13. komnata - 13. komnata Chantal Poullain (2006) (epizoda)

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***.

13. komnata - 13. komnata Aleny Mihulové (2006) (epizoda)

Columbo - Popel popelu (1998) (epizoda)

Falk versus McGoohan pod režisérskou taktovkou druhého menovaného, ale vo filme drží všetky tromfy samozrejme Columbo. Poručík tentoraz musí tentoraz prekonať takmer neriešiteľný problém, pretože obviniť niekoho z vraždy osoby, ktorej telo sa nikdy nenašlo a ani nenájde, je nadľudská, ale nie nadcolumbovská úloha. Táto epizóda drží napätie nielen tým, že absentuje telo obete, ale poručík musí objasniť aj motív vraždy, ktorého korene siahajú hlboko do minulosti. Istú dávku humoru zaručuje už len samotný prístup poručíka pri vyšetrovaní, keď je nútený(svojou prácou) si prezrieť pohrebný ústav a kremačnú pec. Aspoňže sa môže vyhovoriť, že spolu s manželkou už premýšľajú... . Ale naspäť k zločincovi, ktorý napriek neplánovanosti vraždy si pri jej zahladzovaní počína naozaj omnoho lepšie ako mnohí chytrí vrahovia pri dlhodobo plánovaných vraždách. Samotné odhalenie vraha je mierne polemické, ale v zásade tiež patrí k tomu lepšiemu čo séria filmov s poručíkom Columbom ponúka. Na záver pripojím ešte dva moje postrehy a to, že pracovať v pohrebných službách musí byť v celku príjemné- výhoda utešovania vdov a trocha sa mi zdala prehnana postava uletenej ženy, ktorej zomrel manžel a ona evidentne kašlala na všetko a prijala ponuku Erica Princea, že sa o všetko postará.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Zatiaľ sú tu pridané len samé komentáre s absolútnym hodnotením vychvaľujúce tento dokument do nebies. Nie nechcem tomuto názoru oponovať a úplne ho chápem, pretože aj ja tento dokumentárny seriál považujem za veľmi dobrý. Chcem len trocha načrtnúť prečo som nedal najvyššie hodnotenie. Vizuálne je to absolútna dokonalosť, ale najväčší problém mám s informačným tokom. Autori sa v rámci možností snažili do jedného dielu natrepať čo možno najviac informácií o rozličných druhoch fauny a flóry a osobne mi vadilo, že ak ma nejaký živočích či rastlina zaujali, tak už sa film nevenoval jej, ale viackrát dokonca ani územiu, kde sa daný objekt vyskytoval. Chápem, že seriál reflektuje dnešný zrýchlený životný štýl a ak chce človek viac informácií má si ich individuálne vyhľadať. Netreba však zabúdať, že aj niektorá tlač rezignovala na prinášanie istých informácií a tú tlač nazývame bulvár. Takže zhrnutie, veľmi pekné s obrazového hľadiska, menej prínosné z informačného hľadiska.

The Inside (2005) (seriál)

Relatívne zaujímavý seriál o pátraní po vrahoch s pomocou profilistky. Chybou je, že tento seriál má silnú konkurenciu v seriály Criminal Minds, ale namiesto kolektívu(profilistov) nám ponúka iba jednu atraktívnu dámu. Tá však je súčasťou iného kolektívu, ktorého najzaujímavejšou postavou je ich šéf. Ak si človek obľúbil Criminal Minds tak ani s týmto seriálom by nemal mať problém, pretože riešené prípady sú dosť zaujímavé a v pri každom vyšetrovaní dochádza k istému zvratu, ktorý diváka prekvapí. U mňa mierne nadpriemerný seriál.

Sněženky a machři (1982)

Lyžiarsky výcvik bol niekedy povinnosťou a aj ja som ho zažil. Môj však takto rozhodne nevypadal asi pretože som ho absolvoval v nižšom veku ako dotyční vo filme. Isté asociácie s danými situáciami mi však privodilo spomienky na triedne výlety. Ale vrátim sa k filmu... dejová linka je pomerne chudobná, veď okrem snahy o zbalenie jednej “buchty“ a jednej párty sa nič dramatické nedeje a v podstate film pôsobí ako prepis ozajstného zážitku s lyžiarskeho výletu. Aspoň humor je v rámci teenegerských komédií vcelku vkusný, ale na tom sa istým spôsobom spolupodieľala aj doba, v ktorej vznikol. Ak to mám porovnať s dnešným českým teenegerským hitom ako Snowboarďaci, tak musím povedať, že jedno aj druhé sú ukazovateľom doby a porovnaním oboch komédií sa dá dosť výrazne pochopiť aký humor bol vtedy aký dnes ako žila mládež a ako dnes ako... .

