Válka světů (2005)

Spielberg and co. asi udělali chybu v tom, že příběh zasadili do současnosti. Děj a zvláště jeho konec je totiž na dnešní dobu až příliš přímočarý, jednoduchý a rychlý, takže žánruznalého diváka nemůže po obsahové stránce ničím překvapit. Navíc je závěr až tak překotný a náhlý, že opravdu doufáte, že pokračování přijde alespoň během závěrečných titulků. Efekty jsou samozřejmě takové, že nerozlišujete mezi realitou a počítačovými triky. Tom Cruise je stále lepší a lepší - co říct víc. Táhne celý film a bez něj by byla Válka světů ještě méně než poloviční. Dakota Fanning je sice hodně talentovaná, ale myslím, že umí víc než jen křičet, kňičet a ječet. Stevene, asi všichni jsme od tebe čekali ne-li opakování Minority Report. Máš na víc než drtivá většina tvých hollywoodských kolegů typu Michael Bay anebo Ronald Emmerich. Bohužel se ti ale díky přehršli patosu a klišé katastrofických filmů podařilo natočit snímek, který jakoby z Bruckheimerova produkčního studia vypadl. S výjimkou toho Toma, který by snad do jejich slátanin nešel. Není to ale až tak hrozné a myslím, že s každým dalším zhlédnutím bude dojem lepší. Je ovšem obrovská škoda, že se Válka světů nestane milníkem kinematografie a zřejmě ani hitem n.1 letošního roku. Před úvodními titulky jsem v to ještě pevně věřila. 4 hvězdy jen kvůli Tomovi a Spielbergovi. PS: Po uplynutí jednoho dne od zhlédnutí filmu musím s potěšením konstatovat, že se začínám těšit, až film uvidím znovu. Možná že u Války světů opravdu platí pravidlo, že čím více, tím lépe. Jelikož v ní opravdu nejde o děj, který je docela chaboučký, přímočarý a v jistém smyslu odhadnutelný, zajímavější je zkoumat dopodrobna, jak je natočena. Navíc je dost zajímavé a poučné přečíst si na film ohlasy, které se na něj začínají množit doma v USA. Většina Američanů na film pohlíží jako na reminiscenci útoků na New York 9/11/01, a díky tomu v něm nalézá veliké množství momentů, kdy vám běhá mráz po zádech, protože svým odkazem přímo bijí do očí. (viz prach na Rayově obličeji atd.) Je možné, že z tohoto pohledu se zážitek z Války světů posune skutečně do zcela jiné roviny. Už se těším

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Nemám slov. Po letech odmítání se na TP koukat - protože jím byla posedlá má spolužačka, kterou jsem nemohla vystát :o) - jsem při nedávné repríze na ČT2 neodolala - a už jsem byla v pasti. Takovýhle prvotřídní mix napětí, thrilleru, hororu, duchařiny, černého humoru a hlavně skutečně geniálních hlášek (většinou znějicích z úst Dalea Coopera) se jen tak nevidí. Navíc s takovým obsazením. Kyle MacLachlan je naprosto neodolatelný a David Duchovny už v životě nedostane tak skvělou roli. A navíc, dlouhovlasí šedovlasí santusáci mi od té doby nahánějí hrůzu. Nejlepší seriál všech dob!! (I když jsem po něm měla většinou těžké spaní.)

Odpočívej v pokoji (2001) (seriál)

VELMI povedený seriál. Asi ne ten nejlepší, ale od Alana Balla se nedá čekat nic špatného. Navíc si myslím, že i přesto, že se Thomas Newman neustále vykrádá a opakuje, titulkový hudební motiv je naprosto strhující. Nejlepší je ale maminka :o)

Přátelé (1994) (seriál) odpad!

Řečeno hezkým anglickým slovíčkem, tohle je naprostý bullshit. Chápu, že tím asi raním mnoho příznivců, ale u seriálů to už prostě chodí tak, že si jeho postavy buď zamilujete, anebo vám nic neříkají. V průběhu let, co Přátelé chodí na ČT1, jsem čas od času kousek zahlédla v televizi, ale nikdy jsem u něj nezůstala sedět déle jak deset minut. Protože to bylo vršení blbostí a rádobyvtipných scének a hlášek dokola a dokola. A myslím si, že s příbývajícími sériemi se už tak ubohá kvalita ještě zhoršovala. PS: Myslím si, že tomu dopomohl i dabing, který mi už vůbec nesedne. Pořád jsem nechápala, co ten Brad na té Jennifer Aniston vidí, a ouha. Jakmile jsem ji slyšela v originále, musela jsem uznat, že umí docela dobře hrát!!!

M*A*S*H (1972) (seriál)

Proboha, jak můžete někdo srovnávat M*A*S*H s Kutilem Timem??? Stejně tak mi přijde mimo stavět vedle sebe seriál a film: pojí je jedině námět a charaktery. Tahle parta ať už v jakémkoli obsazení je podle mě nesrovnatelná s jakoukoli jinou, nejvtipnější, nejpříjemnější a prostě ve všem nejlepší. I díky vynikajícímu dabingu. Jednu dobu jsem byla do Hawkeyeho dokonce zamilovaná: to se mi s žádnou seriálovou postavou opravdu nestalo :o) (Jéžiš, Dale Coopere, promiň, já zapomněla!) A přesně, jak říká většina: na M*A*S*Hi je nádherné právě to, že se na něj můžete dívat pořád dokola a stále je čemu se smát a nad čím se dojímat. PS: někdo z redakce opravte tady nahoře info. Je to k filmu :o)

Million Dollar Baby (2004)

