• Krátkometrážní

Tísňové volání (2018)

Ani by mě nenapadlo, že mě tak dokáže strhnout dánský film. A to je vlastně jen z pohledu jednoho člověka v jedné místnosti. Tyhle filmy jsou vážně kumšt. Má parádní atmosféru i tempo. Celou dobu vše sledujeme z pohledu policisty na tísňové lince. Co nejdřív vypadá jako únos ženy se nakonec promění v něco úplně jiného. Cedergrenův výkon je strhující a vy mu věříte každí slovo. Sám během těchto hovorů řeší své osobní problémy, které vyplavou na povrch až na konci filmu. Od jisté chvíle film nabere velký spád a vy jen čekáte, co bude dál. "Zavolejte si taxi!"

Loki (2021) (seriál)

Tak tu máme další z Disneyho Marvel seriálů. Opět to má vlastní unikátní estetiku. začátek nám představil zcela nový svět, který jsme doposud neznali, a to jakési ústředí strážců času. Loki je po svém útěku s Teseraktem zadržen těmito strážci a přesunut na jejich centrálu. Tam se snaží pochopit, co se děje a nějak se zorientovat. Po chvíli zjišťuje, že odpor je marný a že bude muset spolupracovat. Dost se mi líbí tento svět a celková estetika. Záporák se nám odhalil docela brzo. Celé TVA je dobře vymyšlené a každý díl je lepší a lepší. Marvel toto skutečně promakal a bude to mít zřejmě vliv i na filmy. Končí to dost otevřeně, takže jsem zvědavý na další sérii. Obsazení je super a je tam i spousta easter eggů. "Vezměte si lístek."

13 minut (2021) (TV film)

Vít Klusák nám opět dokazuje, že patří mezi naše dokumentaristické špičky a že pro něj není žádné téma problém. Po loňském skvělém dokumentu V síti se vrhá na mnohem ožehavější téma, a to je vysoká rychlost a agresivní jízda řidičů. Je to chytře udělané, celé je to poskládané z výpovědí pěti viníků dopravních nehod s fatálními následky. Každý říká svůj příběh a jeto doplněno i rekonstrukcí nehody s herci. Na české poměry je to opravdu špičkové, takže to asi muselo stát dost peněz. Každý příběh je jiný, někteří si nehodu způsobili svou bezohledností nebo nepozorností a jiní v tom byli dá se říct nevinně. Příběhy jsou dost silné a každý z nich se se svou vinou vyrovnává po svém. Některé jsou vážně dojemné a dost mě zasáhly. Jeden z nich to měl skutečně na háku a přesně tito lidi by asi za volantem neměli co dělat. Snad se z toho lidi poučí. "Budete jezdit pomaleji?"

Absolvent (1967)

Konečně jsem se dostal této 60kové klasice. Určitě skvělý debit pro Dustina Hoffmana. Možná, že to tehdy bořilo nějaká společenská tabu, ale dnes to na mě působí jako normální lehce střelený film. Určitě musím vyzdvihnout skvělou hudbu. Celé je to o chybném úsudku jednoho mladíka, který se zaplete se starší dámou, a to vyústí v řadu nepříjemností. Nakonec ale dostává prostor nespoutaná láska, díky které dokáže nemožné. Konec je vážně dost ujetý. Člověk se u toho i pobaví. Určitě je na to často odkazováno i v jiných snímcích, prostě legendární... "Zavolám policii!"

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Neskutečně promakaný animovaný francouzský seriál o lidském těle, který jsem jako malý rád sledoval.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Chvíli mi trvalo se k tomu dostat, ale vůbec to není špatné. Nejdřív jsem čekal, že to bude něco jak Prcičky, ale je to úplně. Seriál se zaměřuje na partu puberťáků na střední škole ve Walesu. Každý má své problémy a téma sexuality tu samozřejmě hraje velkou roli. Mladý Otis v podání Asy Butterfielda to má už tak dost těžké a život mu neulehčuje ani jeho terapeutická matka, která s ním chce jeho sexualitu neustále řešit. Otis má naštěstí dobrého gay kamaráda Erica, na kterého se může spolehnout. Vše se změní, když za Otisem přijde místní outsiderka s nápadem, že by mohl lidem na střední poskytovat sexuální terapii a vydělat na tom. Z počátku se to zdá jako divný nápad, ale nakonec to zabere. O trapné a vtipné situace tedy není nouze. Nakonec se vše rozjede a poradna má úspěch. Postupně sledujeme jednotlivé postavy a pozorujeme jejich vývoj. Seriál nám hezky a nenásilně podává tuto tématiku, a to dost zábavnou formou. 2. série mi přišla ještě lepší. Postavy jsou vážně skvělé. 3 série je tu a s ní i nové zážitky. Přibude pár nových postav a naši hrdinové se zase posunou o kousek dál. Dost se mi to líbilo a končí to dost otevřeně, takže určitě bude další série. "Ovládám svoji roli!"

Rozhněvaný muž (2021)

Guy Ritchie prostě jede. Statham je tu neskutečně dobrý a je k nezastavení. Prostě mu to fakt baštíte. Celé to je hlavně příběh o pomstě. Stathamův syn zahyne při jednom přepadení vozu s penězi a on se rozhodne vzít věci do vlastních rukou. Nechá se zaměstnat u jedné z této přepravních společností a chystá svou pomstu. Příběh je rozdělen do kapitol, které nejdou chronologicky po sobě, takže chvíli trvá, než divák získá celý obraz. Postavy jsou dobře napsané a akce šlape. Akce je tu skutečně věrohodná a je jí tu dost. Filmu taky dost pomáhá našlapaná hudba. Statham prostě jede! "Nechte malíře malovat."

Naše planeta (2019) (seriál)

Opravdu nádherný dokument s úchvatným komentářem Davida Attenborougha. Skládá se z více částí a každá se zaměřuje na jiný biotop. Podíváme se například do moří, džungle nebo na poušť. Je to neskutečně dobře udělané a záběry jsou vážně strhující. Vše podtrhává vynikající hudba. Určitě doporučuji. Taky je tu určitý apel na ochranu prostředí, protože vymýcení některých druhů je vážně na spadnutí...

Život v barvě s Davidem Attenboroughem (2021) (seriál)

Další zajmavý přírodovědný dokument se skvělým komentářem Davida Attenborougha. Zaměřuje se na barvy a jejich funkci v živočisné říši. V prvním díle řeší jejich vnímání zvířaty a k čemu je používají. Ve druhém se zaměřuje na jejich využití braev pro maskování a tudíž i přežití. Poslední díl je spíše dokumentární a ukazuje nám, jaká technika byla pro dokument použita, případně vytvořena. Najdeme tu jedinečné pohledy, které nikde jinde nejsou, ať už ultrafialové, nebo polarizační. Také je tu zmíněn vliv člověka na změnu životního prostředí zvířat.

Na pivu s Civalem (2021) (pořad)

I přes tu šílenou délku mě to hrozně baví. Zatím jsem si užil každý díl, krom toho s Bohdanem Bláhovcem. Jen tak dál, Civale. Je to fakt super. :) "Nosil jsem na hlavě klobouk a v kufříku bič." :D