Lovci lidí (1995)

Po pozretí zopár filmov zo série Bloodfist musím priznať, že patrí filmársky k jednej z najhorších aké som mal možnosť vidieť. V tomto filme ide o jednoduchý (ako vždy) scenár, keď postava Dona Wilsona v snahe pomôcť atraktívnej slečne sa zapletie do nebezpečnej hry so skorumpovanými policajtmi. Don Wilson je tak okrem svojho bojového umenia nútený použiť aj strelné zbrane. Ak by sa v budúcnosti mal vyhlasovať herec s najmenším viditeľným posunom v herectve, tak Don Wilson by bol horúcim kandidátom, pretože jeho herectvo vyzerá akoby zaspal na štarte. Slabý scenár, nepresvedčivé herectvo či slabá réžia síce dávajú možnosť hodnotiť tento film čo najnižším hodnotením, ale keďže to nebol prvý film Bloodfistu, ktorý som videl a tak som tušil čo môžem čakať, tak moje hodnotenie je také aké je. Zmier sa s tým alebo zomri!

Vřískot (1996)

Tak toto je ako slabá komédia, tak ešte slabší horor. Ak sa filmár rozhodne zmiešať dokopy dve žánre, ktorých spojenie je dosť nepredstaviteľné, tak musí očakávať, že existuje väčšia šanca neúspechu filmu ( filmové štúdia si to dobre uvedomujú a preto pravidelne najväčšie sumy peňazí investujú do osvedčených vecí.). Wes Craven šiel do toho rizika a tak stál pri zrode nového žánru teenage hororu, ale mňa viac zaujíma film samotný a ten je z môjho pohľadu ako málo vtipný, tak aj vraždy a konečné rozuzlenie mi prišli ako veľmi priemerné a film tak akosi zabúda vtiahnuť diváka do deja a to nehovorím, že neexistuje postava, s ktorou by sa dalo buď stotožniť alebo aspoň s ňou sympatizovať. Možno ak by som videl film pred pár rokmi v mladšom veku, tak by ma viac oslovil, a pri tomto hodnotení by možno zaúradovala aj štipka nostalgie. Ale keďže ma k tomuto filmu neviaže žiadna spomienka na mladícke obdobie môjho života, tak podľa môjho subjektívno-objektívneho hodnotenia ide o mierne podpriemerný snímok.

Kristian (1939)

Romantickým filmom sa prevažne vyhýbam, čo som dlhé roky činil aj u filmu Kristián. Romantické filmy sú totiž prevažne v svojej podstate totožné a neprinášajú nič nové, a keďže film Kristián vznikol už hodne dávno, tak som bol presvedčený, že okrem istej historickosti filmu mi jeho pozretie nič “neprinesie“. Po pozretí filmu som však neskrýval nadšenie s toho, že aj romantický film môže byť zaujímavý a hlavne úchvatne vtipný. Na záver dodám, že každý z nás má v sebe Kristiána, ktorý predstavuje naše sny o zmene nášho spôsobu života, a niektorí ho púšťajú častejšie do reality ako iní. Niektorým však stačí raz za týždeň zájsť na futbalový zápas, kde sa taktiež s jednej osobnosti menia v druhú (zo slušňáka na hulváta), ale to už s romantikou či komédiou nemá nič spoločné.

Někdo to rád blond (2004)

Takže ďalšia komédia, ktorá má problém, že nerozosmeje a ani nepobaví. Okrem celkom zjavných výhrad k podávanému humoru som aj zdesený akým spôsobom je v prevažnej väčšine filmu vykresľované ženské pokolenie. Ide proste o tupú komédiu s absolútnym nedostatkom taktu a výrazným deficitom humoru. Ak sa vám tento film páčil tak potom určite siahnite aj po ďalšej pecke podobného razenie od totožného režiséra Little Man (2006).