Chápu, že letos módní téma euthanasie připadá mnoha lidem velice palčivé a silné. Chápu, že Clint Eastwood je již starý pán, který má zřejmě zdravotní problémy a (soudě minimálně podle vzhledu a hlasové indispozice) nemá už moc plodných let před sebou. Chápu tedy, proč AMPAS udělila Million Dollar Baby Oscara za nejlepší film a režii a vyzdvihovala jeho sílu a aktuálnost. Nechápu ale, proč na tohle pokrytectví přistoupili i čeští velevážení kritici a stejně jako většina amerických kolegů na film pěli ódy a dávali mu 80 % resp. čtyři hvězdičky a podobně. Na tomhle filmu totiž není zajímavého nic jiného než potenciálně silná herecká trojka Eastwood – Swanková – Freeman. Natož silného, dojemného a osmdesáti procent hodného. V čem má být jeho hodnota??? V první hodině filmu, kdy se neděje nic jiného, než že Hilary poskakuje před pytlem v tělocvičně? Anebo v poslední třetině, kdy leží na lůžku v nemocnici, sípe a kouše si jazyk? Proboha, vždyť je to vykonstruovanost nad vykonstruovanost, ubohost nad ubohost! Navíc příběhů o tom, jak cílevědomá nicka za pomoci zprvu odmítavého trenéra (parťáka, kolegy, kamaráda, lásky) k úspěchu přišla, jsme viděli haldy! A „osudný zvrat událostí“ spočívající v úrazu taky! Ano, dostali jste mě: většinou se jednalo o dramata končící happyendem. V tomto ohledu Million Dollar Baby skutečně vybočuje z řady a v tomto smyslu mu po zásluze patří hollywoodsko-filmový unikát. Ale jinak? Nezlobte se na mne, ale za ty peníze, které Hilary inkasovala, bych si taky dala říct, šla bych do ringu, nechala bych do sebe bušit - a výsledek by byl úplně stejný. Natož ležet v posteli s hadičkami v krku a sípat. (Velké „Nechápu“ č. 2, a to je její Oscar.) Abych tedy učinila nějaký závěr: MDB bylo pro mne obrovským nemilým překvapením a jsem si hodně jistá, že nebýt uznávaného obsazení a Clinta Eastwooda na režisérské sesli, po filmu by neštěkl ani pes a všichni by jej již předem sepsuli za děj přetékajíc těmi nejhoršími klišé, jaké jsou v scenáristickém šuplíku k nalezení. Letec a Ray byli o desítky a desítky tříd lepší!!! Chudáci Martin Scorsese a Annette Bening.

Tygr a drak (2000)

Tygr a drak změnil asijskou kinematografii, stejně tak hollywoodské bojové filmy. A po zásluze. Ačkoli v něm jde o mnohem víc než jen o akční scény, ty jsou prostě dechberoucí - i když nerealistické. Co ovšem z filmu dělá jeden z nejzajímavějších snímků posledního desetiletí, je jeho příběh. Je tak nádherně melancholický, smutný a krásný jako málokterý jiný. Vztah dvou hlavních postav je jeden z nejsilnějších, který kdy byl na plátnech k vidění - a přitom se odehrává jen v pohledech, stisknutích ruky a oné všudypřítomné chemii, která mezi Chow Yun Fatem a Michelle Yeoh funguje naprosto dokonale. Úchvatný, dojemný příběh = úchvatný, dojemný film.

Nuda v Brně (2003)

Neboli čtyři hvězdičky a půl. K dokonalosti mu totiž přebýval podle mého názor příběh s Miroslavem Donutilem, protože v českém filmu je už předonutilováno. A ať hraje kohokoli a ať konečně s brněnským přízvukem, prostě Donutil je Donutil. Příběh Standy a Olinky je ale z rodu těch, které opravdu potěší každého, kdo má srdce na svém místě. V dnešní době, kdy už i čeští filmaři točí své filmy tak, aby se zalíbily americkému publiku, jsou takovéto čisťounké příběhy opravdovým pohlazením na duši. A pokud jsou navíc tak nádherně zahrané, pět Českých lvů je na místě a debaty o tom, jestli je film nudný nebo ne, zcela zcestné.

Láska nebeská (2003)

Moc jsem od filmu nečekala - a taky že se mi moc duchaplné zábavy nedostalo. Nevím, asi mi nesedí "britské romantické komedie", ale snad všechny, které spatřily světlo světa v poslední době, mi připadají úplně přetékajicí všemi možnými žánrovými klišé a podivným humorem, který moc nechápu. Notting Hill, Bridget Jonesová a vlastně i Čtyři svatby... Ano, je v nich pár vtipných scén - ale zbytek je patetismus (odkud se v britském filmu vzal?!) a přehnaná sentimentalita. Mohla bych vlastně říct, že jsem se smála spíše tehdy, když bych měla být "dojata". Trable Liamova asi šestiletého syna s láskou. Haha. Anebo Hugh Grant alias zamilovaný předseda vlády. Jasně. Víte, ona je Anglie narozdíl od Ameriky značně svázaná konvencemi a typickými zvyky, a ministerskými předsedy se nestávají Hugh Grantové (jako v USA). Natož aby se tito předsedové zamilovávali do svých sekretářek a jezdili za nimi domů. Hahaha. No a ty oplzlosti, sexuální scény a závěr na letišti ten nesmysl jen korunovaly!!!

Eva tropí hlouposti (1939)

Nataška je prostě vedle "Janžurky" a "Bohdalky" (obě zamlada) komediální hvězda s velkým H. Tenhle film je její exhibice, a proto ho mám moc ráda. Haaalóóó!