Trestanec (2017)

Lanisterovci nezostávajú nikomu nič dlžný! Chaime sa tohto hesla drží aj v prípade iných snímkov a jeho väzenské zločiny pre vyššie princípy sú divákovi masírované do podvedomia s takou precíznosťou, že ich obhájime skôr, než k nim vôbec príde. Príbeh o tom, ako sa veliteľ zlatých plášťov premenil z obyčajného bankára na skutočnú hlavu väzenského podsvetia, no nekúp to. Kariérny postup par excellence, jeden by mu normálne závidel a pokojne si to s ním vymenil. No veď kde inde by vám ofukovali riť tí, ktorým ju máte ofukovať vy? Kde inde môžete tráviť dni štúdiom, prechádzkami a cvičením? Záleží na tom, že počet kníh je obmedzený? Alebo že máte úplne v pohode po rukách hákové kríže a pritom ste hispánec ako vyšitý, prípadne komu záleží na tom, že tie prechádzky sa obmedzujú na výbeh pre zvieratá v zoo? A takýchto protikladov tam bolo viacero, až ma to prinútilo rozmýšľať či sa mi ten film skôr páčil alebo skôr nepáčil. Asi oboje je pravda a preto, aj napriek mnohým nezmyslom, dávam slušné *** / slovom: tri a pol hviezdy.

El guardián invisible (2017)

Monzúnové dažde v Baskicku nespôsobili zosuvy pôdy, ale zosuvy morálky a tak sa to jeden prehľadný vrah rozhodol poriešiť po svojom. Mohli z toho byť ďalšie Purpurové rieky a celá tá ponurosť zo začiatku tomu celkom pridávala na atmosfére, keby... Ak by scenárista nebol chuj, ktorý svoju záľubu v mytológii umelo vtlačil do dobre rozbehnutej mašiny. Celé to prepojil iba pridrbaným pískaním tesne pred finále, ale inak si to žilo svoj vlastný život a pripadalo mi to, akoby si v strižni pomiešali dva materiály. Takisto roviny z krutej minulosti hlavnej hrdinky, čakal som, že to jej nadstavovanie ruky nad každú obeť sa vysvetlí ako jej paranormalico fantasma xschopnosť, ktorú nadobudla pre vskutku edukatívny prístup jej matere... Nič. A takýchto zbytočných odbočiek tam bolo ešte oveľa viac, čím sa zbytočne naťahovala stopáž, presycoval sa dej a úplne zbytočne sa miatol divák. Ach jaj, a pritom to bolo tak dobre rozbehnuté.

Viking (2016)

Ríšske ministerstvo propagandy, Kremeľ, 2014. Porada ohľadom nového akčného plánu propagandy Impéria. Porade predsedá ríšsky minister propagandy, súdruh Vasiľ Hoaxovič Brainwashingskij. Miňister: Súdruhovia, sledoval som minule veľkú filmovú novinku vo svojom kine - Gladiátor a tiež Kráľovstvo nebeské a aj my musíme vytvoriť niečo podobné. Úradník1: Súdruh miňister, dovoľte, ale súčasná omladina netuší, o čom hovoríte. Dnes sa naplno sťahuje Hra o tróny a Vikingovia. Miňister: Hru o tróny nemusíme natáčať, tú robíme naživo, stačí pozrieť našu balšoj pomoc Krymu, ha ha ha. Všetci: Ha ha ha. Miňister: Ticho! Eto net vtipné, charašo? Všetci: Da, súdruh miňister. Miňister: Što eto ten viking? Úradník1: Eto sevjersky nájazdník, ktorý v tlupe napádal Evropu, tak ako my v 1945 godu i 1968 godu. Miňister: Tišina sabaka! Ešte raz také budem počuť a ty - pizda - skončíš v gulagu! Viem, čo je viking, ale čo je ten viking, ktorého všetci sťahujú?! Úradník1: Aha, no tak, eto o vikingovi - Ragnarovi Lotbrokovi - balšoj kráľovi, ktorý unifičiroval všetkých vikingov a potom plienil imperialistické Anglicko a kapitalistický Paríž. Miňister: (tlieska rukami) No vidíš sabaka, eto náš príbeh. Bude to o Vladimírovi, ktorý je Rus, ale ovládne vikingov a príde ovládnuť aj Kyjev. Úradník1: Súdruh miňister, ale ten Ragnar tam dosť často laškuje s kresťanstvo. Miňister: Eto žiaden problém, aj my už sme s patriarchom balšoj tovarišči, už nepoužívame kostoly ako chlievy, pravda? Všetci: Áno, áno. Miňister: A keď Ragnar má kresťanstvo, aj my ho budeme mať. Vieš čo sabaka, tu máš tak 20 miliónov a sprav to ako v tom seriály, čo všetci sťahujú. Daj tam aj kresťanstvo, aj pohanstvo, daj tam pokojne aj ufónov! Ale nech sa mi to páči a ukazuje to krasnaju Rasiu ako krasivoju, inak vieš čo ťa čaká! Úradník1: (iba nasucho preglgol a prikývol).

