Želvy Ninja (2014)

Přeplácaný digitální bordel. Hlášky z nichž fungovaly možná tak dvě. Akce nepřehledná a až na výjimky nudná a bez nějaké větší invence. Příběh plný logických děr a nelogického chování postav. Pozitivní snad byly jen archetypálnost želv samotných, což dodávalo filmu aspoň krapet šťávy. Herecky to nestálo za řeč, jedinou světlou výjimkou byl William Fichtner, který aspoň trochu zvedl každou scénu, ve které hrál. Prostě digiblockbuster tentokrát bohužel spíš v tom negativním slova smyslu. 45 %

Ranhojič (2013)

Ranhojič se trochu nezvyklým dílem v německé kinematografii, protože sází na jednoznačnost a transparentnost diváckého výkladu. Příběh je přímočarý, relativně předvídatelný a nepřekvapí žádnými zásadními odbočkami nebo zvraty, emoce jsou načrtnuté, ale nejdou (a zřejmě se ani nesnaží) jít do hloubky. Philipp Stölz, který mě před lety zaujal horolezeckým Nordwandem, ale ví co dělá a dělá to s neomylnou přesností od začátku až do konce. Nechtěl přijít s další dramatickou Agorou. Místo toho trochu z ní smíchal s Egypťanem Sinuhetem, přidal špetku Království nebeského a pěkně přisypal z příběhů Tisíce a jedné noci. A ač by se mohlo zdát, že se z vajíčka musí nutně vyklubat ošklivé káčátko, nestalo se tak. Místo toho tu máme zručně natočenou pohádku pro dospělé. Alespoň má v oblasti vyprávění a práce s postavami k žánru, kde vědění a láska triumfuje nad tmářstvím a nenávistí, nejblíže. Pohádkovosti je podřízeno vše - postavy mluví všude anglicky, středověk i přes svou krutost vypadá jako cool romantické místo, zlouni jsou oškliví a hrdinové krásní a od začátku cítíme, že to se sympatickým Robem a jeho milou musí dopadnout dobře. Za oponu nahlíží film zhruba ve třech okamžicích a nejzajímavější postavou je dozajista zdánlivě arogantní vládce v podání Oliviera Martineze, kterému na paty dýchá potulný "holič" Skarsgard. Naopak prkenný Avicena v podání Bena Kingsleyho je spíše mírným zklamáním. Přestože by se mohlo zdát, že striktní zaškatulkování Ranhojiče do ranku "dobrodružné pohádky pro dospělé" myslím jako negativum, je tomu přesně naopak. Na filmu je znát, že tvůrci věděli, co točí a co chtějí sdělit. Že jim pomáhá především neotřelé téma středověkého lékařství že si přitom nehráli na intelektuální veledílo je tentokrát jen k dobru. 75 %

Divergence (2014)

Tuctová antiutopická povídačka, která má (narozdíl třeba od Hunger Games) i nezajímavé a ploché postavy a herce. A to počínaje hlavní hrdinkou, konče Kate Winslet v roli zlé čarodějnice. Celým filmem jsem proplul bez výrazného zaujetí, nic mě zásadně neurazilo a nic mě ani zásadně nezaujalo. A to je ten hlavní problém. Ten film je šedivý rutinní a nedokáže prodat ani těch pár zajímavých nápadů, které obsahuje. A proto dávám, tak malé hodnocení. Kdyby mě aspoň donutil ho nesnášet nebo s ním nesouhlasit nebo se mi na něm něco fakt nelíbilo, možná by to bylo i lepší. Takhle jenom nuda nuda, šeď šeď. 40 %

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Klasika dobrodružného filmu, kterou táhne nahoru parádní obsazení. Hlavně duo Costner - Freeman vs. Alan Rickman, na to se dobře kouká i po těch letech a i s tím vyšším věkem na hrbu. Za zmínku stojí i hudba (ostatně tam padla i nějaká oskarová nominace) a podle mě i kamera. Milsome si dokázal hezky pohrát s kompozicí některých záběrů a hlavně se světlem, které v některých chvílích funguje krásně a atmosféricky. Dohromady to všechno navozuje příjemný pocit poctivé rodinné a pěkně napínavé dobrodružné podívané (a v tomhle případě dokonce bez pejorativního zabarvení!). A přesně tím tenhle Robin Hood je.

