• Krátkometrážní

Bajkonur (2011)

Neotřele snové nápady se mísí s realistickou příchutí pusté kazašské krajiny. Veit Helmer, opět s mezinárodním týmem, skládá dohromady exotickou mozaiku s pohádkovými prvky. Tato režisérova již prověřená metoda mu svědčí, přesto v porovnání s jeho předchozími snímky Bajkonur pokulhává. Zejména první části filmu schází tempo, ale určitě se vyplatí počkat na dopad meteoritu v podobě krásné kosmonautky a na nenadálé situace, které s sebou francouzská vesmírná turistka přinese.

Občan pes (2004)

Naprostý úlet, film z jiné planety! Z Thajska… Ovšem z Thajska, které je modro růžové, plyšoví medvědi tu nejenže mluví, ale přímo nadávají a navíc kouří, ve velkoměstě vám naroste ocas a pozor z nebe padají helmy! Přestože film místy sklouzne k mírné ukňouranosti (především v cukrkandlově patetickém závěru), odpouštím mu to a beru jako součást neuchopitelné a nepochopitelné asijské říše divů.

Trafačka – Chrám svobody (2011)

Moderního alternativního umění není nikdy dost (zvláště v Praze) a je určitě dobře, že film vznikl. Jen nějak nerozumím tvaru tohoto dokumentu. Zdá se, že se bude točit kolem Trafačky - už sám název tak napovídá. Cesty dokumentaristů se ale rychle rozutečou mimo zdi Trafačky, kde sledujeme různé epizody z života hlavních protagonistů. Dílčí kousky mnohem spíš zapůsobí sami o sobě, ovšem nikoliv jako celek. Nakonec se zdá, že samotná Trafačka je jen nešťastným lepidlem různorodých epizod.

Absolvent (1967)

Drze geniální, geniálně drzé! Lehce kontroverzní téma je podané s takovou samozřejmostí, uvolněností a moderní formální hravostí, že by mohl leckterý současný film závidět. Vedle povedených dialogů a hereckých výkonů potěší i nápadité střihové scény podkreslené hudbou Simona a Garfunkela, které trefně vystihují Benovy nálady. Neuškodí občas se vysvléci z těsného potapěčského skafandru a bez veškeré přítěže a starostí jen tak skočit po hlavě do vody.

Bourneovo ultimátum (2007)

Napotřetí přežvýkaná stejná kaše, z které už se odpařily všechny živiny. Kamera a střih je sice v tomto díle ještě propracovanější a působivější, jenže co na tom, když dějová linka nepřináší nic zvlášť nového. Připadá mi, že se příběh stává příliš plochým, úplně zmizelo Bourneovo sebeobjevování v konfrontaci s nějakou další postavou (jako v prvním dílu s Frankou Potente). /A to přiznávám, že mi není Matt Damon zrovna dvakrát sympatický a z roztřesené komíhavé kamery už mám osypky – i přesto hodnotím především první díl vyšším hodnocením/

Mechanický pomeranč (1971)

Přitažlivé, barevné, křiklavé a zvrhlé absurdní divadlo. Alex, jehož jedinými zájmy jsou násilí, sex a vážná hudba (nejlépe to vše dohromady), se ve své podstatě nijak neliší od ostatních. Je to jen kluk, který touží po svobodě, akorát se jeho představa o ní neslučuje s představou společnosti. Nejdříve se vám jeho amorální chování hnusí, jenže… dřív nebo později neodoláte. Vždyť přece za jeho úsměvem a modrýma očima /zvlášť za tím jedním s nalepovacími řasami/ se prostě nemůže skrývat nikdo jiný než váš skvělý "kamarádíček".

Panika v městečku (2009)

Neskutečný řetězec bizarních událostí, který vyvolává nepřetržitou salvu smíchu. Pětasedmdesát minut uteče jako voda. Příběh přináší jeden gag za druhým, vtipné situace jsou neokoukané a originální, jeden nesmyslný zvrat střídá ještě nesmyslnější. Výborné jsou také francouzsky namluvené hlasy postaviček - vzniká velice výmluvný kontrast mezi živým a často afektovaným hlasovým projevem a nešikovným trhavým pohybem figurek. Jednoduchá kostrbatá animace zpočátku působí rušivě, po chvíli si na výtvarnou stylizaci filmu oko přivykne. Často se výtvarná okleštěnost a syrovost sama stává předmětem smíchu, například když spolu dva koni tančí na zadních ploužáka. Panika v městečku je tak neskutečně nemožná blbost a hovadina, že jednoduše není možné tento film propásnout!

Giacomovo léto (2011)

Giacomo je frajer - excentrický, hravý, usměvavý, hlučný, bezprostřední a mimochodem také hluchý. Je snadné oblíbit si živost jeho přirozeného projevu. Podstatou Giacomova léta jsou pomíjivé letmé okamžiky dospívání, proměnlivé nálady a imprese. Skrze ryzí spontánní projev účinkujících lze na sebe snadno nechávat působit jejich čiré emoce. V jednoduchosti je krása a zážitek z filmu je čistá radost.