitek!

Rob Roy (1995)

Robovi jsem se vyhýbala, protože jsem sama byla přesvědčena o tom, že je to je film parazitující na Statečném srdci. Už si to nemyslím. Snímek se válí v průměru díky americké mlze klišé, kýči, "černobílosti" a délce. Naštěstí se většinu času pohybuje nad zelenými skotskými horami. Zkrátka si myslím, že o legendách by měli točit domácí. Přes zmíněnou průhlednost a předvídatelnost ke mně film promluvil opravdově. Čest hlavních hrdinů není jen v jejich replikách, ona je jejich vduchem. Přičtěte si kameru, střih ("krásný" prostřih vraždy a vesnické slavnosti, resp. naděje kontra její rychlý zánik), příjemnou hudbu a sympaticky smyslný pár v popředí - vyjde vám příjemné pokoukání. Když si to umocníte přítomností Tima Rotha, myslím, že jsme mimo oblast průměrného filmu. Jeho bestiální Cunningham se vám vryje do paměti asi nejvíce.

Nezapomeň na mě (2010)

Nemyslím si, že Remember me je slaďák bez potenciálu. Je to romantické, místy ploché, ale mě spíš obtěžovala ustavičná agrese a výbuchy hlavních postav. Onen potenciál se jen nezdá být využit, nebo je jím naopak plýtváno, ale rozhodně jej nezatracuji ... pro drobné motivy, pro malé myšlenky... ale já je tam vidím a vnímám, a proto byl tento film docela příjemným pokoukáním. Ohledně konce jsem byla bohužel obeznámena předem, každopádně mi nepřipadá samoúčelný.

Jako malé děti (2006)

Hm, film podle mého gusta. Vztahová piplanina ze života: legrační, hluboká, ironická, hořká, bolavá - to je vždy voda na můj mlýn:-) Jediné, co můžu vytknout je trošku stopáž, ale jinak silný vhled do malého velkého života na předměstí: s báječnou Kate "Bovaryovou" se sjednotí nejeden z nás, Jennifer je trošku upozadněná a postava místního "úchyla" je tak neuvěřitelně delikátně napsaná a skvěle zahraná, že nad tím plným počtem neváhám.Jsem překvapena a rozhodně mám nad čím přemýšlet. Díky za komentáře: kleopatra, Lima

Bratři (2009)

Velmi silný námět už méně silného snímku!