La cara oculta (2011)

Svieži vietor zo Španielska a kolónií, aj tak sa dá nazvať tento snímok. A doteraz som sa divil, že všetkým lovcom nacistov to trvalo strašne dlho, kým tie hovädá vypátrali. Už tomu rozumiem a nie je sa čomu čudovať. Rád by som zdôraznil, že ak prežívate film naplno a vytvárate si sympatie či antipatie k jednotlivým postavám, tak v tomto prípade to odporúčam robiť veľmi zdržanlivo. Postavy, ktoré vám budú sympatické postupom času znenávidíte a zase naopak. Takisto u mnohých z nich budete síce rozumieť nejakej tej vnútornej motivácii, tá je, mimochodom, vyskladaná úplne bravúrne, ale aj tak si veľa krát zabijete muchu na čele. A posledné poučenie - každá fantasma môže mať aj racionálne vysvetlenie.

Vetřelec: Covenant (2017)

Mr. Scott nám na staré kolená trošičku zmäkol a jeho najnovší votrelec to naplno dokazuje. Filozofické kecanice o stvorení a hraní sa na Boha, tomu skutočne nesvedčia. V podstate je to asi 1,5 hodinové čakanie, v ktorom sa prakticky nič votrelecké nestane, aby sa to posledných 30 minút zvotrelčilo podľa starých predlôh. Pretože keď boli bohovia ešte krutý a malicherný, zoslali na svet bojovníčku, aby to tým kurvám nechutným poriadne natrela niekde medzi Jupiterom a Alphou Centaury. V každom prípade, bolo to stráviteľnejšie než Prometeus a votrelec sa tu aspoň na nejaký ten moment objavil, ale aj tak to poriadne ničili všetky tie androidné zamyslenia o filozofii, umení a tvorení modifikovaných omylov galaktickej prírody. A tak nemôžem inak, ako prehlásiť obrovské sklamanie, ktoré si viac ako 3 hviezdy nezaslúži (aj tie sú udelené skôr z úcty k votreleckému seniorovi, ktorý sa tu tak minimalisticky preháňal pred kamerou a ešte minimalistickejšie ho bolo cítiť za ňou).

The Wall (2017)

Ďalší minimalistický snímok s vojnovou tematikou a púšťou v poslednom čase. Teda ak môžem The Wall porovnávať s nedávno videným Mine. Tá mizerne postavená stena mala omnoho väčšie grády a ak sa aj dej odohrával na minimálnom priestore s absolútnym minimom postáv, tak to bolo šťavnaté viac než dosť. Áno, debaty obete a lovca miestami nedávali zmysel, ale zas až tak od veci to nebolo. Priebeh s nevideným a neobjavením zlom, o ktorom sme všetci vedeli len vďaka niekoľkým záberom cez jeho ďalekohľad (a kope mŕtvol, samozrejme), ma nesmierne bavil. Som rád, že ho neukázali ani na záver, že zostal skrytý až do konca. Len by ma zaujímalo či mu neodumreli časti tela, čo jedol, kam chodil srať a koľko tam vydržal. Iraku by totiž stačilo zopár takých snajprov a Sadám nemusel dostať dva kubíky na prsia. U mňa lepšie a luxusné tri hviezdy celkom oprávnene.

