Kumo no mukó, jakusoku no bašo (2004)

Romantika. Tenhle film je čistá romantika. Trošku okořeněná napětím, které se týká hrozící války mezi Severem a Jihem (nepříjemný odkaz na Studenou válku) a změn reality, které vyvolává Věž a které mohou zničit celý svět. Je to velmi emotivní dílo, plné nádherných, působivých a někdy trochu smutných obrazů (takové ty skoro až kýčovité věci: západy slunce, nadýchaná oblaka, v dešti utopené město,...), to vše podkreslené klavírní hudbou. Jak již napsali jiní, kresba je velmi profesionální, každý detail propracovaný. Osobně na mě dost zapůsobil příběh dospívajících dětí, které se snaží naplnit své sny a lásky, přestože svět kolem nich se žene dozáhuby. A myšlenka, že sny jsou vizemi z jiných, paralelních realit, je hodně zajímavá. Vhodné pro melancholiky, snílky a milence :-)

Beowulf: Král barbarů (2005)

Tenhle film je lahůdka pro znalce původního staroanglického hrdinského eposu "Beowulf" a milovníky vikingské kultury. Všem ostatním doporučuji raději věnovat pozornost holywoodskému akčňáku VIKINGOVÉ (The 13th Warrior), kde je velmi podobný námět oblečen do mnohem stravitelnějšího kabátku. V porovnání s VIKINGAMA působí Beowulf & Grendel trochu zanedbaně. Síň krále Hrothgara, kde řádí Grendel, vypadá jako stodola vedle impozantní stavby krále (také Hrothgara) z VIKINGŮ; zatímco 12 bojovníků má tak mohutné válečné oře, že jim arabský hřebec připomíná psa, jezdí Beowulfova družina na malých severských konících. Co na tom, že je to historicky věrnější - vypadá to chudě. Málokdo z diváků totiž ocení všechny ty skvostné detaily, které dělají film Beowulf & Grendel zajímavým. Například taková přilba krále Hrothgara, evidentně inspirovaná dochovanou helmou ze Sutton Hoo, tak zvanou "Grim-Helm", nebo přímé citace z eposu, pronášené jedním z Beowulfových mužů. Zrovna tak pouze znalec postřehne a ocení zajímavý záměr tvůrců vysvětlit syntézu křesťanských a pohanských motivů objevující se v eposu tím, že do příběhu přidají známého Irského mnicha Brandana, plavícího se v chatrné bárce k Seveřanům, aby je obrátil na jedinou pravou víru. Takže pro znalce - povinnost, pro ostatní - připravte se na nudu, prázdnotu, bezútěšnost středověké Skandinávie, mlhu a hrstku barbarů v promoklých pláštích s mečema.

Den poté (2004)

Největší přínos tohoto filmu vidím v tom, že v úvodu ukazuje velmi působivě a přesvědčivě, jak vypadá konec lidské civilizace. Napřed "reportáže" ze zemí celého světa devastovaných přírodními živly a pak detailní pohled na vodní a ledové peklo v Severní Americe. Při těch záběrech opravdu mrazí, zvlášť když si člověk uvědomí, že se to celkem snadno může už brzo přihodit. A navíc to není konec světa způsobený nějakými zákeřnými mimozemšťany, na které stačí poslat prezidenta ve stíhačcce nebo atomovou bombu. Je to nová doba ledová, se kterou se prostě nedá absolutně nic udělat.... příštích pár tisíc let.

Den po zítřku (2004) (TV film) odpad!

Naprosto priserne, narvane k prasknuti logickymi nesmysly, nikterak pusobive na pohled a jeste vykradajici THE DAY AFTER TOMORROW.

Cesta na jihozápad (1989)

Ideální pro milovníky starých levných westernů typu Poklad na Stříbrném jezeře. Děj sice není nijak úchvatný, ale celek působí poměrně zajímavě, protože tvůrci dokázali najít Divoký západ v českých exteriérech a čeští herci v rolích drsných pistolníků se také nevidí každý den. Přestřelky, jízda na kánoi po divoké řece, zlatokopecké městečko dýchající marností z hledání zlata, hrdina, co není až tak moc hrdinou a nějaké to morální poučení na konec.