300: Vzestup říše (2014)

Jakoby tvůrci druhé třístovky dostali strach a řekli si, že je přece nemůže nějaký Spartacus překonat. A tak nám obrazovky zaplavují hektolitry digitální krve od začátku do konce a sem tam se vyšpulí i nějaká ta ňadra (ne že bych si v případě Evy stěžoval). Bohužel narozdíl od první třístovky už nejde o stylizaci, ale o posedlost, která bohužel v mnoha případech už nudí. Bez zpomalení už se neobejde nic, souboje digitálních lodí se zají po první bitvě a hlavní hrdina má totálně nulové charisma. A tak nám tu zbývá krásná Eva. Která kromě toho, jak je krásná, si tu roli i neskutečně užívá a herecky strká do kapsy úplně všechno a všechny a všude. Takže jenom tobě tam Evo posílám dvě hvězdy a 40 %

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

Prostě takovej mlčenlivej (pár spíš banálních otázek Klusáka nepočítám) vhled do světa pár poměrně bizarních postaviček s různými komplexy (arogance a zbavování se zodpovědnosti u hlavního hrdiny, pokroucené hledání "krásy" u tý divný černovlasý novinářky, samotný celebrity, který jsou k jejich smůle podstatně hloupější než ti bulvární novináři). Je vidět, jak je tenhle svět takovou alegorií na svět politický - sebezahleděnost, odtrženost o podstatného, přenášení zodpovědnosti (ty lidi to chtěj). Celkově ale jako dokument slabý - pár dramatických záběrů, pár oduševnělých záběrů (rodina, lavička s otcem), pár výplňových záběru. Do hloubky se opět nejde, to Klusák neumí. Ale prostředí je dostatečně zajímavý, takže mu to prochází... Nejzajímavější byl pro mě asi vhled do jeho rodiny, který hezky rozpouští Novotného masku "mám všechno pod kontrolou"... 60 %

Hluboké hrdlo (1972)

Nefungovalo to na mě ani jako porno ani jako komedie. Takže vlastně ani nevim za co tomu dávám tu jednu hvězdu. Asi abych nebyl jedinej s odpadem... :)

Zpráva o Europě (2013)

Celou dobu jsem měl nepříjemný pocit naprosté nalajnovanosti a totální absence překvapení (ty jdeš ven a umřeš, to víme, tak proč to tak řešíte...), nicméně to přebíjí poměrně příjemná filmařina, která jede v duchu žánru a která nakonec přece jen umí i příjemně překvapit. Body tak strhávám hlavně za sentinela, otevřenější či méně doslovný konec by tomu seděl mnohem víc. Ale jinak solidní sci-fi bez patosu a s celkem (nikoliv úplně) logickým chováním postav, což je málokdy samozřejmé. 75 %

V zajetí démonů (2013)

Skvěle natočené nic. Spíše napínavý thriller s pár lekačkami, které zafungovaly jen výjimečně, a hlavně se scénářem, který vlastně nebyl scénář. Prostě mustr "přijede rodina - začne je něco strašit - rodina trpí - když už trpí moc, najde se pomoc - pomoc pomáhá, ale něco se zvrtne - finální řešení s dobrým nebo špatným koncem." Máme tam nějaké ty oběšence, náměsíčné, mrtvé psy, sklepy a falešné zdi. Prostě jako v každym filmu o strašidelnym domě. Některé se podařilo v rámci žánru vytěžit vcelku příjemně, jiné jsou jen zbytečnými klišé (mrtvý pes? really?) Herecky průměrná, režijně skvěle zvládnutá látka, u které Hayesovi i Wan rezignovali na hledání něčeho nového a spolehli se na klasiku. Ale tak proč ne. Celkem pomohl ten look "true story" (byť je to samozřejmě dost zavádějící, řekněme, že si film vzal námět) a celkem zajímavé postavy Warrenových. Bavilo mě to, ale nenechte se zmást, o žádný zásadní hororový zářez opravdu nejde. Pokud chcete originální přístup ke strašidelnýmu domu, pusťte si první sérii American Horror Story. 66,666 %

Kapitán Phillips (2013)

Chtěl jsem dát čtyři, ale poslední scénou jsem šel do kolen. Hanks fenomenální...