Masaryk (2016)

Luxusný snímok, o veľmi temných časoch v našich dejinách. Neviem, či hodný až takého bezkonkurenčného ocenenia českých levov, ale to tu už bolo viac krát naznačené. Na druhej strane, dalo sa to aj čakať, keďže ide o národnú záležitosť a to bola celkom iste polovica úspechu. Tú druhú zaručili vynikajúce herecké výkony, skvelá kamera, réžia a takto by som mohol pokračovať do nekonečna. Beneš, Hodža, Masaryk a aj ostatné známe postavy boli namaskovaní, akoby originálom z oka vypadli. Najväčšie zimomriavky som mal pri obrazoch jesennej krízy a mobilizácie. A pri heslovitom vymenovávaní zostanem. Masaryk je dosť ťažký film a divák musí mať aspoň základné historické vedomosti, aby sa v tom nestratil. Inak to je iba nesúvislý blábol z prostredia veľkej politiky. Ak sa v tom divák chce orientovať, tak nevyhnutne potrebuje aspoň prvý stupeň vysokoškolského vzdelania v odbore história. A to je azda najväčší "nedostatok", pretože Masaryk nie je film pre každého. Na druhej strane, čo by sme chceli? Bol to politik a jeho biografia asi nebude o chove arabských koní, že? Takže ten prípadný nedostatok v skutočnosti nie je nedostatkom filmu, ale nedostatkom na strane diváka. Budem optimista a verím, že tápanie ho bude skôr motivovať k štúdiu a záujmu o Masaryka a naše dejiny než k odsúdeniu tohto filmu.

Requiem za sen (2000)

Requiem by bol možno priemerný feťácky film, zas a znova by rozpovedal príbeh ľudí, ktorí zišli z cesty pre chemicky upravený, nelegálne distribuovaný obsah pozemského raja. Lenže, Requiem nie je priemerný. Vďaka netradičnému spracovaniu plnému GoPro záberov, detailov rozširujúcich zreničiek, naturálnych a vulgárnych obrazov ľudskej psychiky a toho perverzného hnoja, ktorý sa nám všetkým tvorí v gebuliach. Niekto pred ním uteká vďaka bielemu prášku, iný kvôli amfetamínovým lentilkám na chudnutie, ďalší prostredníctvom chľastu, cigariet, sexu, automatov alebo jednoducho cez kvantitu zjedenej čokolády. Všetci sme na niečom závislí a ak sa aj zbavíme chľastu, hneď si nájdeme niečo iné, napr. energeťáky, aby sme to tu hlavne nejako dôstojne dožili... Super film, ktorý vo mne vyvoláva presne takéto apokalyptické, skeptické a mizantropské nálady...

Hlídač mrtvých (1997)

Atmosféra je vskutku obstojná a napätie si to drží po celý čas na rovnakej úrovni. Najprv sa to tvári ako klasický duchársky horor, aby sa to postupne premenilo na perfektný thriller so všetkým, čo k tomu patrí. Ewan je neuveriteľne presvedčivý a škrkátko v trenírkach, keď vstupoval medzi telá pod bielymi plachtami, bolo vidieť a cítiť cez obraz až k nám do obývačky. Na jeho mieste by som takú brigádu nebral ani za nič na svete, čo si budeme hovoriť, ale ak by som musel, vyzeralo by to presne takto. Spotený, posratý, vytrasený, s očami ako tenisáky by som pozeral presne tam, kam sa pozerať nemám... A pri mojom šťastí by sa určite nejaká ta ruka pohla...

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Strážcovia opäť hláškovali odušu a musím priznať, že im to aj tentoraz celkom vychádzalo. Nebyť Bautistu a jeho autistického rehotu, bolo by to dokonalé. No a samozrejme, ak by tam neboli tie dojáky na konci filmu, ešte objednali aj kráľa patetického kukuču, aby to svojim mimickým potenciálom dotvoril na konci do dokonalosti. Pohľad na drsne rozcitliveného Rockyho nemôže predsa nechať žiadne oko suché. A za to mínus hviezda! Inak sú Strážcovia vskutku vtipní a posadení do znesiteľného deja plného neznesiteľného digitálneho blata. Sral to pes, stále mám v hlave skôr hľadanie lepiacej pásky počas najväčšej galaktickej bitky v histórii vesmíru, než predigitalizované všetko okolo. Takže za mňa gut štvorhviezdičkové hodnotenie a svoje výhrady ponechávam na ďalší diel...