• Thriller

Perníkový dědek (1998)

S Johnem Grishamem to má pramálo společného, na počátku je to sice z právnického prostředí, ale pak je to víc a víc osobní. A nudné. Škoda. Hlavní hrdina se plácá mezi dětmi, milenkou č. 1, milenkou č. 2 a to podstatné mu uniká. Napětí je udusáno nepodstatnostmi a zbytečnostmi. Konec je bobtnající nuda. A herci tomu taky moc nedali. Skoro odpad.

Zděšení (1994)

Film o časovaných bombách, těsně spjatý s minulostí obou hrdinů. Oba si hrajou jak malé děti, je jasné, kdo má větší převahu. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. T. L. Jones byl výtečný, přirovnala bych ho k Jokerovi. Vtipný byl jeho zpěv spolu s U2 a k tomu divoký tanec. Ale i tak na Zděšení rychle zapomenu, protože mě to nijak nenadchlo.

Osobní spravedlnost (2007)

Ten začátek byl hodně zmatený, vše probíhalo letem světem a nebyly jasné kompetence Gerea. Co vlastně dělá a proč? I ta trhanost záběrů mi vadila. Téma však silné se snahou chytit divákovu zvědavost. Rozuzlení nebylo až takovým překvapením. A ta hláška "pojď do mě, protože i my jsme v tobě", to na Richarda sedělo. Stal se z něho vyhořelý pošuk, co chce vyléčit rány své a obětí. Role mu neseděla, navždy ho mám v paměti jako boháče z Pretty Woman.

Mrtvá zóna (1983)

Drama plné napětí podbarvené apokalyptickou hudbou a ponurostí zvoleného prostředí. Na začátku pohodička a růžové barvy, pak už jenom černošedo. Protože pět let v komatu je pět let v komatu. A ta nádherná moc vidět budoucnost, popř. ji změnit, vysává život z těla. Christopher Walken hrál velmi působivě, místy vypadal více jako záporňák než klaďas. Ta scéna s nůžkama byla drastická, vševynalézavosti se sebevrahům meze nekladou. Navzdory všemu a všem ve jménu spravedlnosti Walken zemřel. To byla opravdu dojemná smrt, zejména okamžik, kdy jeho dávná a nyní vzdálená láska se mu vyzná ze svých citů. Možná, že tehdy zažil to opravdové štěstí, kterého se za života nedočkal.

16 bloků (2006)

Pořád mám neblahý pocit, že film se točí pořád dokola do omrzení kolem honičky dobra a zla. I scény se opakujou. Bruce Willis se moc stylizoval a role staříka mu spíš uškodila. A když se začalo něco dít, bylo v tu ránu po kocovině. Celé to skomírá na primitivním scénáři s vyústěním, jak jinak, v happy end.

96 hodin (2008)

Dalo se to přežít. Některé skutečnosti byly nadmíru překombinované, už jenom ta minulost Liama. Díky té vlastně byl schopen zachránit svou dceru. Být to obyčejný úředník nebo dělník, tak nevím. Akce střídala akci a nepostrádala humor. Trochu mi drhnul vzhled Liama, zejména ty okatě nabarvené vlasy, to bylo dost směšné vzhledem k charakteru postavy. A ta herečka, co hrála jeho dceru, byla zcela o ničem, a to její "miluji tě" bylo tak falešné, stejně tak její telecí infantilita.

Čas sluhů (1989)

Citová kruťárna z českých luhů a hájů, mimochodem ve skvělém hereckém obsazení. Roden se ocitl v naprosté pasti a ten cílený obrat u Chýlkové, to bylo vynikající. Hra kočky s myší, duševní přetahovaná za tónů skupiny Zoo. Ale Bohunku bych do toho netahala:-)

Policejní inspektorka (1980)

Začátek měl vypadat jinak a dramatické vyvrcholení na konci se jaksi nekonalo. Nebo to bylo mravní ponaučení, že i když se něco takového děje mezi vlivnými, tak je téměř nemožné domoci se spravedlnosti? Asi záleží na zkušenostech a fantazii diváka. Byl to film s pozvolným dějem a typickým francouzským duchem. A samozřejmě s hrůzným námětem. Mladá inspektorka hledala nějaké osobní zakotvení a bojovala s větrnými mlýny, ještě žila v domnění, že policie má chránit a pomáhat. Miou-Miou ji zahrála pěkně, vypadala na povrch křehce, ale v nitru to byla bojovnice. Oceňuji neakčnost filmu, ale styl "tak jak jde sám život".

Devátá brána (1999)

Bylo to hodně slabé, stejně tak polootevřený konec. Místy celkem vychytané monology a taková ta přirozená drzost hlavního hrdiny, to bylo na tom to nejlepší. A neustálé záběry na krabičku cigaret (Lucky Strike?) a chlastajícího Deppa, to mě hodně nudilo. Asi to byl image. Trochu mysteria jsem viděla v tom blonďatém černochovi, ten tam mohl být vidět častěji. Ztělesňoval ďábla s berančí hlavou:-)

Bezva finta (1985)

Celkem slušně propracovaná komedie, v druhé půlce hodně crazy a úletová, ale to nevadí. Belmondo mě přesvědčil, že je výborným hercem. Kim Catrall ušla, v Sexu ve městě je větší dračice:-)