Titanic (1997)

Pro mě jedním slovem: NÁDHERNÉ. Romantická láska ještě více umocňuje onu tragédii, která se tam tenkrát udála. Nejsem žádný diCapriovec, ba naopak, Leonarda opravdu nemusím, ale i výjimka potvrzuje pravidlo a Leonardo zde hraje výborně. Úvod je možná až příliš dlouhý a také nevím, proč byly do filmu vkládány ty typicky americké odlehčující scény a vtipy... Druhá polovina už ovšem nabízí tu pravou podívanou. Divák zde krásně vidí chování jednotlivých lidí, od gentlemanů z první třídy až po ty nejchudší ze samého "dna" společnosti. Rozpoutal se holý boj o život, boháči jsou zde vykresleni jako zbabělci, kdo se však zamyslí, každý chtěl přežít, boháč k tomu ještě měl co nabídnout...Trochu mi také přijde přitažená za vlasy pasáž, kde Rose zachraňuje Jacka, jak bylo řečeno, voda měla asi 2 stupně a tím, že se vylila do lodi, se asi neohřála. I tak patří Titanic k mým oblíbeným filmům a velmi rád se na něj podívám, kdykoli ho některá z našich televizí uvede.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Na jedné straně geniální válečná atmosféra, kterou jsem v jiném válečném filmu neviděl( film vás opravdu přiková na židli, ze které se zvednete až se závěrečnými titulky), jasný důkaz toho, že smrt ve válce může přijít kdekoli a kdykoli a i když si myslíte, že jste přežili všechno, přijde něco, co nepřežijete... Na druhé straně celkem stupidní příběh( osobně jsem nikdy nebyl pro nějaké velké příběhy ve válečných filmech, pokud se skutečně nestaly), který byl navíc docela nezvládnutý historicky. Atlantský val mi zde přišel jako něco, co by prorazila i italská armáda v roce 1938, další postup vojáků proti jednomu osanocenému kulometu byl zajímavou vsuvkou( chápu, že i Američané byli jenom lidi a chtěli se mstít za padlé kamarády, zvlášť, když jim jeden z nich zemřel v náručí, ale střílet zajatce, který jen plní rozkaz byl styl vojáků SS a Rudé armády na východní frontě...), dost laciné mi přišlo, že zajatý voják SS nakonec zastřelil Toma Hankse, který mu vlastně zachránil život a kterého pomstil náš "hrdina" Upham, který si opradu přežít nezasloužil, když ho zastřelit s rukama vzhůru, z Němců zde dělali bandu blbců, na které můžete házet cokoli, kdykoli, jakkoli a vždy je trefíte a zabijete.