Rocky III (1982)

Pro Carla Weatherse alias Apollo Creeda nejlepší díl, Rockyho trojka pro mě stojí a padá právě s jeho postavou. "Musí protáhnout svaly, o kterejch ani nevěděl," konstatuje někdejší Stalloneho rival, momentálně trenér, a mě se na tváři rozlije blažený úsměv.... a nepřepínám :) 75 %

Od soumraku do úsvitu (1996)

Málo platné, pět hvězdiček si u mě tahle neskutečná slátanina gangsterky s upíří parodií prostě zaslouží, ačkoli ke konci už opravdu Robertovi s Quentinem došel dech a invence. Jenže tak kouzelné dialogy, charismatem sršícího Clooneyho, miloučkou Juliette Lewis, úsměvně úchylného Tarantina, vzorně ukázněného Keitela... prostě tolik zábavy jinde hned tak nenajdete. A těch hlášek!!! "Ta ženská by neřekla ani hovno, i kdyby jí kapalo přímo z držky!" :))) 90 %.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Neuchopitelný šmrnc prvního dílu (který navíc zjevně nechytil za srdce zdaleka všechny tak, jako mě) se poněkud vytratil. Jistě, Demi umí být po čertech sexy, Bosley v černém provedení je zábavnější než Bill Murray a Crispinův hubeňour s cigaretou potvrzuje pozici nejluxusnější postavy téhle (patrně už navždy) dvojdílné filmové série, jinak to ale s andílky začalo jít proklatě od desíti k pěti - což názorně předvede hned úvodní nechutně našroubovaná triková sekvence. Výraz "přeplácané" nedokázal Hollywood už dlouho zhmotnit tak výmluvně: nekonečná camea, parodie připomínající parodii na parodie, stovky bezúčelných převleků... a proč je prokristapána na plakátě ten nápis NECENZUROVÁNO?!? 55 %, s bídou.

Charlieho andílci (2000)

Veskrze milá parodická akční zábava: pro radost nám všem poslušně vrtí zadečky a poprsím Drew, Cameron i Lucy. Báječný záporák Sama Rockwella a jeho dokonalý poskok v podání Crispina Glovera (životní role!). Prodigy a Smack My Bitch Up. Přemýšlet není zapotřebí, stačí se královsky bavit. Věčná škoda, že napodruhé už se to povedlo bolestně hůř. 85 %.

Mlčení jehňátek (1991)

Ten správný výraz asi skutečně zní civilní atmosféra. Mlčení jehňátek v mírném rozporu s do té doby platnými (nepsanými) pravidly žánru nehýří světly velkoměst, místo toho staví napětí na znepokojivě poklidném prostředí amerického skorovenkova. O životní roli Anthony Hopkinse už byly popsány tuny papíru a gigabyty www stránek, také Jodie Foster bylo pro roli agentky Starlingové prostě předurčena, scénárista Telly pracuje s Harrisovou předlohou nesrovnatelně lépe než jeho pokračovatelé v následném sequelu i prequelu a režiséru Demmeovi se povedlo prostě všechno, snad jen s výjimkou závěrečné honičky ve sklepě, která je na můj vkus až příliš dlouhá a melodramaticky ukončená. Zda jehňátka ve snech sympatické Clarice už skutečně mlčí, jsme se z Hannibala ani Červeného draka nedozvěděli - také proto, že oba filmy se mrazivě jednoduché dokonalosti svého předchůdce ani nepřiblížily. 100 %.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Bezpochyby žánrový milník jako prase, přestože ucelenější GAUNERY mám ještě o chloupeček radši. Ale bezedná zásobárna hlášek a bizardních dialogů, jakou PULP FICTION představují, si prostě pět hvězdiček zaslouží. Tenhle film baví napoprvé, kdy ještě moc nechápete, nadchne napodruhé, kdy už vám to všechno dojde, a pak vás spolehlivě rozesměje potřetí, počtvrté, popáté a vlastně vždycky, když si někde u piva s někým vzpomenete na některý z nespočetných WTF momentů :) U mě rozhodně vítězí The Bonnie Situation, jen se nikdy nemůžu rozhodnout, jestli je to Travoltovo téměř plačtivé sebeobhajování v autě (You probably went over a bump or something! - I ain´t got a hit no motherfuckin´ bump! :) anebo výklad o pomyslné ceduli nad garáží z úst samotného pana režiséra (You know why? Cause storing death niggers ain´t my fucking bussiness, that´s why! :) Ať tak nebo tak, každopádně luxusních 95 %.

Vanilkové nebe (2001)

Když nic jiného, Vanilkové nebe obohatilo můj slovník o vskutku rozkošně šovinistický anglický výraz "fuckbuddy" :) Ale vážně, jeden z mých opravdu oblíbených filmů, i když jsem ochoten respektovat, že (vidno i podle recenzí) není zdaleka pro každého šálkem jeho čaje. Pro mě ano, a to nejen kvůli hereckému triu mých top oblíbenců Cruise/Cruz/Diaz. Komplikovaný děj i dialogy nutí hledat spoustu výkladů a základní myšlenka filmu je přitom jasná a velmi, velmi... jak to říct? Humanistická? Ušlechtilá? Nepěkně kostrbatá slova pro pocit, jaký se u mě dostaví pokaždé, když Penelope naposledy zašeptá Open Your Eyes :) Ochotně doporučím každému, Vanilkové nebe prostě stojí za vidění. A omlouvám se, ale španělskou předlohu jsem neviděl, veden svým iracionálním a nepochopitelně odtažitým vztahem k evropské kinematografii :) 100 %.