Mořská příšera (2022)

Darmo, už sa nerobia také pekné animované filmy ako kedysi. Dnes už žiaľ prevláda kvantita nad kvalitou a The Sea Beast je toho príkladom. Nie je to zlý film, ale je len jeden z mnohých, čiže priemerný a pre mňa len na jedno pozretie, tým som si istá. Animácia je veľmi pekná, hudba je krásna, no príbehovo je to slabučké. Postavy nie sú také sympatické, humor tu úplne chýba a emócie tiež. Film je netflixovsky politicky korektný, na lodi sú pirátky, pirátka (existuje vôbec také slovo?) černoška, feminizmus v dnešnej dobe nie vždy na tých správnych miestach, veď viete. Rok 2022 bol na animáky dosť chudobný, myslím dobré animáky, jedine tak sa dá vysvetliť nominácia tohto filmu na Oscara! Výnimkou sú Pinocchio a Puss in Boots.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Fascinujúci dokument. Prenádherné obrázky. Podmanivá hudba. Dôležitý obsah. Vynikajúci komentár Glenn Close (aj keď som tam nejakú tú chybičku našla, napr. obdobie vzniku prvých miest, tak to sa dosť sekli). Ešte aj teraz mi v ušiach znie to "Faster and faster!"  Narrator: "We are destroying the cycle of a life that was given to us". "The cost of our actions is high. Others pay the price without having been actively involved". "It's too late to be a pessimist. We all have the power to change. So what are we waiting for?" [Director's Cut: 120 min].

Virgin River - Série 3 (2021) (série)

No kto by nechcel žiť na mieste, kde si všetci navzájom nezištne pomáhajú ako v rozprávke. Virgin River bez Hope? Čítala som, že kvôli COVID opatreniam sa predstaviteľka Hope (Annette O'Tolle) nezúčastnila nakrúcania Season 3, bola k dispozícii len na diaľku. Predpokladám, že tvorcovia museli na poslednú chvíľu improvizovať, scenár musel byť upravený, asi preto miestami nedával veľmi zmysel. Na Season 4 som počula len samé chvály, takže určité nedostatky tejto sérii odpúšťam :-). Za najväčšiu chybu považujem [ďalej so SPOILERmi] to, že Charmaine vôbec nevyzerá tehotná, pričom už je celú "večnosť" v tom a čaká dvojčatá. Ešte aj Mel má väčšie bruško ako ona :-). Ukončenie série bolo dosť predvídateľné, no aj napriek tomu napätie nechýbalo. Po scénaristickej stránke to bolo trochu prehnané (spontánne rozhodnutie Mel ohľadom IVF - Jacka z toho úplne vynechala!!!) nereálne (proces IVF je určite dlhší ako 2 dni!!! a pritiahnuté za vlasy (Preacher, Paige a Christopher - to už nedáva zmysel a je to viac otravné ako zaujímavé!!!) ale aj tak ma to bavilo🙂. Najviac sa mi páčila E08. Najsmutnejšia a najuplakanejšia bola E09. Väčšinu postáv z Virgin River som si už za ten čas stihla obľúbiť. V tejto sérii je Muriel úplne skvelá. Lily si určite získala srdcia všetkých divákov. V Season 3 sa zrazu ako "out of the blue" začali objavovať nové postavy ako Jackova sestra napríklad [Tu SPOILER končí]. Okrem zaujímavej lokality (British Columbia, Canada🇨🇦) sa Virgin River nemusí hanbiť za solídne herecké výkony a môže sa pochváliť aj precízne vybraným soundtrackom, každá skladba nielen melódiou, no predovšetkým textom vždy perfektne zapasuje do deja :-).

Mlčenlivá dívka (2021)

The Quiet Girl je film, u ktorého je poznať, že bol robený s láskou. Réžia, kamera, hudba, atmosféra, emócie a predovšetkým herecký výkon malej debutantky Catherine Clinch - veľmi pekné dievčatko. [THE 95TH ACADEMY AWARDS | 2023, INTERNATIONAL FEATURE FILM, IRELAND].

Virgin River - Svatba, žádný pohřeb a dítě (2021) (epizoda)

Komentár obsahuje SPOILERY!!! Hmh, aká svadba a aké baby? :-) Žiaden pohreb, to sedí. Dosť predvídataľné ukončenie série, no napriek tomu nechýbalo napätie. Po scénaristickej stránke trochu prehnané (spontánne rozhodnutie Mel ohľadom IVF - Jacka z toho úplne vynechala!!!) nereálne (proces IVF je určite dlhší ako 2 dni!!! a ďalšia vec a asi najväčšia chyba Season 3, na Charmaine by už tehotenstvo bolo dávno poznať, je niekoľko mesiacov tehotná a čaká dvojčatá!!!!) ba miestami až pritiahnuté za vlasy (Preacher, Paige a Christopher - to už nedáva zmysel a je to viac otravné ako zaujímavé!!!) ale aj tak ma to bavilo🙂. Chápem, že kvôli COVID opatreniam museli na poslednú chvíľu upravovať celý scenár, teda všetko čo nejako súviselo s Hope.

Virgin River - Život a smrt (2021) (epizoda)

Úprimne ma teší, že sa mi podarilo zmeniť hodnotenie tejto (zatiaľ) najlepšej epizódy tretej série z modrej na červenú :-). Skutočne silná epizóda, až som mala zimomriavky a to viackrát a o dramatickom zakončení nehovoriac! [SPOILER]:  Life and Death nie nadarmo. Herecký výkon herečky (dcéra umierajúcej Lily) mohol byť na konci uveriteľnejší a jednoducho lepší, inak herecké výkony sú tu veľmi slušné. Soundtrack sa vie vždy trafiť do atmosféry každého momentu. Veľmi pekné 4* tentokrát.

Sein letztes Rennen (2013)

[Arte] Vrelo odporúčam aj Honig im Kopf (2014) taktiež v hlavnej úlohe skvelý Dieter Hallervorden.

Marcel, ulita s botami (2021)

Chcela som, aby sa mi to páčilo. Vzhľadom na hodnotenia a recenzie som asi čakala viac. Bolo to moje prvé stretnutie s Marcelom mušličkou, no nejako zvlášť ma film nezaujal, nepobavil a ani nedojal. Pôsobilo to amatérsky a ani po vizuálnej stránke nebolo čo obdivovať. Cení sa však snaha prísť s niečím novým a aj niektoré dialógy boli fajn. Môj kandidát na Oscara to ale nebude.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Peaches: So tell me, when exactly will I be allowed to hang out with boys? Manny: When I'm dead. Plus three days, just to make sure I'm dead.